Nowe informacje w sprawie polskiego raportu na temat reparacji wojennych

Kategorie: 

Źródło: Internet

Poseł Arkadiusz Mularczyk, który nadzorował prace nad wyliczaniem strat Polski w II wojnie światowej, podzielił się nowymi informacjami na temat dalszego rozwoju sprawy.

Mularczyk poinformował, że raport poddano konsultacjom, a te wymusiły konieczność jego uzupełnienia i zaktualizowania.

Rozbudowany zostanie on o wyliczenie miejsc, w których dokonywano masowych mordów na Polakach, ponieważ w żadnym innym kraju poza Polską, nie było w czasie II wojny światowej tak wielkiej liczby zbrodni wojennych i ludobójstwa.

Choć Mularczyk nie chciał określić dokładnej daty ukończenia raportu, stwierdził, że prace nad nim potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Do tego będzie on przetłumaczony na niemiecki i angielski.

Ewentualna oficjalna publikacja oraz przekazanie raportu stronie niemieckiej, którą będzie reprezentował nowy kanclerz, zależy oczywiście od woli kierownictwa PiS i rządu.

Jednak zdaniem posła Mularczyka, taka motywacja jest i może ona znaleźć finał jeszcze w tej kadencji Sejmu. Sprawy mogą się jednak skomplikować, jeśli zostaną ogłoszone przedterminowe wybory na wiosnę 2022 roku. Jeżeli PiS przegra albo będzie zmuszony wejść w jakąś egzotyczną dla siebie koalicję, może się okazać, że na zapowiedziach się skończy.

Tym, co może motywować Kaczyńskiego jest jednak fakt, że w 2023 roku dojdzie do wielkich cięć w polskim budżecie. Być może zamrożone zostaną dotychczasowe programy socjalne, więc rząd będzie chciał grać kartą reparacji, aby po pierwsze odwrócić chociaż w pewnym stopniu uwagę społeczeństwa, a po drugie, uzyskać dodatkowe środki, jeśli Niemcy będą jednak musieli zacząć nas spłacać. Wtedy część tych kwot pójdzie zapewne na powrót do dotychczasowej polityki prospołecznej.

Zatem o jakich sumach mowa?

Tego Mularczyk oczywiście też nie ujawnił. Nadmienił jedynie, że „to są kwoty bardzo wysokie, wyższe niż te, które Polska kiedykolwiek dostała z Unii Europejskiej.”

Oby rząd nie zrobił z tego raportu jedynie pomnika historii, którym będzie sobie podcierał twarz przy każdej okazji.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Reparacje będą musieli

Reparacje będą musieli zapłacić tak Niemcy jak i USA i Izrael a są to kwoty niebagatelne w których główny agresor wiedzie prym jako morderca który bez wypowiedzenia wojny napadł na sąsiedni kraj , USA muszą zapłacić za współudział w finansowaniu i przekazywaniu technologii niemieckim firmom zbrojeniowym , Izrael natomiast musi zapłacić za śmierć Polaków którzy ratowali Żydów bo nie wystarczy blaszka na tasiemce i krzaczek a także za Polaków zamordowanych w obozach przez żydowskich kapo lub wspópracujących z Niemcami w dokonanych zbrodniach . Nie zapominajmy że część Żydów była w związkach małżeńskich mieszanych i z obywatelstwem Polski .

Portret użytkownika Wiertaranachazara

II RP to teraz utopia , jesli

II RP to teraz utopia , jesli ktos otrzymalby pieniadze dla 2RP to Niemcy byliby idiotami by je wyplacic. Kolko zamkniete.

Poniewaz natychmiast mogli by wkroczyc do Polski na mocy traktatu 1935 i zabrac kase i ziemie. Smile

Dlatego tak was chazarek Potocki z Pazikiem kiwali bo mysleli ,ze im to moze wyjsc z sadem w bloku hahaha

 

Portret użytkownika baca

reperacji nadal nie ma - to

reperacji nadal nie ma - to są te kurwa "nowe informacje na temat reperacji"?
bo doczytałem jeszcze że oseł mularczyk który to liczy się na temat kwot nie wypowiedział - czyli ze polskie reperacje co? przytulił sobie osioł mularczyk? a w ogóle kim jest ten przymuł mularczyk że się naszymi reperacjami "zajmuje"?

 

Portret użytkownika Set

Się dziwię, że nie poszli na

Się dziwię, że nie poszli na układ z Niemcami typu ,,Wy nam pod publike dacie mamone, a my wam ją za kulisami oddamy spowrotem, ale nieświadomy lud zobaczy w tv, ze jednak jakieś pieniążki dotarły. Powiemy w razie co, że poszło na zakup szczepionek i łóżek do szpitali i nowe samochody tu i ówdzie ".

Portret użytkownika ​euklides

Ale da się ukraść zauważalnie

Ale da się ukraść zauważalnie i to tak, że zindoktrynowany niewolnik nawet nie mrugnie okiem. Wystarczy powiedzieć, że to na szpitale, szkoły, dzieci i obłożnie chorych... i przytulić przy tym parę grubych melonów wygranym przetargiem na budowę, obsługę, zarządzanie... Spółeczki skarbu państwa już z nie jednej pisożytniczej rodzinki zrobiły milionerów, a tutaj możliwości są znacznie większe.

Portret użytkownika Wiertaranachazara

No ale to nie jest wina

No ale to nie jest wina prawnukow ,ze dziadek , ojciec nic nie robil i jego ojcowie tez nic ... to jest wina tych co sprzedali kolejne pokolenia po 1945 roku godzac sie na KOMUNIZM.

A to ,ze nie mozecie uwierzyc ze wasi rodzice  , dziadkowie mieli was gdzies to trudno... Im dluzej sie oszukujecie tym gorzej na tym wyjdziecie jak sie juz z tym pogodzicie.

 

Portret użytkownika Quark

No ale co tu się mogli godzić

No ale co tu się mogli godzić bądź nie ? Armia czerwona "wyzwoliła" Polskę a potem tu została pilnując budowania Polski Ludowej - wojska radzieckie stacjonowały u nas do 17 września 1993 r.  Pamiętaj też , że nasze elity dowódcze (cywilne i wojskowe) zostały przez sowietów zlikwidowane a na ich miejsce przywieziono polsko-języczne wyszkolone u nich nowe "polskie" kadry , którymi obsadzono wszelkie możliwe stanowiska . A jak do tego dodać rodzimą partię komunistyczną , która teraz mogła urosnąć i razem z sowietami rządzić polską , to nie wiele się dało zrobić - szczególnie , że naród wycieńczony walką na kolejną wojnę nie miał ani sił ani środków a odbudować kraj było trzeba ... lekko nie było . Bolszewicy już w 1919 r. próbowali nas podbić a zaledwie 20 lat później napadli nas niemcy . Trzeba było się zgodzić na sojusz z Hitlerem (gdy ten go polsce proponował) i ruszyć z nim na wschód to i kraj by ocalał i komunizmu by nie było . Że my się po tym wszystkim jakoś pozbierali to i tak "cud" .

Strony

Skomentuj