Nowonarodzone megalodony były większe niż dorośli ludzie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Stworzenia, które przemierzały oceany 3 miliony lat temu, miały po urodzeniu 2 metry długości. Tego odkrycia dokonano podczas badania rentgenowskiego skamieniałego kręgu megalodona.

Skamieniałe szczątki gigantycznych rekinów, które zamieszkiwały większość oceanów planety od 15 do 3,6 miliona lat temu, wskazują, że dorosłe osobniki dorastały do 15 metrów długości, ale wielkość ich nowonarodzonych młodych była wciąż nieustalona. Autorzy najnowszego badania przeprowadzonego przez De Paul University w USA rozwikłali tę tajemnicę, ale także poznali cechy reprodukcyjne i dynamikę wzrostu prehistorycznych potworów.

 

Oficjalnie nazywane Megalodonem Otodus, czyli gigantyczne ryby, które są uważane za jedne z największych drapieżników w historii planety. Pomimo faktu, że znaleziono wiele szczątków kopalnych tych rekinów, ich biologia jest słabo poznana, ponieważ większość szczątków to zęby. Kenz Simade, paleobiolog z De Paul University, wykonał tomografię komputerową kręgu megalodona, który jest przechowywany w kolekcji Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych.

 

Okazuje się, że krąg o szerokości 15 cm należał do dziewięciometrowego zwierzęcia. Założenie to przyjęto na podstawie porównania kręgu z podobnymi strukturami żarłaczy białych, które są odległymi potomkami megalodonów. Skan CT skamieniałości ujawnił 46 „słojów”, które według naukowców mogą wskazywać na wiek zwierzęcia (podobnie jak słoje na drzewach). Odliczanie sugerowało, że wielkość rekina po urodzeniu wynosiła około 2 metry (od nosa do czubka ogona).

 

Uzyskane dane pomogły naukowcom skonstruować oczekiwaną krzywą wzrostu zwierzęcia. Promienie rentgenowskie nie wykryły śladów skoków wzrostu w pierwszych latach życia megalodona, ale wskazały na stabilny wzrost o ponad 16 cm rocznie do wieku 46 lat. Oczekiwana długość życia Megalodona wynosiła co najmniej 88 lat.

 

Sam rozmiar noworodków sugeruje, że podobnie jak inne gatunki rekinów, dzieci megalodonów zjadały swoje rodzeństwo w łonie matki. Ta praktyka, znana jako oofagia (oophagy), oznacza, że przeżyje mniej potomstwa, ale to, które przeżyje, rodzi się większe, zdrowsze i bardziej odporne na drapieżniki.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

talinn to straszne... bo

talinn to straszne... bo skoro samica megalodona rodziła 2-metrowe noworodki to musiała być z niej niezła cipa, a to znaczy że gdybyś urodził się 3 miliony lat wcześniej mógłbyś nie katować nas tymi "newsami na czasie" ale zrobić lepszą karierę jako megalodowibrator...

 

Skomentuj