Nowe odkrycie naukowe! Jądro ziemi składa się z trzech oddzielnych warstw

Kategorie: 

Źródło: Lachina Publishing Services/University of Illinois

Fizycy odkryli, że ziemskie jądro składa się z trzech oddzielnych warstw, a nie tylko z zewnętrznego płynnego jądra i żelaznego stałego jądra wewnętrznego, jak sądzono dotychczas. Rewolucyjne wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

Naukowcy pod kierownictwem profesora geologii z Uniwersytetu Illinois, Xiaodong Songa, badali wnętrze ziemi dzięki analizom spektralnym fal sejsmicznych generowanych podczas trzęsień ziemi. Ustalili, że wewnętrzne stałe jądro naszej planety jest nieco mniejsze niż Księżyc.

Xiaodong Song - źródło: Lachina Publishing Services/University of Illinois

Dodatkowo stwierdzono, że ma wiele ciekawych właściwości, które mogą pozwolić odpowiedzieć na nurtujące nas pytania na temat etapu formowania się planet. Oprócz tego najnowsze odkrycia mogą nam pomóc w zrozumieniu istoty wielu procesów geologicznych.

 

Studiowanie propagacji fal sejsmicznych pozwoliło uczonym na stwierdzenie, że jądro Ziemi zawiera dodatkową warstwę. Wskazują na to dane zdobyte dzięki porównaniu echa sejsmicznego dużych trzęsień ziemi i występujących po nim wstrząsów wtórnych. Ich metoda dała nieoczekiwane rezultaty.

Źródło: dreamstime.com

Okazało się, że wewnętrzne jądro Ziemi nie jest po prostu wielką metalową kulą, ale jest umieszczone w o wiele bardziej skomplikowanej strukturze składającej się z dwóch części zajmujących mniej więcej po połowę jego wielkości. Innymi słowy wewnętrzne jądro ma własne zewnętrzne jądro. Orientacja krystalicznej heksagonalnej sieci kryształów żelaza wewnętrznej części jądra to wschód-zachód, a zewnętrznej części północ-południe.

 

Niektórzy eksperci po zapoznaniu się z wynikami badań Xiaodong Songa, twierdzą, że to coś dużego, jak odkrycie sposobu czytania słojów drzewa. Tylko, że tym razem dotyczy to całej planety. Dzięki temu odkryciu być może zrozumiemy lepiej jak działa ziemskie dynamo tworzące chroniące nas pole magnetyczne.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lirian

Mars – jest pustą planatą,

Mars – jest pustą planatą, podobnie jak Ziemia i Jowisz. Planety powstały z materiału wyrzucanego przez gwiazdy do wewnętrznego obszaru. Roztopiona jak piłka, wyrzucona z gwiazdy zaczyna obracać się w pewnej odległości, co prowadzi do ochłodzenia. Siła odśrodkowa piłki, wirująca i poruszająca się z dużą prędkością, wypycha część wewnętrzną, tworząc skorupę naszej planety. To z kolei zmusza do wychodzenia gorących gazów na biegunach, tworząc otwory na obu jego końcach. Molten Core(stopniałe jądro) i pozostałe gazy są uwięzione między warstwami pustego wnętrza i pod skorupą globu. Wypychane są okresowo w formie aktywności wulkanicznej.

Portret użytkownika Jatotetamen

Pozwle sobie na stwierdzenie,

Pozwle sobie na stwierdzenie, żę patrząc gołym okiem na słońce i ksieżyc to jądro ziemi ma taką samą wielkość.
Ciekwe czy jakbym miał rentgen w oczach i spojrzał pod siebie to faktycznie jadro jest tej samej wielkosci :_)
 
 

Portret użytkownika 77771

ziemia jest pusta w srodku

ziemia jest pusta w srodku nie wiecie o tym? na biegunach sa wloty a skoro pseudo naukowcy pier.... takie farmazony to zastanowmy sie ile z tego co wiemy od tych niby naukowcow jest prawda ----------- i swiat mi sie zawalil Sad

Portret użytkownika aron jasnowidz-diagnosta

o jadrze ziemi pisalem pól

o jadrze ziemi pisalem pól roku temu w przekazie od istot pozaziemskich ,jeszcze nasi naukowcy nie odkryli całej rpawdy bo ta nie misci im się w głowie ,planeta jest sztucznym towrem od a-z od jadra które wiruje wokól osi i jest ze skały której nie umieja okreslic ,tworząc pole które jest stabilizowane przez kule energetyczne w ziemi na róznych poziomach ,itd itd ,ale przyjdzie i na to czas ze dowiedza sie prawdy ,

Portret użytkownika bogdan4957

Jednym z ciekawszych i mało

Jednym z ciekawszych i mało zrozumianych aspektów owego odkrycia,a może bardziej potwierdzenia,faktycznego stanu wnętrza kuli ziemskiej,jest zjawisko generacji pola grawitacji.I tutaj występuje podobno zasada dynama.W efekcie pokazana grafika całkiem jest zbliżona pod względem schematu pola magnetycznego do prądnicy prądu elektrycznego,gdzie jedna z warstw pełni funkcję stojana a druga wirnika.Przynajmniej tak wynika z ustawienia biegónów magnetycznych.

asenizator

Strony

Skomentuj