Nowo odkryty gatunek osy potrafi pływać a nawet nurkować

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Japonii, odkryto nowy gatunek osy, który pasożytuje na organizmach wodnych. Jak do tej pory, badacze nie wiedzieli dokładnie, w jaki sposób te skrzydlate owady docierają do stworzeń żyjących w wodzie. Teraz okazało się, iż są one w stanie pływać.


Microgaster godzilla - tak nazywa się nowy gatunek pasożytniczych os, zwanych także jeźdźcami. Artykuł na temat imienników słynnego japońskiego potwora, pojawił się w czasopiśmie naukowym Journal of Hymenoptera Research. Te niepozorne owady, rozmnażają się składając jaja w innych owadach - chrząszczy, motyli, mszyc, a także w swoich larwach. Następnie ich potomstwo stopniowo zabija żywiciela i karmi się jego mięsem. 


Źródło: Jose Fernandez-Triana

Ponieważ Microgaster godzilla pasożytuje na gąsienicach wodnych - wykształciła się u niej niezwykła właściwość. Osa, nauczyła się pływać. Do tej pory badacze nie wiedzieli dokładnie, jak udaje im się dostać do stworzeń żyjących w wodzie.
Dopiero dzięki autorowi nowej pracy naukowej, Jose-Fernandezowi Triane, zdołano szerzej zbadać do zagadnienie. Gdy badacz prowadził obserwacje na gąsienicach z gatunku Elophila turbata, żyjących w miejskich stawach w Japonii, natrafił na coś niezwykłego. Entomolog zebrał kilka gąsienic i trzymał je w niewoli, z tym że jedynie kilka zamieniło się w motyle. Z kilku kokonów wyłonili się bowiem przedstawieciele tego nieznanego wcześniej gatunku os.


Źródło: Jose Fernandez-Triana


Fernandez-Triana i jego koledzy skorzystali z tej okazji i umieszczali pasożytnicze osy w oddzielnych pojemnikach. Następnie, karmili je miodem przez pewien czas. Po pewnym czasie osy były po kolei wpuszczane do akwarium, w którym żyły gąsienice Elophila turbata. Zachowanie pasożytów było rejestrowane za pomocą kamery wideo. Wówczas zaobserwowano, że po znalezieniu wodnej gąsienicy, która zwykle chowa się w częściowo zanurzonym "domu" z części roślin, osa straszy ją, zmuszając do wyjścia ze schronienia do wody. To właśnie w tym momencie pasożyt nurkuje za ofiarą i składa w niej potomstwo.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj