Noworoczna kometa z czasów mamutów i neandertalczyków zbliża się do Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kometa C/2022 E3 (ZTF) leci w kierunku naszej planety. Będzie przelatywać między Słońcem a Ziemią, dzięki czemu będzie widoczna gołym okiem.

 

Warto zaznaczyć, że kometa C/2022 E3 2 marca 2022 r. została odkryta przez Zwicky Transient Facility (ZTF) , projekt automatycznego przeglądu nieba w Caltech w Pasadenie w Kalifornii. Z pomocą kamery ZTF o niezwykle szerokim polu widzenia kometa została odkryta w odległości 4,3 AU 640 milionów kilometrów od Ziemi. Następnie obiekt opuścił pas asteroid (między Jowiszem a Marsem). Dlatego kiedyś mylono go z asteroidą.

 

Kometa C/2022 E3 (ZTF) to typ komety znany jako kometa długookresowa. Ma bardzo dużą orbitę, którą okrąża Słońce raz na 50 000 lat. Oznacza to, że poprzednie podejście C/2022 E3 (ZTF) i Ziemi miało miejsce, gdy po planecie chodziły mamuty i żyli neandertalczycy.

 

Do nowego roku ten obiekt zbliży się do nas. Najbliżej gwiazdy znajdzie się 12 stycznia. Na Ziemi najlepiej będzie ją widać 2 lutego. To z powodu tych określeń kometa otrzymała przydomek „Noworoczna” lub „Bożonarodzeniowa”. W szczytowym momencie kometa przeleci do nas z odległości 40 milionów km. Znajdzie się trzy razy bliżej Ziemi niż Słońce. 

Oczekuje się, że jej pozorna wielkość, czyli jasność, osiągnie wartość szczytową około 6,0, co czyni ją nieco jaśniejszą niż gwiazdy w Wielkim Wozie. Astronomom-amatorom, którzy chcą rzucić okiem na ten rzadki widok, C/2022 E3 powinno zaoferować niezapomniane widowisko.

 

Teraz jeszcze jej nie widać, ale będzie można ją zauważyć nawet bez teleskopu w nocy z 1 na 2 lutego. Jasna kropka będzie powoli przesuwać się po rozgwieżdżonym niebie. C/2022 E3 (ZTF) nie stanowi dla Ziemi żadnego zagrożenia. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

"Prima aprilis" trwa na tym

"Prima aprilis" trwa na tym portalu niczym WOŚP, do końca Swiata i jeden dzień dłużejj.. ale sTalinn dostał nowego laptoka pod choinkę i z robi nam takie grafiki na nim, że przestaniemy wątpić w Kopernika.. który kobietą był, bo po wnikliwej analizie Unego, stwierdzam, że tylko baba potrafi tak kłamać jak una Wink

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj