Nowe badania ostrzegają, że lód morski w Arktyce może zniknąć do 2030 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Arktyka, jedno z najbardziej nieuchwytnej i tajemniczych miejsc na naszej planecie, od dawna fascynuje naukowców. Jednak jej piękno kryje w sobie niepokojący sekret. Nowe badania wskazują, że zegar tyka, a globalne ocieplenie przyspiesza.

 

Zespoły badawcze z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pohang (POSTECH), Kanadyjskiej Służby ds. Zmian Klimatu i Uniwersytetu w Hamburgu w swoim nowym badaniu dostarczyły zaskakujące dane. Przewidują one, że do lat 30. XXI wieku Arktyka może być pozbawiona lodu morskiego, jeśli globalna emisja gazów cieplarnianych będzie kontynuowana w obecnym tempie.

 

To odkrycie jest alarmujące, zwłaszcza gdy porównuje się je do prognoz Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Dotychczas IPCC przewidywało, że wolna od lodu Arktyka to perspektywa lat 40. XXI wieku. Co sprawiło, że prognozy różnią się o całą dekadę?

 

Aby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy przeanalizowali dane z czterdziestu jeden lat - od 1979 do 2019 roku. W ten sposób mogli stworzyć dokładny obraz procesu topnienia arktycznego lodu morskiego. W swoim raporcie publikowanym w Nature Communications wskazali, że główną przyczyną tego trendu są emisje gazów cieplarnianych powstałe z działań ludzkich, takich jak spalanie paliw kopalnych czy wylesianie.

 

Zwrócili też uwagę na fakt, że wcześniejsze modele IPCC były niedoszacowane w odniesieniu do stopnia zmniejszenia pokrywy lodowej. Dlaczego? Możliwe, że wcześniejsze modele nie uwzględniały pewnych czynników czy dynamicznych procesów zachodzących w Arktyce.

 

Profesor Seung-Ki Min z POSTECH podkreślił wagę wyników tych badań, mówiąc: „To odkrycie po raz pierwszy uwydatnia, że ​​zniknięcie lodu morskiego w Arktyce jest możliwe niezależnie od osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla”. Oznacza to, że nawet jeśli ludzkość osiągnie neutralność węglową, Arktyka i tak może stracić swój lód morski.

 

Konsekwencje tego zjawiska są ogromne. Bez lodu morskiego Arktyka przestaje pełnić swoją funkcję jako "klimatyczny regulator" planety. Oznacza to nie tylko zmiany w ekosystemach Arktyki, ale również wpływa na poziom mórz, prądy morskie, a nawet pogodę w innych regionach świata.

 

W świetle tych wyników próbuje się nas przekonać, że zmiana klimatu nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem, ale rzeczywistym zagrożeniem dla naszej planety. Czy tak jest naprawdę? Czas pokaże

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Pytanie brzmi nie kogo ale

Pytanie brzmi nie kogo ale kto ma to zrobić ? Jedyną drogą ratunku dla nas jest obalenie rządu polityków i ustanowienie Polski królestwem, w którym jedynie i miłościwie panujący król wybrany jako najmądrzejszy z mądrych a przy tym stanowczy i nieustępliwy walnie pięścią w stół i powie tym durniom z UE (komisjom itd.) oraz innym międzynarodowym organizacjom: Walcie się ! Stawiając dobro Polski i polaków na najwyższym miejscu. Bo przecież zrobienie porządku w całym kraju to kwestia miesiąca - wystarczy tylko wydać stosowne dekrety z klauzulą natychmiastowej wykonalności. 

Portret użytkownika KarolP.

Zmiany klimatu w Arktyce

Zmiany klimatu w Arktyce postępują. widać to co roku po pokrywie lodowej i jej grubości. 2030 to raczej za wcześnie, ale dekadę późnie niestety możliwe. Dla Kremla to katastrofa - nie mają kapitału ani technologii do odnawiania pól ropy i gazu na lądzie, co dopiero, gdy idzie o zaawansowane inwestycje na morzu.  Czyli na lądzie infrastruktura będzie się zapadała w błocie, jak stopnieje wieczna zmarzlina - a na morzu nic nie zyskają. Rywalizacja o Arktykę narasta - chodzi o geostrategiczną Strefę Severskyy'ego - kto kontroluje Arktykę ma najkrótszą drogę dla rakiet z okrętów podwodnych na przeciwny kontynent. No i Arktyczny Jedwabny Szlak. Oraz oczywiście bogactwa Arktyki - w tym ropa i gaz. Po jednej stronie USA z Kanadą, UK i NORDEFCO, od Oceanu Spokojnego wraz z Japonią. Gdy Chiny na początku lat 30-tych będa miały nowo zbudowaną flotę atomowych okrętów podwodnych klasy 095 i 096 - przyjaźń z Kremlem skończy się na rzecz chińskich interesów o Arktykę. 

Portret użytkownika S

W latach `60 straszyli, że w

W latach `60 straszyli, że w 10 lat zapasy ropy się wyczerpią (chyba, że będziemy płacić większe podatki)

W latach `70 straszyli, że w 10 lat może nadejść kolejna Epoka Lodowcowa (chyba, że będziemy płacić większe podatki)

W latach `80 straszyli, że w 10 lat zaczną padać kwaśne deszcze i zniszczą rolnictwo (chyba, że będziemy płacić większe podatki)

W latach `90 straszyli, że w 10 lat dziura ozonowa tak się powiększy, że się ugotujemy (chyba, że będziemy płacić większe podatki)

A już na początku 2000 straszyli, że lód na biegunach rozpuści się w ... 10 lat (chyba, że będziemy płacić większe podatki)

Acha, no i Bożyszcze eko-debili, niejaka Greta T. w sierpniu 2013 roku napisała na Twitterze, że cytuję: "czołowi naukowcy świata obliczyli, że za 10 lat lód na biegunach tak się roztopi, że zatonie większość wysp i terenów przybrzeżnych". Zapytana o tą wodę w wywiadzie w sierpniu 2023 odpowiedziała, że (znów cytuję): "nie, no to była tylko taka metafora"

ROFL

 

Portret użytkownika ba19

Do S

Do S

Co do Grety T.  przecież to dziecko jak rozpoczynało swoją ekologiczną kampanie to nic nie wiedziało o ekologii , co jej rodzice , doradcy "ekologiczni" kazali ,  to nauczyła się jak wierszyk i to mówiła , przecież to dziecko to zwykła ustawa pseudo ekologów , a rodzice fortunę zbijają na swoim dziecku , tak  wykorzystują politycznie swoje dziecko  , zamiast chodzić do szkoły i bawić  się lalkami to jej dzieciństwo zabrali   i do polityki urobili - kukłę z niej zrobili , pośmiewisko na cały świat !

2 Tymoteusza 3; 13  Natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani.+

 

 

Skomentuj