Nowe badania wskazują, że erupcje w Yellowstone są częstsze niż myślano

Kategorie: 

world_heritage.jaxa.jp

 

Nowo przeprowadzone badania poddają w wątpliwość dotychczas uznawane okresy aktywności Yellowstone. Grupa naukowców z Washington State University oraz Scotish Universities Environmental Research Centre stwierdzili, że ostatnia większa erupcja Yellowstone to były właściwie dwie erupcje w odstępie 6000 lat.

 

Według badaczy te erupcje stworzyły cześć parku zwaną Huckelberry Ridge. Miało do tego dojść 2 miliony lat temu. Pierwsza erupcja wyzwoliła według nich 2200 kilometrów sześciennych materiału wulkanicznego. Druga, mniejsza erupcja wyzwolił 290 kilometrów sześciennych materiału.

 

Pierwsza z tych erupcji to wydarzenie o skali VEI klasyfikującej ją, jako superwulkaniczna. Aktywność wulkaniczna na Hawajach to 0 w skali VEI. Poważne erupcje w przeszłości jak wybuch Wezuwiusza w 79 pne. lub wybuch Mount St'Helens w 1980 roku z emisjami po 1 kilometr sześcienny znajdują się gdzieś w środku ośmiostopniowej skali VEI.

 

Ostatnie badania Yellowstone wykazują, że formacja wulkaniczna zwana kalderą Island Park jest bardziej aktywna niż dotychczas sadzono. Naukowcy starają się przewidywać zagrożenia czyhające z Yellowstone przede wszystkim badając przeszłość geologiczną obszaru.

 

Dzięki badaniom historii geologowie są w stanie analizować sykle aktywności. Dzięki współpracy naukowców szkockich udało się znacznie poprawić dokładność metody oceny wieku formacji skał. Badacze porównują te nowe możliwości do patrzenia przez dodatkowe szkło powiększające. Dzięki nowej metodzie znacznie zwiększy się szczegółowość analiz.

 

Według danych ostatnia większa erupcja, składająca się w większości z pary wodnej, wystąpiła w obrębie Yellowstone około 70 000 lat temu. A ostatnia znana erupcja z lawą miała miejsce 14 000 lat temu i doszło do niej w okolicy Jeziora Yellowstone. To zjawisko stworzyło pięciokilometrowy krater. W czasach dzisiejszych najlepszym znakiem kontynuacji zjawisk wulkanicznych w tej okolicy jest słynny gejzer Old Faithfull, który wystrzeliwuje w równych odstępach czasu zależnych jedynie od czasu samej erupcji.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika ARTUR5

Yellowstone to korek upustowy

Yellowstone to korek upustowy ,z analizy dwuletnich wykresów aktywności wynika że im więcej wstrząsów sejsmicznych i wybuchów wulkanów na ziemi tym kaldera jest spokojniejsza ,przeciwna sytuacja powoduje wzrost aktywności kaldery .

Portret użytkownika ARTUR5

Nie liczy się długość okresu

Nie liczy się długość okresu obserwacji ale odpowiedni moment / przedział czasu / i właściwa analiza ,nie jestem jak przysłowiowy Polski sejm którego używa się na świecie do określenia długiej ,głupiej i bezefektywnej pracy urzędniczej.

Portret użytkownika Milkman

Ja myśle że my wiemy o wiele

Ja myśle że my wiemyo wiele więcej niż oni,gdyż my mamy otwarte umysły na różne tematyi wymieniamy się swymi spostrzeżeniami, my nigdynie upieramy się przy swoim, mamy umysły twórczei elastyczne w przeciwieństwie do nich, my różnimysię od nich tym że my nie mamy z tego żadnych pieniędzy,a oni tak, mimo to ich zaskorupiałe umysły nigdy nas niedogonią, i mam nadzieję że jak nadejdzie jakiś poważnykataklizm to w tym czasie dorwę choć na kilka sekundw swe ręce któregoś z nich.!

Portret użytkownika Tata Buki

Prawda to prawda, czym więcej

Prawda to prawda, czym więcej kombinują z kłamstwami tym bardziej się pogrążają, w końcu dochodzi do tego że wszystko co jakieś naukowe to nic nie warte uwagi. W końcu traci się zaufanie do nauki i o to też przy okazji chodzi. Ludzie łykają byle jaki bzdury z czystego lenistwa . Jak widać obecnie do czego zaprowadziło ich bajerowanie, "amerykański naukowiec" kojarzy się z nawiedzonym betonem o poglądach dziwoląga,  pazeroty i dekla, reszta tego pokroju na tej Planecie jest tego samego warta. O naukowcach z NASA to lepiej nie pisać, tam to dopiero są jazdy kosmiczne :DZa to ci Naukowcy i Wynalazcy z prawdziwego zdarzenia są spychani i wyśmiewani przez betonowy świat, w którym to betonowym kartelu nie ma miejsca dla wybitnych umysłów, którzy tworzą dla Ludzkości przyjazne i użyteczne wynalazki, mają  tak dużo do powiedzenia temu Światu aby ten Świat był dojrzałym jak przystało na XXI w. 

Portret użytkownika nes

Masz racje. oni " jeszcze "

Masz racje. oni " jeszcze " nie dopuszczaja do siebie faktu, ze moze byc inaczej lub jest inaczej. Wiaze sie to z finansami a takze z utrata pracy i ich reputacji. W kazdym badz razie zmiany nadchodza wielkimi krokami i predzej czy pozniej beda musieli sie pogodzic z tym, ze przez bardzo wiele lat wprowadzali  nas swiadomie w blad ( zdecydowana wiekszosc z nich ) .Sila oraz Madrosc leza w masie, czyli w nas, oraz w skupieniu tej masy i madrosci w pewnych punktach, miedzy innymi TUTAJ.

Strony

Skomentuj