Nowy amerykański myśliwiec szóstej generacji będzie znacznie droższy od samolotów F-35

Kategorie: 

Źródło: Boeing

Stany Zjednoczone pracują nad koncepcją myśliwca szóstej generacji Penetrating Counter Air (PCA). Przyszłościowa maszyna ma zapewnić Amerykanom dominację w powietrzu podczas ewentualnej wojny. Z dostępnych na dzień dzisiejszy informacji wynika, że przyszły myśliwiec będzie bardzo skuteczny, ale też piekielnie drogi.

 

Z dokumentu opublikowanego przez Kongresowe Biuro Budżetu dowiadujemy się, że jeden myśliwiec szóstej generacji z technologią stealth może kosztować nawet 300 milionów dolarów. Dla porównania, najnowocześniejsze samoloty F-35A warte są obecnie 95 milionów dolarów.

 

Zaawansowany myśliwiec Penetrating Counter Air ma wejść do służby w 2030 roku i zastąpi samoloty F-15 i F-22. Kongresowe Biuro Budżetu szacuje, że Stany Zjednoczone musiałyby zakupić aż 414 myśliwców PCA. Łatwo dojdziemy do wniosku, że USA musiałyby wydać ponad 124 miliardy dolarów. Obecnie nie ma pewności, czy taki zakup jest w ogóle opłacalny.

Myśliwce szóstej generacji będą wyposażone w najnowocześniejsze technologie i będą przeznaczone do walki z powietrzu. Maszyny te mają wygrywać ewentualne starcia z rosyjskimi myśliwcami Su-57 i chińskimi J-20. Warto ponownie odnieść się do myśliwców F-35, które aktualnie kosztują „jedyne” 95 milionów dolarów za sztukę i posiadają wielorakie zastosowanie – mogą walczyć w powietrzu i atakować cele naziemne.

 

Przyszłe samoloty Penetrating Counter Air będą niesamowicie drogie ze względu na najnowocześniejsze wyposażenie. Ta astronomiczna kwota, rzędu 300 milionów dolarów za sztukę, z pewnością będzie poważnym problemem dla Pentagonu. Kongresowe Biuro Budżetu wskazuje, że zakup tych myśliwców może okazać się nieopłacalny, a Siły Powietrzne mogą zdecydować się na zakup dodatkowych samolotów F-35, a nawet na modernizację samolotów F-22.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika gość111

tragicznym jest mi obserwować

tragicznym jest mi obserwować bezsens działania naszych władz. konkretnie o co chodzi: ustawiamy się w kolejce po myśliwce F-35, wydajemy grube miliony, potem wydajemy jeszcze grubsze miliony na szkolenia pilotów i uzbrojenie tegoż samolotu. następnie ci wyszkoleni piloci odchodzą w dość młodym wieku na emeryturę i lataja w liniach pasażerskich bo tam można do 60- siątki pracować i zarabiać po 15 tys netto a gdyby tak w kazdym polskim domu był karabin a wojsko dysponowało by rakietami do 500km i porządną obroną przeciwlotniczą  przeciwpancerną to kto zechciałby nas podbijać i okupować?

Portret użytkownika Kwazar

Wicie rozumiecie no bo to

Wicie rozumiecie no bo to jest tak. Między chcieć a móc to droga jest jak stąd do gwiazd a często i gęsto jest tak, że potem wychodzi im np. taki F35 Samolot o naturalnych niemożliwościach utrzymania się w powietrzu.

Portret użytkownika lit

@Wmordepchaj Dollar i nie

@Wmordepchaj Dollar i nie zapominajmy, że "...i posiadają wielorakie zastosowanie – mogą walczyć w powietrzu i atakować cele naziemne. " - praktyczne skrzyżowanie samolotu z czołgiem. Mają łby za oceanem.

A tak poważnie to jest to medialna ustawka, gebbelsowska walka na miecze propagandy. Kto jest mocniejszy. W gębie. Jak na razie 6 generacja nigdzie nie lata. Ani tu, ani tam. Ale pogadać se można. To nic nie kosztuje.

Swoją drogą, jeśli to jest faktycznie propozycja 6stej generacji to wygląda, żę jednak układ zbliżony do delty jest najoptymalniejszy. Trójkąty i ich kąty, i np. opływowość lub stealth. A od tojkąta do okręgu, talerza, bliska droga. Kwestia umiejscowienia źródła energii, odpowiedzialnego za manewrowanie obiektem.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Ta. Plany wielkie i

Ta. Plany wielkie i dalekosiężne, ale kasy ni ma. Te ostatnie dzieła ussmańskiej myśli technicznej jeszcze wszystkie nie pospadały, a ci już nowe, jeszcze droższe, chcą budować? I ta ciągła narracja jakiegoś niesamowitego zagrożenia dla Ameryki. Qrwa, nie pałętajcie się po świecie z giwerami, nie wprowadzajcie nigdzie waszej obsranej gównokracji, to nikt się wami nawet nie zainteresuje. Bandycki kraj. Ideologię Kalego powinni sobie w Konstytucji zapisać; prosta i dla każdego hamburgerożercy łatwa do zapamiętania. A naszą oddać z przeprosinami.

Portret użytkownika PL001

czyli USAF zamierza kupować

czyli USAF zamierza kupować myśliwce od USA, czy to może USA będzie kupować własne myśliwce od USA? Błąd tłumaczenia lub oczywiście amerykański podatnik będzie najpierw płacił na 100 mln za produkcję, a następnie dołoży do 300 mln za zakup od "amerykańskich" firm zbrojeniowych? prawie jak w Polsce...

Portret użytkownika YaHu

Bronił bym się rakietami

Bronił bym się rakietami przenoszacymi ładunki EMP. Wystrzeliwanymi po 12 sztuk z kutrów rybackich ( taka widoczna technologia stealth ) rozlokowanych dziesiątkami na wodach międzynarodowych Smile następnie przeszedł bym do kontrofensywy tanimi dronami, liczonymi w tysiącach ( każdy po 4 rakiety ). Na koniec wysłał bym info ze chce pokoju  Smile

Portret użytkownika Joker

Haha jest to jakaś myśl.

Haha jest to jakaś myśl. Później jakiś Bogu ducha winnych Kuter wypływa na połów do pracy i chlast go Amerykanie Smile mamy jednego! Panowie! O co chodzi!? Smile zestrzeliliscie trzy nasze super samoloty po 300 000 000 dolarów każdy rakietami z takiego kutra właśnie. Do tego każda rakieta jechała rybą Smile nie wiem jak to wyczuli hehe. 

Portret użytkownika SurvivorMan

Wyścig szczurów trwa w

Wyścig szczurów trwa w najlepsze, na każdym możliwym polu codzienności... Od odmóżdżonego dzieciaka śliniącego się na widok najnowszego smartfona, po koncerny zbrojeniowe, wszyscy gnają za marchewką zawieszoną na końcu kija nie patrząc pod nogi... Upadek na mordę będzie wyjątkowy i przeżyje go tylko kilka procent populacji... Matka Natura brutalnie zrówna bogatego z biednym... Człowieka ze zwierzęciem... Każdy dostanie równe szanse... Skorzysta z nich garstka...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj