Nowo odkryta asteroida 2014 RA przeleciała bardzo blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nad ranem 1 września 2014 w okolicy naszej planety przeleciała asteroida 2014 RA. Znalazła się ona w odległości 57 tysięcy kilometrów od Ziemi a została odkryta dopiero kilka godzin przed przelotem.

 

Dystans między tym obiektem a naszą planetą był 7 razy mniejszy niż średnia odległość od Księżyca. Asteroida 2014 RA miała średnicę około 10 metrów, a jej prędkość to około 14 km/s. Jest to obiekt wielkości tego, który w 2013 roku spadł na Ural. Według specjalistów, w ciągu następnych 100 lat asteroida ta nie zbliży się już tak bardzo naszej planety.

 

Jednak bardzo niepokojący jest fakt, że asteroidę 2014 RA odkryto dopiero 8 godzin przed jej największym zbliżeniem do Ziemi. To bardzo późno, zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję gdyby obiekt groził kolizją.

W ciągu ostatnich 10 lat była to 16 asteroida pod względem bliskości do Ziemi. Dwie z nich, 2008 TC3 i 2014 AA, wkrótce po odkryciu spadły na Ziemię. Pierwsza z nich spłonęła w atmosferze nad Sudanem, a druga spadła na początku stycznia gdzieś nad Atlantykiem.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu poświęconego astronomii:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj