Nowe nanourządzenie zamienia wodę morską w energię elektryczną

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet Illinois

Odkrycie zespołu naukowców z Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign może wprowadzić przełom w dziedzinie energii odnawialnej. Opracowali oni innowacyjne urządzenie nanofluidyczne, zdolne do przekształcania prądów jonowych w energię elektryczną. To odkrycie otwiera nowe horyzonty w wykorzystaniu różnic zasolenia wody morskiej i słodkiej do wytwarzania energii.

 

Pod kierunkiem profesora Jean-Pierre'a Lebourtona, zespół naukowców skupił się na opracowaniu półprzewodnikowego urządzenia w skali nano. Badania opublikowane w czasopiśmie Nano Energy wykazały, że urządzenie to jest w stanie wykorzystywać strumień jonów do generowania energii elektrycznej.

 

Kluczowym aspektem tego urządzenia jest wykorzystanie zjawiska znanego jako "opór kulombowski", występującego pomiędzy przepływającymi jonami a ładunkami elektrycznymi w urządzeniu. To zjawisko pozwala na przekształcanie ruchu jonów w napięcie i prąd elektryczny.

 

Naukowcy dokonali dwóch zaskakujących odkryć. Po pierwsze, stwierdzili, że opór kulombowski wynika zarówno z sił przyciągania, jak i odpychania pomiędzy różnymi ładunkami. Po drugie, zauważyli efekt wzmocnienia spowodowany znaczną masą jonów, które przemieszczając się, przekazują pęd ładunkom urządzenia, co wzmacnia prąd.

 

Badanie wykazało, że efekty te są niezależne od konkretnego kształtu kanału i materiałów, o ile średnica kanału jest dostatecznie mała. To odkrycie podkreśla wszechstronność urządzenia i otwiera możliwości jego optymalizacji i zastosowania w różnych dziedzinach, od produkcji energii po wykrywanie biomedyczne.

 

Zespół badawczy obecnie pracuje nad patentowaniem swojego odkrycia i bada możliwości zwiększenia skali tego urządzenia do praktycznego wykorzystania w produkcji energii. Porównując gęstość mocy urządzenia z panelami słonecznymi, naukowcy wskazują na jego potencjalną wydajność i szerokie zastosowanie.

 

Profesor Jean-Pierre Lebourton wyraził swoje zadowolenie z wyników, podkreślając znaczenie tego przełomu dla przyszłości energii odnawialnej. Mingye Xiong, główny autor badania, zwrócił uwagę na obiecujący efekt wzmocnienia, który może znacząco przyczynić się do skuteczności urządzenia.

 

To pionierskie osiągnięcie ma potencjał do zrewolucjonizowania sposobu, w jaki pozyskujemy energię odnawialną, otwierając nowe możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju i innowacji technologicznych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Mogliby to prisciej

Mogliby to prisciej przedstawic.to nie jest roznica miedzy zasoleniem, ale struktura wody i jej jonami.tak ssmi jak deszcz spada do wody  to nie od razu ta woda wpada do jeziora,bo sa to inne jony.nawet tam juz jest wolna energia.woda to klucz do wolnej energii i zdrowia.

Skomentuj