Nowo odkryty region w ludzkim mózgu jest odpowiedzialny za wyższe procesy myślowe

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Naukowcy w trakcie badań odkryli, że ludzki mózg w odróżnieniu od zwierzęcego posiada specyficzny region, odpowiedzialny za wyższe procesy myślowe, takie jak planowanie na przyszłość czy planowanie strategiczne. Region ten zwany jest bocznym czołowym biegunem kory przedczołowej.

 

Zespół badawczy zeskanował mózg 25 osób w wieku 20 lat magnetycznym rezonansem jądrowym (MRI). Następnie odwzorowano połączenia między różnymi regionami w brzuszno-bocznej korze czołowej oraz podzielono na 12 obszarów, które zdawały się być stałe dla wszystkich uczestników badania. Na sam koniec, naukowcy porównali odwzorowane regiony z tym samym regionem mózgu znajdującym się u małp Makak Rezus, które również zostały poddane skanowaniu MRI.

 

Mózgi małp były uderzająco podobne do ludzkich mózgów w 11 obszarach spośród 12 zidentyfikowanych. Jednak jeden obszar, zwany bocznym czołowym biegunem kory przedczołowej, odkryto tylko w ludzkim mózgu. Ponadto, cała brzuszno-boczna kora czołowa była bardziej połączona w ludzkim mózgu z obszarami słuchowymi.

 

Nowo zidentyfikowany obszar mózgu, jak stwierdzili uczeni, ma wyjątkowe znaczenie dla człowieka, ponieważ jest on powiązany z planowaniem na przyszłość, pozwala nam uczyć się od innych ludzi oraz zachować elastyczność w myśleniu. Dodatkowo obszar ten odpowiada za planowanie strategiczne, podejmowanie decyzji oraz wielozadaniowość.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-nowy-region-w-ludzkim-mozgu-odpowiedzialny-za-wyzsze-procesy-myslowe

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ja

Ciągle nie ma odpowiedzi jak

Ciągle nie ma odpowiedzi jak to jest że człowiek wykorzystujący od 3% do 5% ;]  możliwości swojego mózgu potrafi tak funkcjonować "tworzyć, przewidywać, mysleć, etc..". Ponoć udało się (wreszcie) skonstruować na tyle silny sprzęt, że jest w stanie umożliwić symulację ludzkiego mózgu, jednak świadomość AI (SI) na podstawie tejże platformy nie przewyższa (nie jest w stanie przewyższyć(?)) możliwości myślowych kilku latka...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Ja

Racja, ale można żyć i

Racja, ale można żyć i funkcjonować nie posiadając 80% mózgu ;] i robić doktorat (podobno), a więc w mózgu nie może się mieścić "cała" wiedza ale raczej gdzieś poza nim ;] no chyba że w tych 20% została gdzieś upakowana tyle że ma się to nijak do tego co osiągneli naukowcy na platformie symulującej ludzki mózg ;]

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika cobe

POUL WALKER- Czytam i nie

POUL WALKER-
Czytam i nie wierze że takie coś może pisać człowiek rzekomo oświecony i na wyższym poziomie ( jak to o sobie piszesz)
Niestety ale dla mnie Twoje pisanie to zwykła paplanina która nawet nie przynosi Ci poklasku. Więc może zamiast robić z siebie ' OŚWIECONEGO' zaczni myśleć i nabierz trochę pokory a zobaczysz że rozum sam się pojawi z czasem może Twoje wypowiedzi faktycznie nabiorą kształtu jak u osoby na wyższym poziomie. A tak...to tylko kolejne bleble w śród wielu innych. 
Tak więc albo chcesz być kolejnym popaprańcem lub...no włsśnie...odpowiedz sobie na jak że ważne dla Ciebie pytanie.

Portret użytkownika POUL WALKER

brytal niema sensu badac i

brytal niema sensu badac i marnowac pieniedzy podatnikow oni sie wystarczajaco obnarzaja swoimi pomyslami w televizji ,i bez wstydu potrafia wyjsc na ulice gdzie normalny czlowiek wyjechal by z kraju by sie tak nieupokazac.moim zdaniem to sa odpowiedni ludzie na ktorych by mozna było testowac i ekperymentowac z nowymi lekami,a szympansy uwolnic i wpuscic do sejmu.

Strony

Skomentuj