Nowa Zelandia chce całkowicie zakazać palenia papierosów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Władze Nowej Zelandii zaproponowały liczne rozwiązania, które zamienią kraj w strefę wolną od dymu papierosowego. Wśród propozycji jest m.in. podwyższenie wieku dla legalnego palenia. Docelowo rząd chce wprowadzić ogólnokrajowy zakaz palenia papierosów do 2025 roku.

 

Propozycja nowozelandzkiego rządu zakłada podniesienie minimalnego wieku dla palenia papierosów, a następnie również wprowadzenie zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych dla osób urodzonych po 2004 roku. Inne pomysły polegają m.in. na zmniejszeniu zawartości nikotyny w papierosach, przyjęciu zakazu stosowania filtrów, ustaleniu ceny minimalnej oraz likwidacji części sklepów, które zajmują się wyłącznie sprzedażą artykułów tytoniowych. Warto dodać, że propozycje rządu obejmują również papierosy elektroniczne.

 

Ostatecznym celem rządu jest wprowadzenie całkowitego zakazu palenia papierosów w całym kraju. Jeśli zgłoszone propozycje zostaną przyjęte, Nowa Zelandia stanie się strefą wolną od dymu papierosowego do 2025 roku. Nie wiadomo, jakie mogłyby być potencjalne kary za złamanie przepisów.

Propozycja zyskała poparcie organizacji prozdrowotnych oraz tamtejszego ministerstwa zdrowia, które wskazuje, że każdego roku z powodu chorób wywołanych paleniem tytoniu umiera około 4,5 tys. Nowozelandczyków. Szacuje się, że około pół miliona mieszkańców Nowej Zelandii jest uzależnionych od palenia papierosów. Rząd nie wyjaśnił, w jaki sposób miałby pomóc osobom uzależnionym.

 

Ograniczenia dotyczące palenia papierosów obowiązują w wielu krajach. W Polsce od 2010 roku obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Tylko nieliczne kraje na świecie wprowadziły niemal całkowite zakazy. Ścisłe restrykcje dotyczące palenia papierosów obowiązują w Bhutanie i Turkmenistanie, gdzie jednocześnie kwitnie czarny rynek.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika angie

Pierwsze informacje o

Pierwsze informacje o szkodliwości palenia papierosów można znaleźć w niektórych książkach, czy gazetach sprzed prawie 100 lat, i to bardzo dziwne, że wciąż ludzie wciąż palą i szkodzą sobie i ludziom z otoczenia, i jeszcze rzucają niedopałki gdzie popadnie. Jak ktoś pali w swoim domu w samotności to spoko niech sobie pali, ale wszędzie indziej palenie powinno być zabronione, co by było z korzyścią dla wszystkich.

Portret użytkownika antiryt

Ależ oczywiste, że każdy

Ależ oczywiste, że każdy niepalący natychmiast zdechnie jak poczuje dym z papierosa.
Co tam dziesiątki tysięcy wybuchów jądrowych zwykłych i termonuklearnych z jądrowym zapalnikiem - pod Ziemią, na Ziemi i nad Ziemią. Co tam odparowane baseny z plutonem w fukuszimie, co tam czujki z plutonem - PAPIEROSY, KURWA!
Fakt, że palenie jest chujowe, ale miliardy razy bardziej chujowe rzeczy się dzieją wokół was. Samochody na autostradzie 500m od was to już nie problem, bo macie "ekrany" na 3 metry wysokie. Tysiące eksplozji jądrowych rozsiało po Planecie  niezliczone miliardy miliardów cząstek, które jak wchłoniecie do płuc - to padniecie za 6 lat.
Nie dajmny się dzielić drobiazgom gdy pod nosem ludobójstwo się rozkręca.

Portret użytkownika syriues

Całkowicie bym zakazal

Całkowicie bym zakazal korzystania ze smartphone i windowsa

Zapomniałem dodac,ze nakzalbym ludziom sie kochac nawzajem. Bo tego w ludziach brakuje.Dzieki zwyczajnie prostemu zrozumieniu mozemy mury burzyc i nie zrozumcie mnie źle. Te mury moga rownie dobrze byc z ludzi.nie ma i tak lepszej wygranej niz pokonanie wroga-a ten wrog wlasnie jest kolo ciebie w pracy w domu,w sklepie,na ulicy.Tych ludzi ,ktorzy klaniaja sie systemowi i udaja ze cos dla nas robia jest tak duzo,ze nie starczy na to emerytur.i nie tylko polskich.

Glodny cieply jak kluchy babilon ,obleśny, obludny,zaklamany.

Spalimy go z wami,bez was,z kims na pewno

Portret użytkownika Ractaros96

Nie tędy droga. Jak już to

Nie tędy droga. Jak już to edukacja na temat szkodliwości i bezpłatna pomoc ludziom, którzy chcą rzucić to dziadostwo. Moja mama pali od wielu lat i podejrzewam, że nigdy sobie z tym nie poradzi, bo ma słabą wolę. Mój tata kiedyś palił, ale rzucił. Nawet ja wypaliłem parę papierosów w swoim życiu, aby spróbować i wiem, że to nie moja bajka.

Zachęcać i uczyć, a nie zakazywać i karać.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika ​euklides

Ludzie jak nie chcecie palić

Ludzie jak nie chcecie palić to k..a nie palcie, ale odwalcie się od innych! To, że ktoś chce palić "narkotyki" to nie twoja sprawa człowieku. Trzeba postawić sobie granice i nie wchodzić z buciorami w życie innych. A jak nie to licz się z tym, że jutro ktoś będzie ci wbijał nie tylko szczepionki, ale i układy elektroniczne do kontrolowania twoich emocji, tylko dlatego, że według władzy tak jest dobrze. Nie szanujecie nietykalności osobistej i zakazu ingerencji w cudze życie to i u was nikt tego nie musi respektować.

Strony

Skomentuj