Nowe modele klimatyczne przewidują znaczne podwyższenie poziomu wody w oceanach

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Słońce i gazy cieplarniane, które są skoncentrowane w atmosferze ziemskiej, przyczyniają się do stale zwiększającej się temperatury na naszej planecie. Zgodnie z modelem klimatu, biorącym pod uwagę odległą przyszłość Ziemi, przy obecnym przyroście stężenia gazów, do roku 3000 osiągniemy wzrost poziomu wody w oceanach o 1,1 metrów.

W ciągu następnych tysięcy lat, woda jest w stanie wznieść się aż o 6,8 m, jeżeli wydarzenia będą się rozwijać według scenariusza A2 (duża ilość szkodliwych emisji) w używanym do modelowanego klimatu systemu LOVECLIM.  Bardziej ostrożne scenariusze A1B i B1 przewidują wzrost poziomu morza o 2,1 i 4,1 metrów.  Według komputera wielki wkład w ten stan rzeczy będą miały aktywnie topniejące lodowce, które w tysiąc lat znacząco podtopią planetę.  Co więcej, ponad połowa przybywającej wody będzie pochodziła z topniejących lodowców Grenlandii.

 

Innym ważnym czynnikiem przyspieszającym poziom wszechoceanu będzie rozszerzalność cieplna wody morskiej. Będzie się ona nagrzewać i topić jeszcze więcej lodu.  Nawiasem mówiąc, po raz pierwszy w systemie modelowania użyto oddzielne dane dla lodowców.  Wcześniej, informacja ta była pomijana w obliczeniach, ponieważ każdy z 200 tysięcy lodowców na świecie ma różne warunki naturalne. Obecnie lodowce lądowe są w stanie pomieścić taką objętość wody, że gdyby wszystkie stopniały to poziom morza podniósłby się o 65 metrów. Planetę czekałaby rychła katastrofa gdyby cały ten lód nagle stopniał.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomek500

Ciągle piszecie naukowcy.Któż

Ciągle piszecie naukowcy.Któż im dał te tyłuły? naukowe . Że takie frazesy głoszą.Najpierw pokrywa ma zniknąć do 2030.Później około roku 3000.Niech że się zdecydują bo to delikatna różnica.Piszą niektórzy że 6 km odwiert jest w stanie wchłonąć wodę na ziemi.Puknijcie się w czoło.Miała być wielka katastrofa jak Ruscy dowiercą się do zamarzniętego jeziora.Jakoś się dowiercili, i jakoś żyjemy.Są studnie głębinowe rzeki podziemne jakoś woda nie znika z planety.

Portret użytkownika acid

W przeciwieństwie do religii

W przeciwieństwie do religii i polityki nauka nie posiada ego i wszystko, do czego dojdzie, może być uznane za błędne, jeśli tylko pojawią się na to dowody. Nauka niczego nie trzyma się kurczowo i stale się rozwija.Peter JosephPowyższy cytat jest wiecej warty, niż 1000 słów. W jego ramy nie mieści się jednak uprawiane na szeroką skalę pseudodziennikarstwo, które osobom niezorientowanym robi papkę z mózgu. Przeinaczanie, nadinterpretacja, wyrywanie z kontekstu, wyciąganie pochopnych wniosków itd to codzienność i przez to niektórzy ludzie przestają ufać ludziom nauki.

Portret użytkownika acid

Prognoza nie jest strasząca.

Prognoza nie jest strasząca. Z natury nie boimy się tego, co nas na pewno nie dosięgnie.Próby przewidywania negatywnych działań człowieka to pierwszy krok do ich eliminacji. Długofalowe myślenie świadczy o dojrzałości.

Strony

Skomentuj