Nowy bio-atrament pozwoli wydrukować narządy bezpośrednio w ludzkim ciele

Kategorie: 

Źródło: Ohio State University

Naukowcy z USA stworzyli pierwszy bio-atrament, za pomocą którego możliwe będzie drukowanie narządów bezpośrednio w ludzkim ciele. Bio-atrament jest rodzajem płynu z żywymi komórkami i czynnikami wzrostowymi. Te ostatnie pomagają komórkom przyzwyczaić się do przyszłej struktury narządu, zaczynają się namnażać i układać w niezbędnych strukturach. Wyniki badania są dostępne w czasopiśmie naukowym Biofabrication.

Nowy bio-atrament, powstał w wyniku współpracy pomiędzy naukowcami z California Institute, Ohio State University oraz Pennsylvania State University. Technologia ta ma umożliwiać wstrzykiwanie pacjentowi płynu za pomocą specjalnego robota. Aby zakotwiczyć drukowany organ robot umieści 2 galaretowate substancje w tkance człowieka. To właśnie pomiędzy nimi będą drukowane fragmenty organów.


W odróżnieniu do innych technologii, te nowo powstałe organy mogą być umieszczone w ludzkim ciele niezależnie od jego temperatury. Co więcej proces ich utwardzenia nie wymaga użycia szkodliwego dla ludzi promieniowania UV, ponieważ nowy bio-atrament twardnieje przy użyciu światła widzialnego. Obecnie, ta technologia posłuży głównie do naprawiania naczyń krwionośnych oraz fragmentów kręgosłupa. Badacze chcieliby aby ich technologia znalazła również zastosowanie w tworzeniu opatrunków, leczeniu uszkodzonych lub wadliwych organów lub tworzeniu ich od podstaw.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj