Nowe badanie sugeruje, że czarne dziury to klucz do zrozumienia wszechświata

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Naukowcy z Instytutu Fizyki i Matematyki Kavli w Japonii, odkryli sposób na udowodnienie istnienia słynnej teorii strun. Jej efekty, powinny być bowiem obserwowalne w pobliżu horyzontu zdarzeń czarnej dziury. Jeśli badacze zdołają to dowieść, mogą przy okazji udowodnić teorię kwantowej grawitacji. Nowe badanie na ten temat, zostało opublikowane w Physical Review D.

 

Fizycy, już od lat rozważali problem, który pojawia się w teorii kwantowej przy opisywaniu zachowania fotonów w pobliżu horyzontu zdarzeń czarnej dziury. Trajektorię cząstek z jednego punktu do drugiego określa funkcja korelacji, jednak płaskiej czasoprzestrzeni istnieje tylko jedna możliwa trajektoria. W tym samym czasie, w zakrzywionej przestrzeni może istnieć wiele trajektorii, co prowadzi do matematycznych osobliwości.

Czarne dziury mają niezwykle silne pole grawitacyjne, które zakrzywia czasoprzestrzeń do teggo stopnia, że fotony mogą zostać „uwięzione”, owijając się kilkukrotnie wokół sfery Schwarzschilda. Rezultatem tego procesu, jest sfera fotonowa - jasne halo wokół cienia czarnej dziury widoczne na zdjęciu wykonanym przez Teleskop EHT i opublikowanym w 2019 roku. W przypadku wielokrotnych zwojów fotonów wokół czarnej dziury, te osobliwości zaczynają stanowić problem dla mechaniki kwantowej.

Naukowcy doszli do wniosku, że teoria strun pozwala pozbyć się osobliwości, ponieważ rozważa foton nie w postaci cząstki punktowej, ale w postaci struny. Oddziaływanie pływowe wywołane grawitacją czarnej dziury, powoduje rozciągnięcie struny, a gdy uwzględni się ten efekt, zachowanie cząstek zaczyna spełniać oczekiwania fizyków. Zdaniem naukowców dalsze badania czarnych dziur i uzyskanie bardziej szczegółowych obrazów potwierdzą przewidywania teorii strun oraz niejako dowiodą istnienia światów równoległych. Być może słynna fizyczna teoria "wszystkiego" pojawi się jeszcze za naszego życia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika emel

dąb-rozwadowski wrote: jak

dąb-rozwadowski wrote:
jak foton lata wokół czarnej dziury to nie doleci do oka to skąd ma być te widoczne światło określane jako halo ?
Te orbity fotonów ponad horyzontem zdarzeń są niestabilne, co oznacza, że fotony nie zostają na nich na zawsze, ale z nich uciekają. Część ucieka pod horyzont zdarzeń, a część oddala się od czarnej dziury we wszystkich kierunkach. Widzimy te, które wystrzeone zostały w naszym.

Portret użytkownika emel

Rafał Reperowski wrote: Jak

Rafał Reperowski wrote:
Jak łapia te pojedyncze fortony na ziemi
Raczej nie pojedyncze. Jest ich cała masa. A w tym wypadku łapali je przy uzyciu zespołu teleskopów o nazwie "Event Horizon Telescope" (https://eventhorizontelescope.org/)

Rafał Reperowski wrote:
 Te fotony co by miały wylatywać z horyzontu zdarzeń, rozświetlały by obraz.

Spod horyzontu zdarzeń fotony nie wylatują. Stąd nazwa "czarna dziura". Fotony pochodzą z obszaru powyżej horyzontu zdarzeń. 

Portret użytkownika Quark

Dlaczego nie możesz zrozumieć

Dlaczego nie możesz zrozumieć , że ludzkość nie jest jednorodna i są wśród nas ludzie pragnący posiąść wiedzę umożliwiającą "marsz" ku przyszłości , postępowi i lepszemu jutru ? Badacze , myśliciele , filozofowie i naukowcy to właśnie ci dzięki którym świat idzie do przodu ! Rzeczy proste jak młotek i koło wynaleziono już dawno i wiecej się już nie wynajdzie - teraz , żeby "sięgnąć gwiazd" trzeba poznać mechanizmy rzadzące wszechświatem aby potem móc zrealizować takie projekty jak: czysta i darmowa energia dla wszystkich (tak to możliwe) , bez emisyjny tani transport (także w kosmosie) i ogrzewanie , kontrola pogody ( poco komu huragany , trzęsienia ziemi , tornada i gradobicia ?) a także teleportacja , lewitacja , replikacja - domowa "drukarka 3D" tyle , że niczego nie "drukuje" a tworzy przedmioty (na życzenie) od razu z czystej energi i wiele innych wspaniałych rzeczy ! Świat pokoju i szczęśliwości osiągniemy wtedy gdy znikną pragnienia do zaspokojenia , bo każdy będzie mógł swe zachcianki zaspokoić tu i teraz bez znoju , potu i ciężkiej pracy. Jeden tylko wynalazek replikator pozwoli za jednym zamachem usunąć z naszej rzeczywistości : złodziejstwo , paserstwo , chciwość , oszustwa i niedostatek wody , żywności oraz lekarstw itp. Zatem odkrycie tajemnic natury jest koniecznością jeśli chcemy raz na zawsze wyeliminować z naszego życia przyziemne problemy !

Portret użytkownika Tom73

Tylko że chciwość i rządza

Tylko że chciwość i rządza władzy będzie popychała jednostki nią zaślepione do zatrzymania tej wiedzy i technologii dla siebie i karmienia reszty niezrozumiałym naukowym bełkotem. Nie zdziwię się na wieść że wszystko o czym piszesz już jest tyle że kontrolowane przez chciwych ... i tu mam problem z użyciem słowa ludzi :). Baja bongo i do przodu niech nauka rozwija się w parze z rozwojem samoświadomości i zrozumienia wśród ludzi i niech światło spłynie na błądzących w ciemnościach i pogubionych.

Strony

Skomentuj