Nowe, fascynujące zdjęcia Urana wykonane przez Teleskop Jamesa Webba

Kategorie: 

Źródło: JWST

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST) NASA, kontynuując swoją misję badania kosmosu, dostarczył zdumiewające zdjęcia Urana, drugiego co do wielkości lodowego olbrzyma w naszym Układzie Słonecznym. Zdjęcie, wykonane przez teleskop, ujawnia dramatyczne pierścienie oraz jasne cechy w atmosferze planety.

 

Wykorzystując NIRCam (Kamerę w Bliskiej Podczerwieni), JWST przedstawił Urana w nowym świetle. Uran, znany ze swojego nietypowego obrotu na boku, został uwieczniony na zdjęciach, które ujawniają szczegóły dotychczas trudne do zaobserwowania. Zdjęcia teleskopu obejmują również kilka z 27 znanych księżyców Urana.

 

Szczególnie interesujące na tych zdjęciach jest północny polarny czap Urana, który jest niemal bezpośrednio zwrócony w naszą stronę - a tym samym również w kierunku Słońca. W centralnej części tego czapa można dostrzec jasną plamę, otoczoną ciemną obwódką. Te unikalne cechy zostały uwidocznione dzięki wyjątkowej czułości JWST na słabe sygnały świetlne i pyłowe.

Te zdjęcia Urana są kolejnym krokiem w badaniach przestrzeni kosmicznej przez JWST. Teleskop ten, będący najnowszym i najbardziej zaawansowanym narzędziem w arsenale NASA, zapewnia naukowcom niespotykane dotąd możliwości obserwacji odległych ciał niebieskich i zjawisk kosmicznych.

 

Odkrycia dokonywane przez JWST mają kluczowe znaczenie nie tylko dla zrozumienia naszego Układu Słonecznego, ale i dla dalszych poszukiwań w obrębie niezbadanych zakątków wszechświata.

 

Te nowe obrazy Urana, pokazujące jego pierścienie i charakterystyczne cechy atmosferyczne, otwierają nowe możliwości dla badań nad lodowymi olbrzymami i zwiększają naszą wiedzę na temat tych odległych i tajemniczych światów​.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj