Nowo odkryta asteroida 2013 RZ53 przeleci bliżej niż orbita Księżyca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astronomowie odkryli nową asteroidę, która przeleci w pobliżu Ziemi w nocy z 18 na 19 września. Asteroida została oznaczona jako 2013 RZ53. Nowe ciało niebieskie zostało odkryte za pomocą obserwatorium Mount Lemmon, a następnie znalezienie ciała niebieskiego potwierdzili astronomowie z australijskiego obserwatorium Siding Spring.

 

Według naukowców rozmiar 2013 RZ53 to od jednego do trzech metrów. W środę 18 września o godzinie 22:20 UTC asteroida znajdzie się w odległości 235 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi. To tylko nieco więcej niż pół odległości do Księżyca.

Symulacja orbity asteroidy 2013 RZ53  - Źródło: NASA/JPL

Naukowcy zauważyli, że asteroida ma wyjątkowo niską średnią prędkość. Spekuluje się, że może to być fragment gruzu kosmicznego, na przykład fragment skalny wyrzucony po jakiejś kolizji asteroidy i Księżyca. Więcej danych powinno się udać zgromadzić w następnych dniach.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu - tylkoastronomia.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi.

Jacek Kaczmarski, „Katyń”

Portret użytkownika raffi5000

To cholernie frustrujące

To cholernie frustrujące dowiedzieć się, że kilka niezależnych grup ludzi wychwyciło nadlatujący "kamyk" i wciąż widzą to nowe, gdy w tym czasie w Ziemie przypieprza siedemnasto metrowa o wadze 10K ton bryła taka, jak nad Czelabińskiem. Więc, albo sobie jakieś jaja robią i udają ważniaków, albo nad Rosją wydażyło się coś zupełnie innego. Czuję się lekko zaniepokojony, gdy tak nas ładują w bambuko ! To jakieś żarty ?

Skoro materia jest energią, to myśl może być materią

Portret użytkownika b@ron

no trafna uwaga raffi, ale

no trafna uwaga raffi, ale weź pod uwagę że nie da się ukryć że "badania naukowe" są bardzo elastyczne...otórz meteoryt czelabiński to był bardzo złośliwy ...jako że po eksplozji rozrósł się ogromnie,obliczenia naukowców zaczeły się od wagi ...khe khe...jednokilogramowego bolidu...a skończyły się na 17metrach i 10 tyś ton :)))...to teraz popatrz ...skoro obserwatoria potwierdziły nadlatujący kamyk o rozmiarze 1-3 metrów to przyrównując go do tego z czelabińska ten już na dzień dobry waży jakieś 600- 1800 ton ...a więc jakby taki pierdyknął w ziemie i ...jego waga urosła nagle 10 000 razy???...ale nie ma się co czepiać w skali kosmosu to drobnostka ,nauka może się tak nieznacznie mylić  ;) bądźmy dobrej myśli może kamyk zmieści się miedzy księżycem a ziemią  

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika qwerty

Baron aleza przeproszeniem

Baron aleza przeproszeniem strasznie głupi jesteś.
3 metrowy bolid ma niewięcej niż 13-16 metrów sześciennych objętości a jeżeli nalezy do grupy tych najcięższych żelaznych o ciężarze właściwym 7,7 to wychodzi nam ciężar około 100 ton. Niemniej opisany bolid należy do grupy Ahondrytów czyli powiedzmy około 3kg/litr co daje nam cięzar nie większy niż 45 ton.
ps Czelabiński kamień miał nie więcej niż 8 metrów i jest to w 100% pewne i należał do zwykłych kamiennych z "dużą" ilością porów o ciężarze właściwym 3.23 co daje ciężar całkowity nie większy niż 400 ton.
Twoje komentarze to jeden wielki bełkot osoby nie mającej nic ciekawego do powiedzenia a dodatkowo mam wrażenie że jesteś tutaj jakimś płatnym trollem.

Portret użytkownika b@ron

nooo qwerty...ja głupi jestem

nooo qwerty...ja głupi jestem ?...przecież powoływałem się na obliczenia naukowe ,umiesz czytać?...no ale ty jesteś pewien co było nad czelabińskiem a nawet podważasz wielkość i wagę podajesz dokładnie strukturę ...a więc jesteś przeh.j ...tyle że podaj na to jakieś dowody bo inaczej niby nic się nie zmieni prócz owego "prze"
ps. nie uwierzysz ale robię to za free.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj