Nowo odkryta asteroida 2014 DX110 przeleci blisko naszej planety

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Odkryta zaledwie przed tygodniem asteroida z grupy Apollo, oznaczona jako 2014 DX110, przeleci bardzo blisko naszej planety. Najbliżej Ziemi, kilkudziesięciometrowe ciało niebieskie, znajdzie się 5 marca 2014 roku około 21:07 czasu uniwersalnego.

 

Szacowana średnica tego obiektu to 30 metrów, a przeleci on w mniejszej odległości niż średni dystans z Ziemi na Księżyc. W perygeum asteroida 2014 DX110 znajdzie się około 290 tysięcy kilometrów od nas (0,9 LD), dlatego taki przelot jest czymś zdecydowanie wyjątkowym. Obiekt porusza się ze średnią prędkością szacowaną na 14,85 km/s.

Źródło: NASA/JPL

Asteroida 2014 DX110 została odkryta dopiero 28 lutego, czyli na tydzień przed największym zbliżeniem. Niestety nie daje to zbyt wiele czasu na misję ratunkową i gdyby to ciało niebieskie było jednak na kursie kolizyjnym z Ziemią spowodowałoby nawet większe szkody niż 19 metrowa asteroida, która ponad rok temu spadła na Uralu w Rosji.

Przelot tego obiektu będzie można śledzić również za pomocą internetowych przekazów wideo z teleskopów naziemnych. Sesja obserwacyjna rozpocznie się 5 marca 2014 roku o godzinie 21:30 czasu polskiego. Do wyboru internautów są transmisje z Virtual Telescope Project oraz SLOOH space camera.

 

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu astronomicznego - tylkoastronomia.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pleban

a ja tak sobie mysle ze

a ja tak sobie mysle ze amerykany  puszczaja bajke o asteroidzie w swiat choc morze i leciec naprawde ale tego nie sprawdzimy a w tym czasie walna  jakas nowa bronia w ukraine albo rosje i zgonia na kogos z nich

Portret użytkownika staryzenek20

Zauważył ktoś że wszędzie w

Zauważył ktoś że wszędzie w mediach słychać tylko Ukraina, Rosja, Putin itd.. Tak jakby kompletnie inne tematy nie istniały. Znakomicie to odwraca uwage od innych istotnych spraw. Nie mówie że ta asteroida nam wyrządzi jakąś krzywdę ale zagrożenie może nadejść z innej strony i na pewno w mediach o nim nie usłyszymy.

 
Przetrwać apokalipsę: Bunkier FEMA w Denton
http://youtu.be/ZzrYy2Nj00A
Schron przeciwatomowy w Kaliszu
http://youtu.be/wEv0Mq70kNY
 

Portret użytkownika Medium

staryzenek20

staryzenek20 wrote:

Znakomicie to odwraca uwage od innych istotnych spraw. 
A nie odwrotnie, temat o asteroidzie jest tematem zastępczym imporowanym z USA?

Strony

Skomentuj