Nowe badania pokazują, że miażdżycę, niegdyś uważaną za nieodwracalną, można odwrócić

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawne badanie przeprowadzone przez Narodowe Centrum Badań nad Układem Sercowo-Naczyniowym (Centro Nacional de Investigaciones Cardionaczyniowees, CNIC) dostarcza alarmujących dowodów na to, że młodzi ludzie są bardziej narażeni na niekorzystne skutki sercowo-naczyniowe związane z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi i nadciśnieniem.

 

Publikacja wyników w czasopiśmie Journal of the American College of Cardiology rzuca nowe światło na potrzebę agresywnej kontroli czynników ryzyka sercowo-naczyniowego już od młodego wieku.

 

W badaniu, które przeprowadzili dr Valentin Fuster i dr Borja Ibáñez, wzięło udział ponad 4000 pozornie zdrowych pracowników Santander Bank w Madrycie. Uczestnicy przeszli kompleksowe badania tętnic szyjnych, udowych, wieńcowych i aorty, a także szeroko zakrojone analizy genomiczne, proteomiczne i metabolomiczne ich krwi.

 

Odkrycia badania są znaczące: subkliniczna miażdżyca, będąca wstępnym stadium chorób układu krążenia, rozwija się szybciej u młodych ludzi z nawet łagodnym lub umiarkowanym wzrostem ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. To podkreśla wagę wczesnej interwencji i intensywnego zarządzania tymi czynnikami ryzyka od najmłodszych lat.

 

Doktor Fuster, dyrektor generalny CNIC i dyrektor medyczny w Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku, zaznacza znaczenie badań przesiewowych w wykrywaniu subklinicznej miażdżycy oraz wczesnej kontroli czynników ryzyka. Jego zdaniem, takie działania mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia globalnego obciążenia chorobami układu krążenia.

 

Dr Ibáñez podkreśliła, że badanie dostarcza istotnych informacji na temat postępu cichej miażdżycy u osób bez wyraźnych objawów. Rzadko analizowano tę progresję w ciągu życia, co sprawia, że wyniki tego badania są szczególnie ważne.

 

Te odkrycia mają istotne znaczenie dla strategii profilaktyki pierwotnej. Kluczowe jest monitorowanie subklinicznej miażdżycy i wczesna kontrola czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, aby złagodzić ich wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

 

To zadziwiające, że pojawiają się teraz takie niezwykłe badania, które w oczywisty sposób idą z pomocą wobec coraz bardziej powszechnych podejrzeń, że powszechne problemy kardiologiczne wśród młodych mają coś wspólnego z tym co im pod przymusem wstrzykiwano jeszcze całkiem niedawno. Oczywiście nie wolno o tym mówić otwarcie i trzeba owijać w bawełnę...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ​euklides

Tytuł nie ma kompletnie nic

Tytuł nie ma kompletnie nic wspólnego z treścią artykułu... Miażdżyca wynika z braku ruchu, a nie z powodu cholersterolu, który jest nam potrzebny... Po prostu żyły przez które wolno sączy się krew zarastarają jak rury w kiblu i choćbyś nie wiem jak się odżywiał to zarosną. Dlatego ważne jest by codziennie (często) poruszać się, poćwiczyć, tak aby podnieść sobie tętno i przepchać te żyły nurtem własnej krwi... Po porządnych regularnych ćwieczeniach, gwarantuję, spadnie ciśnienie krwi. Jak ktoś długo się nie ruszał niech zwiększa dawkę ruchu powoli, ale systematycznie.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj