Kategorie:
Kiedy ludzie mają 40 lat lub więcej, ich widzenie w bliży zaczyna się pogarszać. Dla wielu osób zwiększenie rozmiaru czcionki w telefonie lub maksymalizacja jasności na komputerze to jedyny sposób na odczytanie tekstu. Ten stan jest znany jako starczowzroczność i dotyka ponad miliarda ludzi na całym świecie.
Pod koniec 2021 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła nowy lek w postaci kropli do oczu do leczenia starczowzroczności. Przed wprowadzeniem tych kropli do oczu, o nazwie Vuity, ludzie potrzebowali okularów lub soczewek kontaktowych lub operacji oka, aby złagodzić starczowzroczność.
Źrenica i soczewka to ważne części oka zaangażowane w skupianie uwagi na przedmiotach. Wiele części ludzkiego oka wchodzi w interakcję z wpadającym światłem, tworząc ostry obraz. Pierwszą rzeczą, na którą pada światło, jest rogówka, przezroczysta warstwa zewnętrzna, która początkowo odbija światło. Światło przechodzi następnie przez tęczówkę i źrenicę, które mogą się kurczyć lub powiększać, aby wpuścić mniej lub więcej światła do oka. Następnie przechodzi przez soczewkę, która jeszcze bardziej zagina światło i skupia je dokładnie na środku siatkówki. Na koniec sygnał świetlny jest wysyłany do nerwu wzrokowego z tyłu oka, aby mózg zinterpretował go jako obraz.
Aby uzyskać wyraźny obraz, oczy muszą dostosować się do odległości obiektu. Aby skupić się na obiektach znajdujących się blisko twarzy, oczy wykonują trzy podstawowe czynności: wzrok kierujemy na obiekt, na który chcemy patrzeć, soczewki zmieniają kształt, a źrenice zwężają się. Kiedy patrzysz na obiekt zainteresowania, mały mięsień w oku kurczy się, co zmienia kształt soczewki, czyniąc ją grubszą. Im grubsza soczewka, tym bardziej światło ugina się, gdy przez nią przechodzi. W tym samym czasie źrenice zwężają się, aby zablokować część wpadającego światła z innych obiektów w oddali.
Przy starczowzroczności soczewka oka staje się sztywna, a gdy osoba nie może zgiąć soczewki tak łatwo, nie może skupić wpadającego światła na prawą część siatkówki, a obrazy są nieostre. Starczowzroczność to niezdolność oczu do skupienia się na bliskich obiektach, co skutkuje rozmazanymi obrazami. Rozpoczyna się w wieku 40 lat i postępuje, aż do osiągnięcia plateau około 60 roku życia. Naukowcy wiedzą, że wiek jest głównym czynnikiem rozwoju starczowzroczności, ale trwa debata na temat mechanicznych przyczyn leżących u jej podstaw.
Według jednej z teorii soczewki z wiekiem stają się cięższe i nie mogą tak łatwo zmieniać kształtu. Inna teoria sugeruje, że mięśnie ciągnące soczewkę słabną z wiekiem. Starczowzroczność jest najprawdopodobniej spowodowana kombinacją obu tych zjawisk. Bez względu na przyczynę, w wyniku patrzenia na bliskie przedmioty ludzkie oko nie jest już w stanie zagiąć padającego światła na tyle, aby skierować je do środka siatkówki. Zamiast tego światło skupia się za siatkówką, co powoduje niewyraźne widzenie.
Zwężenie źrenicy zmniejsza rozpraszanie światła. W ten sposób światło wpadające do oka jest lepiej skoncentrowane na siatkówce, co tworzy szerszy zakres odległości, na których obiekty są skupione, i pozwala ludziom wyraźnie widzieć zarówno bliskie, jak i dalekie obiekty. Po zakropieniu kropli do oczu substancja czynna pilokarpina zaczyna działać po około 15 minutach. Pilokarpina to lek odkryty po raz pierwszy pod koniec XIX wieku, który może leczyć stany takie jak jaskra i nadciśnienie oczne. Efekt na źrenicach trwa około sześciu godzin.
Mniejsze źrenice oznaczają, że do oka dostaje się mniej światła. Chociaż nie stanowi to problemu w ciągu dnia, kiedy jest dużo słońca, może powodować problemy ze wzrokiem w warunkach słabego oświetlenia. Oprócz tych wad, najczęstszymi skutkami ubocznymi kropli są bóle głowy i zaczerwienienie oczu. Mniejsza źrenica i mniej światła wpadającego do oka zwiększa głębię ostrości, wyostrzając bliższe obiekty.
Vuity jest obecnie zatwierdzony do użytku raz dziennie w każdym oku. Butelka kosztuje około 80 dolarów, wymaga recepty i wystarcza na prawie miesiąc przy codziennym użyciu. Dla niektórych osób może to być świetną alternatywą lub dodatkiem do okularów lub operacji.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Strony
Skomentuj