Nowo odkryta asteroida 2015 TB145 już za dwa tygodnie zbliży się bardzo blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astronomowie wykorzystujący teleskop PAN STARRS odkryli nową asteroidę, która bardzo zbliży się wkrótce do Ziemi. Znajdzie się w najbliższym punkcie w odległości zaledwie 488 tysięcy kilometrów od naszej planety. Obiekt oznaczony jako 2015 TB145 został wypatrzony po raz pierwszy dopiero 10 października bieżącego roku, a przejdzie ekstremalnie blisko Ziemi już w nocy z 30 na 31 października.

 

Wielkość tego ciała niebieskiego jest szacowana na 280 do 620 metrów i gdyby było ono na kursie kolizyjnym z Ziemią zderzenie wywołałoby nie lada kataklizm. Na szczęście wyliczenia astronomów wskazują na to, że 2015 TB145 minie nas o około 480 tysięcy kilometrów. To jedynie 1,2 LD czyli niemal na orbicie Księżyca.

 

Biorąc pod uwagę, że czas od wykrycia tej całkiem przecież sporej kosmicznej skały do jej przelotu w pobliżu naszej planety to jedynie tygodnie, ewentualna kolizja byłaby trudna do uniknięcia. Można by się było jedynie przygotować zarządzając masowe ewakuacje ludności z obszarów zagrożonych zniszczeniem lub zalaniem.

Źródło: ssd.jpl.nasa.gov

Zapewne spróbowano by metody rosyjskiej z bombardowaniem nuklearnym i to by było na tyle w kontekście naszych możliwości obrony w tak krótkim czasie. Trzeba przyznać, że ten przypadek można traktować jako bardzo duży dzwonek ostrzegawczy dla całej ludzkości.

 

Dla astronomów amatorów bliski przelot asteroidy 2015 TB145 to grattka do nietypowych obserwacji. Posiadacze teleskopów z większą światłosiłą mogą spróbować namierzyć obiekt. Powinien być znacznie jaśnejszy podczas perygeum. Parametry orbity tego ciała niebeskiego dostępne są tutaj. Eksperci zwracają uwagę, że tak duuża asteroida mże mieć towarzystwo i nie wykluczone, że powierzchnia Księżyca zostanie ostrzelana. To jeszcze jeden powód, aby skierować obiektywy w kierunku Księżyca, tym razem w oczekiwaniu na jasne błyski po zderzeniach.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Andrzej Krzywicki

Sami sprawdźcie! W sieci

Sami sprawdźcie!

W sieci znalazły się informacje (ktore potwierdziło NASA), o odkryciu przez Uniwersytet Hawajski, asteroidy 2015 TB145 dnia 10.10.2015. 

Wg NASA TB145 ma minąć Ziemię dokładnie 31 października. Jednak wg danych, które pojawiły się na stronie a następnie zostały usunięte, asteroida wejdzie w obszar kolizyjny dokładnie 1.11.2015 ok godziny 7.00 czasu polskiego. 

Wg podawanych informacji, wielkość obiektu szacowana jest na ok 400 metrów, jednakże informacje, które zostały ze strony usunięte, podają informację o obiekcie ok 850 m. Obiekt porusza się z prędkością 130 tyś km/h. Trajektoria asteroidy przecina się z Ziemską co można zauważyć tutaj http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr....

Jedyną prawdziwą informacją jest to, że obiekt 31.10 będzie faktycznie znajdował się w odległości ok 500 tyś km od Ziemi, jednakże dnia 1.11.2015 uderzy w Ziemię w okolicach pasma równika.

Portret użytkownika demik

CIEKAWE ZE ODKRYLI 10.10.2015

CIEKAWE ZE ODKRYLI 10.10.2015 CZYŻBY KOSMOS NIE BYŁ MONITOROWANY TYLKO JAKIŚ NAUKOWIEC Z NUDÓW SPOJRZAŁ SOBIE W KOSMOS OTRZEZWIAŁ OJ COS ZNALAZŁEM PANOWIE NAUKOWCY NIE RUBCIE Z LUDZI MATOŁÓW ŻYJEMY W XXI WIEKU A NAJWIEKSZE ZAGROŻENIE NIESIE Z KOSMOSU TAM LATA TYSIACE TAKICH KAMYCZKOW I KIEDYŚ KTURYŚ WALNIE  W NASZA PIĘKNĄ ZIEMIE ALE WTEDY BEDZIE ZA PUŻNO NAWET SIE WYSIKAĆ.

Portret użytkownika CRUSADERS

"Morze podniesie się, a

"Morze podniesie się, a ryczące fale zaleją kontynent. Niebo będzie płonąć, ziemia będzie drżeć aż po fundamenty. Chmury czerwone jak krew będą pędzić po niebie. Huk grzmotu będzie wstrząsał ziemią, a ponure błyskawice ogołocą niebo z pór roku".

Portret użytkownika Holg

Jak Ci się tak robi to

Jak Ci się tak robi to naciśni CTRL + SHIFT i wszystko wróci do normy bez restartu. Możliwe, że nieświadomie naciskasz te dwa klawisze gdzie ta kombinacja zmienia język z Polski programisty na np angielski.

Świat jest piękny, tylko niektórzy ludzie są nieobliczalni.

Strony

Skomentuj