Nowy AI Google tak bardzo chciał być inkluzywny, że okazał się rasistą wobec białych

Kategorie: 

Źródło: Google

Korporacja Google znowu znalazła się w centrum kontrowersji związanych z ich zaangażowaniem politycznym i ideologicznym. Tym razem ich narzędzie generowania obrazów oparte na sztucznej inteligencji, o nazwie Gemini, notorycznie odmawiało przyjęcia do wiadomości, że istnieją biali ludzie, co doprowadziło do całej serii żenujących kompromitacji.

 

Gemini, nowy flagowy model generatywnej sztucznej inteligencji Google, miał za zadanie napędzać szereg produktów i usług, w tym Barda – konkurenta ChatGPT od Google. Google przedstawiło architekturę Gemini jako przełomową, twierdząc, że model ten osiąga lub przekracza wydajność innych wiodących modeli gen AI, takich jak GPT-4 od OpenAI. Jednak, po wdrożeniu Gemini Pro, użytkownicy zaczęli zgłaszać swoje frustracje, wskazując na błędne odpowiedzi modelu na pytania dotyczące, między innymi, zwycięzców Oscarów 2023 roku.

Ale prawdziwe kontrowersje wybuchły, gdy narzędzie Gemini zaczęło generować obrazy, uporczywie tworząc murzynów nawet gdy poproszono o wygenerowanie białego. Użytkownicy udostępniali obrazy stworzone przez model, które w większości przedstawiały osoby kolorowe, nawet w scenach z historii, które tradycyjnie dotyczyły wyłącznie białych osób. To doprowadziło do zarzutów o "wokeizm" firmy, czyli szaleńczą ideologię politycznej poprawności.

Krytyka skupiła się na niezdolności narzędzia do adekwatnego przedstawienia białych ludzi, co sugerowało jakoby biali nie istnieli co niewątpliwie zostało zaprogramowane przez korporację. W rezultacie wybuchł skandal, który skłonił Google do czasowego wstrzymania generowania obrazów przez Gemini.

Google, w swoich wysiłkach na rzecz zapewnienia tak zwanej inkluzji i różnorodności w swoich produktach, wydaje się być ostatnim przykładem firmy, która, dążąc do poprawności politycznej, zaszkodziła swojemu produktowi. Narzędzie generowania obrazów Gemini, które miało stanowić przełom w technologii AI poprzez reprezentowanie różnorodności ludzkiej, spotkało się z szeroką krytyką. Zarzuty dotyczą przede wszystkim sposobu, w jaki narzędzie to preferencyjnie generowało obrazy osób kolorowych, pomijając w wielu przypadkach postacie białe, nawet w kontekstach historycznych, gdzie ich obecność była udokumentowana. Skutkiem tego proszony o wygenerowanie zdjęcia papieża generował dwa zdjęcia - murzyna i murzynki w ubraniu papieża.

Opróćz tego system proszony o wygenerowanie wikingów tworzy azjatę, murzyna, indianina i czarną kobietę w strojach Wikingów. Szczytem groteski okazało się jednak to gdy Gemini poproszony o wygenerowanie nazistów równiez zrobił z nich murzynów...

Próba dostosowania się do współczesnych standardów poprawności politycznej, doprowadziła do paradoksalnej sytuacji. Zamiast promować równość i różnorodność, Google znalazł się w centrum debaty na temat politycznego wpływu naw AI, pokazując, że nawet najbardziej zaawansowane technologie nie są wolne od ludzkich uprzedzeń - czy to tych nieświadomych, czy wprowadzonych celowo przez twórców algorytmów.

 

Google, będąc liderem innowacji, miało za zadanie zaprezentować Gemini jako narzędzie, które przekracza dotychczasowe ograniczenia AI, oferując bardziej wszechstronne i dokładne generowanie treści. Jednak, jak pokazała praktyka, starania te przyniosły efekt odwrotny od zamierzonego, co doprowadziło do krytyki narzędzia jako "żartu" i podważyło zaufanie do zdolności firmy do neutralnego przedstawiania rzeczywistości.

 

To zdarzenie stanowi przestrogę dla całej branży technologicznej, pokazując, że dążenie do poprawności politycznej bez dogłębnej analizy potencjalnych konsekwencji może prowadzić do niezamierzonych efektów ubocznych. Zamiast poszerzać perspektywy i promować zaordynowaną przez globalistów z Davos "inkluzywność", niewłaściwie zastosowane podejścia mogą tylko pogłębić podziały i wzmacniać stereotypy, które starają się zwalczać.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zbyszek21011961

Żaden z AI rasista. Po prostu

Żaden z AI rasista. Po prostu realizuje plan Kalergii, według którego Europejczycy mają mieć odcień sraczkowaty........(sam był mieszańcem europejki i japończyka) a jedni biali jacy będą, czyli chazarzy, będą uwielbiani jak Bogowie.

Portret użytkownika spokoluz

To narzędzie niczego nie

To narzędzie niczego nie przekracza - pracuje tak , jak zostało zaprogramowane. Maszyna sama nic nie zrobi - ktoś to zaplanował , zaprogramował i wdrożył lub nakazał to zrobić za odpowiednią gratyfikację.

Teraz cała sieć ma na czym się wyżywać a to przykrywa zapewne inne ważne wydarzenie.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika axell69

W końcu napisałeś coś  co

W końcu napisałeś coś  co mnie  siem podoba  

Świat podzieliłeś   na  Normalnych     i  chrześcijan   -   i właśnie w tym sęk  że  normalnych coraz więcej    a tępaków  coraz   mniej        Ale gdzie podziali   się  twoim  zdaniem  prawosławni  , lewosławni , zielonoświętujący  i   aborygeni   hindusi    indianie  i cała gama  od allaha - to ich   Al  nie bedzie  już   niszczyć ??   czy jak  to  będzie    z tymi którzy są  normalni  a w piekło  katolickie nie wierzą  ??   

Dla przypomnienia  - loze iluminanti   chabady  sekty  pedałów  pedofili  równouprawnienie  kobiet    odsetki  lichwę  wariatów aoely  wojny światowe  oraz jezusa  Wymyślili   ci sami których tu reprezentujesz  , więc  parchu  pakuj   mandźur  i w drogę  do ziem piaszczystych   waszych . 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika MiamiVibe

Cóż, polecam po prostu nie

Cóż, polecam po prostu nie używać i samo zdechnie Smile

Osobiście używam teraz AI Perchance oraz GPT 4.0 i nigdy mi nie zrobiły czarnoskórej osoby. Rzadziej Bing i robi bardzo rzadko.

A Google mam tylko do poczty i Youtube'a, bo jest na nim masa ciekawej muzyki.

Skomentuj