Nowe opady spowodowały, że najsuchsza na świecie pustynia Atacama nadal kwitnie

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Znajdująca się w Chile pustynia Atacama szczyciła się dotychczas mianem "najsuchszej pustyni świata", ale jak na tak suche otoczenie, to jest tam ostatnio całkiem sporo opadów. Deszcz ma swoje konsekwencje, ponieważ daje możliwość wzrostu roślinności. Miliony nasion prażonych w Słońcu tylko na to czekają aby rozkwitnąć dywanem różnokolorowych kwiatów.

 

Kwitnięcie pustyni Atacama nie jest ostatnio niczym niezwykłym. Pustynia zaczęła kwitnąć już pod koniec lipca, ale nietypowe jak na to miejsce opady spowodowały, że wegetacja trwa nadal. W miejscu, które ma statystycznie roczny opad na poziomie zaledwie 15 milimetrów, to coś bardzo zaskakującego.

Zwykle takie opady deszczu występują na pustyni Atacama co 5 do 7 lat. Poprzedni tak duży zakwit miał miejsce w 2015 roku. Miejscowi nazywają to zjawisko "desierto florido".

Do tej pory zidentyfikowano ponad 200 gatunków rosnących tam roślin. To całkiem spora liczba biorąc pod uwagę tak bardzo ograniczony dostęp do wody.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nikt-xxx

Te nasiona tam po prostu

Te nasiona tam po prostu leżały i czekały na "globalne ocieplenie". Jeśli ono jest faktem, to ja je popieram. Takie koty. One ROZKWITAJĄ dopiero w temperaturze ok. 30 stopni. Przestają się martwić o cokolwiek i są TOTALNIE wyluzowane. 30 na termometrze, a co robi moja Balbinka? Wyleguje się na słoneczku.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj