Nowo odkryty wirus o skomplikowanej budowie może pochodzić z Marsa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy zidentyfikowali nowy rodzaj wirusa, który jest największym tego typu stworzeniem, jaki kiedykolwiek zbadano. Nazywa się on Pandoravirus i jest o ponad 10 razy większy od innych, a tylko 6% jego genomu jest podobne do genów innych organizmów występujących na Ziemi. Francuscy badacze sugerują, że wirus, albo pochodzi z bardzo dawnych czasów, albo dotarł na Ziemię z innej planety, na przykład Marsa, który jak wiadomo posiadał kiedyś pole magnetyczne, atmosferę a nawet własne oceany.

 

Gigantyczny wirus został wykryty w środowisku wodnym, a uczeni uważają, że nie stanowi on poważnego zagrożenia dla ludzi. Specjaliści, którzy zajęli się tą sprawą twierdzą, że wirus otwiera szereg pytań na temat historii życia na Ziemi. Może być reliktem struktur komórkowych, które już nie istnieją na Ziemi.

 

Rozmiary większości znanych nam wirusów nie przekraczają 10 do 500 nanometrów a Pandoravirus ma 1000 nanometrów. Oznacza to, że jest tak duży, że dałoby się go zobaczyć przez amatorski mikroskop. Dr Jean-Michel Clavier z francuskiego Uniwersytetu w Aix-Marseille, powiedział, że wirus był tak duży i nietypowy w kształcie, że początkowo uznał go za małą bakterię, a nie wirus.

 

Zespół badaczy znalazł gigantyczną wirusa w wodzie morskiej.  Naukowcy pobrali próbki osadów u wybrzeży Chile i Australii.  W laboratorium do wody dodano specjalnego środka, który zabił organizmy jednokomórkowe. Jak wiadomo wirusy to tylko nośniki informacji genetycznej i nie są to organizmy żywe według definicji uznawanych w biologii. Kiedy żyjące składniki próbek zostały usunięte naukowcy byli przekonani, że coś jest nie tak w wodzie bez bakterii. Dzięki temu udało im się odnaleźć Pandoravirus.

Pandoravirus - źródło: Science Journal

Po przejrzeniu go przez zespół naukowców ustalono, że kod genetyczny wirusa był dwukrotnie większy od największego znanego do tej pory Megavirusa, uważanego za największego z kiedykolwiek odnalezionych.  W jeszcze większy szok naukowców wprawiło to, że tylko sześć procent genomu nowego wirusa przypomina geny innych organizmów znanych nam na świecie. Według ekspertów może to być dowód na to, że, wirus może mieć pozaziemskie pochodzenie. 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wkurwiony Rycerz

Acha... Ta informacja

Acha... Ta informacja oznacza, że "zdumieni naukofcy" wkrótce zauważą jak ten niby "znaleziony" w morskiej wodzie wirus mutuje na strato - NH1V1 i jest zdolny zabić 90% populacji

Portret użytkownika Patrycja

Naukowcy... z marsa...

Naukowcy... z marsa... najwiekszy...historia ziemi... pomoże nam w odkryciach
Jasne. Przecież nie powiedzą wprost, że właśnie go stworzyli i jest tak nienaturalny, że wolą skłamać niż wzbudzać panikę.

Strony

Skomentuj