Nowe roje trzęsień ziemi w obrębie superwulkanu Yellowstone budzą obawy naukowców 

Kategorie: 

Źródło: USGS

Superwulkan Yellowstone doświadcza bardzo dużego roju trzęsień ziemi. W ciągu jednego tylko dnia doszło do 12 trzęsień ziemi,  a w ciągu 10 dni do aż 200 zjawisk tego typu. Specjaliści twierdzą, że może to świadczyć, o wzrastającym poziomie magmy pod kalderą.

 

Największy i najbardziej niebezpieczny wulkan w Stanach Zjednoczonych przeżywa okres wzmożenia aktywności sejsmicznej. Odnotowuje się dziesiątki niewielkich trzęsień ziemi. Niektóre z nich występowały w odstępie zaledwie kilku minut. Eksperci przyglądają się temu uważnie, ale twierdzą, że superwulkan Yellowstone raczej nie szykuje się do erupcji. 

Zwrócono uwagę, że nowy rój trzęsień ziemi miał miejsce niemal w tym samym miejscu co rój z Maple Creek, do którego doszło latem ubiegłego roku. Najsilniejsze zjawiska miały miejsce 15 lutego, kiedy aktywność sejsmiczna znacznie wzrosła. Najsilniejszy ze wstrząsów miał siłę 2,9 stopni. Wszystkie z nich miały hipocentrum na głębokości około 8 km pod powierzchnią Yellowstone.

Według ekspertów z USGS, ostatni rój trzesień rozpoczął się 8 lutego. Naukowcy sugerują, że liczne wstrząsy mają związek z procesami zachodzącymi pod powierzchnią, ale określają je jako względnie słabe i przez to niezbyt niepokojące. Jednocześnie dodają, że aktywność superwulkanu Yellowstone pozostaje na normalnym poziomie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomasz Politan

Prawda jest taka ze super

Prawda jest taka ze super wulkan wybychnie wtedy nastapia 2 dni ciemnosci tak jak w Biblii pisze.

Wszystko juz sie wypelnia na naszych oczach. Narod przeciw narodowi tez powoli powstaje.

Coraz blizej do wielkiego ucisku...

Portret użytkownika magi74

Budza obawy naukowcow- tytul

Budza obawy naukowcow- tytul ale sie nie niepokoja. No to tak czy tak? 

Kolego, radzilabym sie bac bo jesli zyjemy w blednym kole i nastepnym razem narodzisz sie pod postacia czegos mniejszego niz czlowiek to..... 

Kto byl za tego zycia „be“ w przyszlym musi to znowu nadrobic. 

Portret użytkownika MPas

W tytule napisano o obawach

W tytule napisano o obawach naukowców a na koniec artykułu stwierdzono że wstrząsy są "..względnie słabe i przez to niezbyt niepokojące."

Na świecie zachodzi wiele, wiele różnych zmian, wystarczy tylko poszukac a nie wałkowac w kółko ten sam temat. Proszę o akceptację komentarza bo nie piszę złośliwie, tylko zwracam uwagę. Pozdrawiam.

Skomentuj