Nowe badanie wykazało, że tani lek na receptę jest skuteczny w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespołu jelita drażliwego (IBS) dotyczy znaczący odsetek populacji globalnej, prowadząc do dyskomfortu, bólu oraz wpływając negatywnie na jakość życia pacjentów. Dlatego ciągłe poszukiwania skutecznych terapii mają kluczowe znaczenie. Nowatorskie badanie ATLANTIS, przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Leeds, Southampton i Bristolu, otwiera nowe perspektywy w leczeniu IBS, podkreślając efektywność powszechnie dostępnego leku - amitryptyliny.

 

Badanie ATLANTIS, które zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR), odbyło się w realiach podstawowej opieki zdrowotnej. Metoda badania umożliwiła bardziej kompleksowe spojrzenie na populację pacjentów z IBS i skuteczność leczenia amitryptyliną. Wyniki, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie The Lancet, pokazują, że pacjenci przyjmujący amitryptylinę doświadczali prawie dwukrotnie częstszej poprawy objawów w porównaniu z grupą placebo.

 

Amitryptylina, lek pierwotnie przepisywany w leczeniu depresji, stał się coraz bardziej popularny w terapii różnych dolegliwości. Choć w przeszłości był stosowany w dużych dawkach jako antydepresant, obecnie jest przepisywany głównie w małych dawkach w celu leczenia przewlekłego bólu, a także w profilaktyce migren. Jego potencjalna skuteczność w leczeniu IBS była przedmiotem zainteresowania naukowców już od pewnego czasu. Mniejsze badania sugerowały jego korzystny wpływ, szczególnie w przypadku pacjentów z trudnymi do leczenia objawami. Niemniej jednak, badanie ATLANTIS wniósł znaczący wkład w tę dziedzinę, będąc pierwszym randomizowanym badaniem kontrolowanym w podstawowej opiece zdrowotnej porównującym małą dawkę amitryptyliny z placebo.

 

Alexander Ford, współkierujący badaniem i profesor gastroenterologii na Uniwersytecie w Leeds, podkreślił znaczenie tego badania dla praktyki klinicznej. Wskazał na potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo amitryptyliny w terapii IBS, zalecając jej rozważenie jako ważnej opcji leczenia.

 

W ślad za tym odkryciem, aktualne wytyczne NICE wskazują na rozważenie przez lekarzy pierwszego kontaktu przepisywania amitryptyliny w małych dawkach w leczeniu IBS. Mimo że wcześniejsze dowody były niepewne, badanie ATLANTIS dostarczyło przekonujących argumentów za tą terapią, wskazując na jej efektywność.

 

Kluczową kwestią pozostaje edukacja zarówno lekarzy, jak i pacjentów w zakresie dawkowania i potencjalnych korzyści płynących z terapii. IBS, będący przewlekłą dolegliwością wpływającą na codzienne funkcjonowanie wielu osób, wymaga ciągłej analizy dostępnych metod leczenia. Badanie ATLANTIS dostarcza cennego wkładu w ten obszar, podkreślając znaczenie adaptacji dostępnych leków do potrzeb pacjentów z IBS. W perspektywie dalszych badań, otwiera to drogę do bardziej spersonalizowanej i skutecznej terapii zespołu jelita drażliwego.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

No i mają odpowiedź, bo skoro

No i mają odpowiedź, bo skoro lek antydepresyjny czyli działający na mózg/psychikę pomaga na schorzenie nie związane z psychiką (pozornie) to znaczy, że owa dolegliwość jak i wiele podobnych była wywołana rozstrojem nerwowym czyli mająca podłoże psychosomatyczne. Pamiętacie słynne powiedzonko kolegi "Laska" z filmu "Chłopaki nie płaczą" ? - Trzeba się wyluzować. 

Skomentuj