Nowo odkryty izotop tlenu rzuca nowe światło na „magiczne” liczby w fizyce jądrowej

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Nowo odkryty izotop tlenu, tlen-28, nieoczekiwanie wywołał zainteresowanie w świecie nauki ze względu na swoją nietypową stabilność. Obserwacje tego izotopu, który posiada rekordową liczbę neutronów w jądrze atomu tlenu, wydają się w pewnym stopniu kwestionować obecne pojęcie "magicznych" liczb nukleonów w jądrach atomowych.

 

Zrozumienie struktury jądra atomowego zawsze było przedmiotem intensywnych badań. Jądro składa się z nukleonów, czyli cząstek subatomowych tworzących protony i neutrony. Każdy pierwiastek jest określony przez swoją liczbę atomową, która jest równa liczbie protonów, jednak różna liczba neutronów tworzy różne izotopy tego samego pierwiastka.

 

Do tej pory rekordową liczbę neutronów w izotopie tlenu obserwowano w tlenie-26, który posiadał 18 neutronów. Niemniej jednak prace prowadzone przez Yosuke Kondo z Tokijskiego Instytutu Technologii przyniosły znalezisko jeszcze bardziej zaskakujące. Kondo i jego zespół odkryli tlen-27 i tlen-28, z 19 i 20 neutronami odpowiednio.

 

Sposób, w jaki osiągnięto ten wynik, był równie fascynujący. Eksperymenty odbywały się w specjalistycznej fabryce izotopów promieniotwórczych RIKEN, gdzie naukowcy używali akceleratora cyklotronowego do produkcji niestabilnych izotopów. Proces polegał na strzelaniu wiązką izotopów wapnia-48 w cel berylowy, skutkując powstaniem fluoru-29. Aby jednak osiągnąć pożądany tlen-28, konieczne było wyizolowanie fluoru-29 i jego zderzenie z ciekłym wodorem w celu usunięcia jednego protonu.

 

Chociaż eksperyment zakończył się sukcesem w tworzeniu tlenu-28, okazało się, że oba nowe izotopy są nietrwałe, szybko rozpadając się na tlen-24 z kilkoma wolnymi neutronami. Ta obserwacja jest zaskakująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że liczby 8 i 20 są tradycyjnie uważane za "magiczne" dla protonów i neutronów odpowiednio. Te magiczne liczby są kluczowe w teorii fizyki jądrowej, wskazując na stabilność powłok nukleonów w jądrze.

 

Najbardziej powszechne formy tlenu, takie jak tlen-16, są przykładami takich magicznych izotopów. Chociaż wcześniejsze próby wykrycia tlenu-28 nie powiodły się, najnowsze odkrycie sugeruje, że nasze zrozumienie "magicznych" liczb neutronów może wymagać redefinicji, szczególnie w kontekście innych zaskakujących obserwacji, takich jak "wyspa inwersji" w izotopach neonu, sodu i magnezu.

 

Najnowsze odkrycie tlenu-28 przynosi nowe spojrzenie na stabilność atomową oraz kluczowe role liczb magicznych w fizyce jądrowej. Wprowadza nową warstwę złożoności do naszego zrozumienia struktury jądra atomowego i zachęca do dalszych badań w tej fascynującej dziedzinie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Rosja szykuje się do wojny z

Rosja szykuje się do wojny z Zachodem. "Postępujemy zgodnie ze starą zasadą"

 

 

 

Rosja w swoich stosunkach z Zachodem kieruje się starym powiedzeniem: chcesz pokoju, szykuj się do wojny – oświadczył Władimir Putin, prezydent Rosji.

 

 

 

W wywiadzie dla państwowej telewizji Rossija 1 Putin był pytany m.in. o raport przygotowany w Kongresie USA, który zaleca władzom Stanów Zjednoczonych przygotowanie się do wojny na dwóch frontach – z Rosją i Chinami, w tym z użyciem broni nuklearnej.

– Nie sądzę, żeby to były zdrowe myśli, które przyszły do głowy zdrowym ludziom, bo stwierdzenie, że USA przygotowują się do wojny z Rosją, cóż… Wszyscy przygotowujemy się do wojny, ponieważ postępujemy zgodnie ze znaną starożytną zasadą: Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny – powiedział Putin, nawiązując do łacińskiej maksymy: "Si vis pacem, para bellum".

– Ale my działamy w oparciu o założenie, że chcemy pokoju – przekonywał.

Raport Kongresu: USA muszą być gotowe na dwie wojny naraz

"Dzisiaj USA stoją w obliczu pojawienia się nie jednego, ale dwóch przeciwników posiadających taką samą broń nuklearną, z których każdy ma ambicje zmiany międzynarodowego status quo siłą, jeśli będzie to konieczne. To sytuacja, której Stany Zjednoczone nie przewidziały i na którą nie są przygotowane" – napisano w raporcie komisji ds. planowania strategicznego działającej w Kongresie.

Wielu członków komisji uważa za nieuniknione zwiększenie rozmiaru amerykańskiego arsenału nuklearnego oraz środków przenoszenia. "Wielkość i skład sił nuklearnych muszą uwzględniać możliwość połączonych agresywnych działań Rosji i Chin" – czytamy w dokumencie, który liczy 145 stron.

Komisja uważa, że w latach 2027-2035 zagrożenia ze strony Chin i Rosji nasilą się, dlatego "decyzje muszą zostać podjęte już teraz, aby kraj był gotowy".

Czy Biden zmieni zdanie?

Agencja Reutera zwraca uwagę, że raport zasadniczo zaprzecza stanowisku prezydenta USA Joe Bidena, który uważa, że istniejący amerykański arsenał nuklearny jest wystarczający, aby odstraszyć połączone siły Rosji i Chin.

W nowej koncepcji strategicznej NATO, przyjętej po wybuchu wojny na Ukrainie, po raz pierwszy Rosja została wymieniona jako "główne zagrożenie dla bezpieczeństwa". Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin regularnie mówi o zagrożeniu ze strony NATO i Stanów Zjednoczonych. We wrześniu 2022 r. obiecał użyć "wszystkich dostępnych środków" w obronie Rosji.

2 Tymoteusza 3: 13  Natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani.+

https://dorzeczy.pl/opinie/492660/wladimir-putin-rosja-kieruje-sie-starym-powiedzeniem.html

Portret użytkownika dominikq

zachodnia anglossaska

zachodnia anglossaska ekonomia traci mozliwosci utrzymywania siebie samej z miesiaca na miesiac trzeba ja ratowac wiec rodszyld i spolka wylize dupe na kremlu aby lysy zwany dalej wladimir p. ja troche odratowal, jak kiedys niemiec bral nowy pojazd mechaniczny co 5 lat teraz spadlo do 3 co dalej nowy co rok jeszcze na gwaranji aby utrzymac bezrobocie a pozniej co nowe kauflandy lidle co 5l at stawiac trzeba aby utrzymac minimalne bezrobocie, rosjanie musza zaczac wyrzucac wszystkich zydow polska to samo ukraina rowniez na bialorusi łotwa estonia jest malo litwa czechy same pierdolone zydy w polityce urzedach namnozyly sie od smierci wujka stalina i cioci adolfa h.,

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika ARTUR

Polacy są coraz głupsi więc

Polacy są coraz głupsi więc dlatego była wysoka frekwencja Smile ale od wiosny zacznie się dokręcanie śruby , na pierwszy ogień pójdą rolnicy którym dołoży się unijne CO2 aby miasta jadły taniej a najlepiej robaki ze śmietnika Smile Paliwo też będzie coraz droższe bo przecież Niemcy nie mogą dużo płacić , a potem to już się posypie wszystko Smile Znam, te sprawy z czasów przestępcy Balcerowicza więc mnie nie zaskoczą łącznie z gender wprowadzonym w szkołach zamiast religii i etyki . Oj będzie się działo jak ci sodomici uzyskają władzę , niejeden będzie uciekał do Azji bo w Europie nie ma już normalnego miejsca do życia .

Portret użytkownika Endymion

Sondaż exit poll obejmuje 900

Sondaż exit poll obejmuje 900 komisji x 100 ankiet. czyli 90.000. Uprawninych jest 29.000.000 osób, frekwencja 60% daje 17.000.000.

Sondaż to coś powyżej 0,6%, w granicach błędu statystycznego i na tej podstawie wyrokują wynik ostateczny mówiąc, że różnica może być kilka %. Moim zdaniem matematyka jest bezlitosna. Do tego dodajmy, że emerytka po mszy z chęcią odpowie na pytanie ankieterowi, ponieważ będzię się cieszyć z atencji, a do narodowca ankieterer ze strachu nie podejdzie nawet. 

Byłem kiedyś dwa razy w komisji wyborczej, liczyliśmy głosy 2h, potem zawoziłem je do Urzędu Marszałkowskiego (chyba), tam kolejka, głosy policzone były złożone koło północy, a teraz o 21 po zamknięciu komisji wyborczych są już wyniki? z jakiejś sondażowni..

Moim zdaniem jest to potwierdzenie, że nie ważne jak głosujesz, a ważne kto liczy głosy. NIE!!!! wyniki są z góry ustalone, to co napisałem, że ważne kto liczy głosy jest kłamstwem, bo to nie ma znaczenia. 

Czy ktoś zna kogoś głosującego na Hołownię i Kosiniaka? Rolnicy odwrócili się od PSL. LGBT woli lewicę niż Hołownię. Napompowano bańkę jak kiedyś Palikota. Reakcja Mentzena jest bardzo znamienna.. sprzedawczyk. 

Ogólnie będzie nowy rozdział wojny polsko polskiej.  PiS nie ma zdolności koalicyjej, a KO tak, ale jest jeszcze Budyń. 

WYBUCHNIE WOJNA DOMOWA

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Co ciekawsze, chcąć wziąć

Co ciekawsze, chcąć wziąć udział w wyborach, poszukałem na kilku stronach oficjalnych, aby wiedzieć się gdzie się udać. Uzbrojony w tę wiedzę wyruszyłem i dotarłem. Tam dwie komisje, jedna pusta, w drugiej jakieś 100 osób w kolejce, ale z ciekwawości przeczytałem kartkę, na której nie było  molej ulicy. Wk..ny stwierdziłem, że jednak bojkotuję wybory. Po powrocie do domu znowu sprawdziłem i wszystkie źródła powiedziały mi, że jednak moja komisja wyborcza jest tam gdzie byłem. Zwariowałem, że może zabłądziłem, szkoła duża, a moja komisja wyborcza może jest na dachu, a ja tego nie sprawdziłem? Nie dawało mi to spokoju. Zadzwoniłem do kolegi, czy idzie na wybory. Okazało się, że tak, więc podłączyłem się. Chciałem sprawdzić, czy znajdą komisję na dachu. W międzyczasie otrzymałem informację od koleżanki, że była na wyborach, ale w innym miejcu. Szkoda mi było ich i mojego czasu aby błądzić gdy wiedziałem już gdzie, a żona kolegi, księgowa bardzo skropulatna kobieta chciała jechać w miejsce, w którym byłem wcześniej, udowodniła, że nie zwariowałem. Mówią o tym, że jakiś wiceprzewodzący miał 0,3 promila, ktoś podarł kartę wyborczą, ale o tym, że pomylono lokalizację komisji wyborczej cisza!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Znalazłem, że pod oficjalną

Znalazłem, że pod oficjalną stroną był .pdf ze zmianami miejsca lokali wyborczych. Zamiast wyedytować "obwieszczenie" dołączyli plik ze zmianami gdzieś na samym dole strony. Pewnie to nastało w piątek o 15 i informatyk spiesząc się do domu poszedł na łatwiznę.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika inzynier magister

Lewaki i skrajni wyznawcy

Lewaki i skrajni wyznawcy antychrysta Clausa Schwaba wygrali wybory w Polsce, a to oznacza że chyba odwołają całkowicie wszelkie zbrojenia, przestaną zakupywać uzbrojenie z USA, odrzucą wojsko amerykańskie i będą niegocjować z Putinem aby włączyć Polskę do strtefy wpływów Rosji ? No i zakończą pomoc ukraińcom ?! A do tego każdy będzie musiał płacić większe opłaty za prąd bo zaraz będziemy zasilani wiatrakami i zamkną kopalnie bo ślad węglowy ?!

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika spokoluz

Bo wiesz jak było mówione -

Bo wiesz jak było mówione - po owocach ich poznacie !  Owoce dały to co komentujesz - olali swoich w imię obcych to czego sie spodziewałeś , że będą im klasakać !? Otrzymali to co dali owocem swoim w czynach dla swoich.

Dali w ryj niejednokrotnie tym , którzy ich utrzymaywali to dostali w ryj bo Polak to nie katol co nadstawia drugi policzek tylko wali z całej siły odwetowo.

To i tak nic nie zmieni bo czy piśćdzielce czy POjeby to teraz bdzie tylko gorzej bo .......  uni sum winni i tera płaćcie za nich.

Jak piśćdzielce przyszły do władzy było dokładnie tak samo .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj