Nowe badanie krwi wykrywa chorobę jelit bez kolonoskopii

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy odkryli unikalne cechy różnych chorób jelit w parametrach krwi. Odkrycie pomoże wykorzystać badania krwi do dokładnej identyfikacji choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i innych chorób zapalnych bez kolonoskopii czy biopsji.

 

Wiele zapalnych chorób jelit (IBD) ma podobne objawy podstawowe, ale każdy stan wymaga innego leczenia. Na początkowym etapie pacjentowi przepisuje się szerokie badanie, w tym różne inwazyjne metody diagnostyczne. Naukowcy szukali prostszych rozwiązań i analizowali wzorce biomarkerów stanu zapalnego we krwi.

 

Wyniki badania opublikowano na stronie internetowej Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

 

W pierwszej kolejności zbadano immunoglobulinę G (IgG), która odgrywa rolę w chorobach autoimmunologicznych, a także IgA, która działa w błonach śluzowych, w tym w jelitach. Te cząsteczki odpornościowe ozdobiono łańcuchami cukrów zwanymi glikanami. Okazało się, że glikany są różnie zorganizowane w zależności od rodzaju choroby, a różnice te miały znaczenie informacyjne dla diagnozy.

 

Ustalenia opierają się na analizie próbek osocza od ponad czterystu pacjentów z różnymi chorobami zapalnymi, a także od dwustu ochotników z grupy kontrolnej.

 

„Odkrycie może sprawić, że diagnozowanie nieswoistego zapalenia jelit będzie dla pacjentów łatwiejsze i mniej inwazyjne” – twierdzą autorzy.

 

Odkrycia wymagają teraz potwierdzenia na większej próbie pacjentów, aby potwierdzić dokładność badania krwi. Jeśli się powiedzie, może to stać się głównym podstawowym narzędziem badawczym.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Magiszter ma tu tyle kont ,

Magiszter ma tu tyle kont , że w 3 minuty robi 15 minusów. Magiszter tu to jest admin - admin wklejki robi z gófnoartykułuf tłumaczonych w translatorze a za pomocą magsztra robi robotę propagandową dla rzundzonego fatykanu i partiom podporządkowanym fatykanowi aby wyglundało na wulne fybory - kto jeszcze to zauważył , że magiszter to troll fatykanu opłacany przez fatykan czyli ZNZ to portal fatynaku  !?

Będzie tylko ze 5-7 osób - reszta to niewolniki fatykanu i sprzedajne d...i/

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj