Nowe badanie potwierdza, że ​​znajdujący się we Włoszech superwulkan Campi Flegrei zbliża się do pęknięcia

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Campi Flegrei, jeden z największych superwulkanów na świecie, położony we Włoszech, może być bliski erupcji. W ciągu ostatnich lat trzęsienia ziemi i ruchy ziemi wokół tego giganta nasiliły się, a najnowsze modele naukowe sugerują, że skorupa wulkanu może zbliżać się do pęknięcia.

 

 

Superwulkan, który nie wybuchał od 1538 roku, wygląda jak ogromne zagłębienie o średnicy od 12 do 14 kilometrów, z częścią swojego obszaru znajdującą się pod powierzchnią morza. Niemniej jednak, przez ostatnie 70 lat wulkan nie był spokojny. Przeżył okresy dwuletniej aktywności w latach 50., 70. i 80., a w ostatniej dekadzie obserwowano powolny, ale stały wzrost aktywności. Nadmorskie miasto Pozzuoli, położone blisko centrum kaldery wulkanu, wzrosło o prawie 4 metry (13 stóp) - zjawisko znane jako bradyseizm.

 

W kwietniu zarejestrowano 600 trzęsień ziemi, co jest najwyższą miesięczną liczbą w historii. Te trzęsienia ziemi, w połączeniu z modelami geologicznymi, sugerują, że skorupa wulkanu została rozciągnięta prawie do granic możliwości.

"Nasze nowe badanie potwierdza, że ​​Campi Flegrei zbliża się do pęknięcia. Nie oznacza to jednak, że erupcja jest gwarantowana" - mówi główny autor badań, profesor Christopher Kilburn z UCL Earth Sciences.

Skorupa wulkanu stała się słabsza. Jej wytrzymałość na rozciąganie – maksymalne naprężenie, jakie może wytrzymać materiał – wynosi obecnie około jednej trzeciej tego, co było w 1984 roku. Dr Nicola Alessandro Pino z Obserwatorium Wezuwiusza, który reprezentuje Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV) w Neapolu, zaznacza: „Nasze wyniki pokazują, że części wulkanu słabną. Oznacza to, że może się zawalić, nawet jeśli rozdzierające go napięcia będą mniejsze niż podczas ostatniego kryzysu 40 lat temu”.

Ostatnia erupcja Campi Flegrei w 1538 roku, zapoczątkowana cofnięciem morza i znacznym wypiętrzeniem lądu, trwała osiem dni. W tym czasie powstał Monte Nuovo, komin wulkaniczny, który jest jednym z 24 kraterów i struktur wulkanicznych tego superwulkanu. Większość z nich znajduje się pod wodą.

 

Chociaż najnowsze modele są intrygujące, wiele aspektów działania tego wulkanu jest jeszcze nieznanych. Jednak z uwagi na to, że 360 000 osób mieszka na terenie tego superwulkanu, kluczowe jest śledzenie jego ruchów i dokładne symulowanie możliwych scenariuszy. Bez wątpienia, bezpieczeństwo tych osób jest najważniejszym priorytetem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Sa zdjecia na temat np saint

Sa zdjecia na temat np saint Petersburga jak jest pogrzebany pod ziemią.3 moze 5 pięter,w niektorych miastach usa również sa zasypane domy ,itd

Sądzę ,ze ktoś nam tu czegos nie mówi. 

Moze częściej sie cos zdarza, a ukrywana jest przed nami ta wiedza.Moze wulkany budzą się wtedy kiedy zechcą. Ksiądz Klimuszko przepowiadał, że but włoski się zatopi. Takze moze to byc jedynie wulkan lub asteroida.,a moze bomba.

 

Portret użytkownika axell69

Nie bądź pan rura i nie

Nie bądź pan rura i nie klimuszkuj nam  ,  przepowiedni jest  zawsze miliony  a zdarzeń  zero   z czego  wynika że wszelkie przepowiednie są dla  masowych   idiotów 

Ale zapytam inaczej bo moze jakaś przepowiednia  speniła się 

Więc która  . tu jest  miejsca na twoją odpowiedź ...................................

PS 

przepowiednie katoli i jehowych  się nie liczą  , z powodu  , że od  dwóch tysiecy lat  straszenia  i zapewniania    NIC  się nie spełniło (jehowi  straszą trochę krócej  ale intensywniej  z  zerowym poziomem przepowiedzenia )

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Medium

Do ostatniego wielkiego

Do ostatniego wielkiego wybuchu Campi Flegrei doszło około 40 tys. lat temu. W powietrze wyleciało wtedy ok. 300 km³ popiołów i kawałków skał, a ziemia została zalana 200 kilometrami sześciennymi magmy. Doprowadziło to do ukształtowania dzisiejszych ignimbrytów kampanijskich, wielkich połaci skał utworzonych z pyłów, które opadły po eksplozji superwulkanu. Szacuje się, że po tym wybuchu Campi Flegrei globalna temperatura spadła o 1–2 °C[5].

Istnieją hipotezy, że to wybuch Campi Flegrei mógł przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków w Europie. Umożliwić miało to ekspansję bardziej odpornego Homo sapiens[5].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pola_Flegrejskie 

Jednym z pierwszych znalezisk o cechach neandertalczyka był wykopany w 1856 roku w niemieckim Neanderthalu niekompletny szkielet o mocnym kośćcu i grubym wale nadoczodołowym. Były to kości podobne do ludzkich, ale o znacznie bardziej pierwotnych cechach.

Przyrodnicze książki z tego okresu pełne są artystycznych rekonstrukcji ukazujących neandertalczyków jako istoty włochate i ociężałe, niewiele różniące się wyglądem od małp, o tępym wyrazie twarzy. Gdy w 1859 roku Karol Darwin opublikował swoją pracę O powstawaniu gatunków, ówczesna brukowa prasa nie szczędziła odkryciom ewolucji ironii[3].

Wcześniejsze odkrycie (jaskinia Engis, 1829) fragmentu czaszki 2-3-letniego dziecka neandertalczyka uznano dopiero w 1936 roku. Wcześniej klasyfikowano ją do anatomicznie współczesnych ludzi. Podobnie cechy czaszki kobiety znalezionej w Forbes’ Quarry (Gibraltar, 1848) zostały rozpoznane jako neandertalskie dopiero w 1864 roku. Wiele innych znalezisk było źle udokumentowanych, datowanych i obciążało naukową debatę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Neandertalczyk 

Nieprawda, że późno dokonano tych odkryć? Dziwne, prawda? Zapytajcie grabarzy, jak długo rozkładają się kości.

https://books.google.pl/books/about/Erectus_Walks_Amongst_Us.html?id=OLs8KAAACAAJ&redir_esc=y

Portret użytkownika spokoluz

ale nie z wikisracza - ty

ale nie z wikisracza - ty podpierasz się tylko jakimiś linkami czyli nie masz wiedzy a tylko zgadzasz się z wiedzą  , którą ktoś napisał a jeśli wisi na sruuglu czy wikisriki to można to olać zimnym moczem - zatem biorę zebrany  kubeł zimnego moczu  i nim to olewam.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj