Nowa teoria może wyjaśniać, czym jest ludzka świadomość

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Ludzkość od zarania dziejów próbuje zrozumieć, czym jest świadomość. Choć współczesne badania naukowe koncentrują się wokół konkretnych obszarów ludzkiego mózgu, profesor Johnjoe McFadden z Uniwersytetu w Surrey zaproponował nową teorię, która być może pozwoli rozwiązać odwieczną zagadkę.

 

Brytyjski naukowiec twierdzi, że energia elektromagnetyczna w mózgu pozwala materii mózgowej tworzyć świadomość oraz zdolność do bycia świadomym i myślącym. Propagowana przez niego forma dualizmu opiera się na różnicy między materią a energią.

 

Gdy neurony w mózgu wypalają się, wysyłają sygnały elektryczne przez włókna nerwowe oraz impulsy energii elektromagnetycznej do otaczających tkanek. Energia ta jest zwykle pomijana, choć zawiera te same informacje, co wypalające się neurony, lecz w formie niematerialnej fali energii.

Pole magnetyczne mózgu jest dobrze znane nauce i rutynowo wykrywane z pomocą elektroencefalogramu (EEG) czy magnetoencefalografu (MEG), lecz wcześniej zostało uznane przez naukowców jako nieistotne dla funkcjonowania mózgu. Tymczasem propozycja McFaddena zakłada, że bogate w informacje pole elektromagnetyczne mózgu jest w rzeczywistości źródłem świadomości i wolnej woli. Ta nowa teoria wyjaśnia również, dlaczego współczesne komputery nie zdołały dotychczas wykryć świadomości.

 

Założenia naukowca mogą nie tylko rozwiązać problem ludzkiej świadomości, ale także zapoczątkować rozwój „świadomości” sztucznej inteligencji i samodzielnie myślących robotów. Johnjoe McFadden uważa, że tajemnica ludzkiej świadomości już została rozwiązana, lecz naukowcy jak zwykle są podzieleni w tej kwestii.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika nauta

We śnie, choćbyś nie wiem jak

We śnie, choćbyś nie wiem jak był nieprzytomny, wciąż masz świadomość ciała i jego zmysłów. Same sny tego dowodzą. Jeśli masz koszmar, wciąż boisz się o ciało. Wszystko czego doświadczasz we śnie, to bezpośrednie echa Twojego wzroku, dotyku, słuchu, zapachu, smaku i... myśli. Tak, umysł racjonalny też jest zmysłem i działa dokładnie tak samo, jak każdy inny zmysł. Również on potrzebuje ciała. Bez ciała, nie ma świadomości. To Alien ma tym razem rację. Świadomość jest zwykłym, bezdusznym mechanizmem.

Portret użytkownika Arya

We śnie to pracuje

We śnie to pracuje podświadomość. Jeśli masz koszmar, to się budzisz, bo podświadomość nie jest w stanie sama sobie poradzić i musi wezwać świadomość na pomoc. Podobne zjawisko jest u osób z rozdwojeniem jaźni. Znane są przypadki gdy jedna jaźń znikała na kilka miesięcy, a nawet lat. Skoro tak, to co do tego mają zmysły? Inna sprawa, że ktoś może być ślepy, głuchy, stracić totalnie węch i smak, a także nie odczuwać żadnych bodźców kinetycznych, ale wciąż być świadomym. Więc wskaż mi, gdzie tu jest powiązanie zmysłów i świadomości jako tego samego? 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Kwazar

Jako zawiedziony tym całym

Jako zawiedziony tym całym qufnem inwestement mamnagnamtu i tematu filmów w nich firm niedoścignionych oraz bogactwa zmyslonego w TiVi o zerowej wartości, to poiwem że: To było AKTORSTWO ! Jakie to było GENIALNE aktorstwo ! Dzisiaj jakiem inwnewsetement managmant, to powiem kierdziołkowie.Obecnie grajum takie, co tylko wytwarzajum MARNA ŻAŁOSNA SZMIRA i popłuczyny, mglistych wyobrażeń czym jest prawdziwa SCENA i AKTORSTWO. 

Portret użytkownika Darek61

W teorii Penrose′a-Hameroffa

W teorii Penrose′a-Hameroffa „nośnikami świadomości” są mikrotubule wchodzące w skład aksonów. Mikrotubule stanowiące „szkielet” neuronów są zbudowane z cząstek białka – tubuliny. Rozmiary mikrotubul kwalifikują je jako struktury atomowe, w których obowiązują prawa teorii kwantów i efekty takie jak przykład efekt Casimira. 

Na to stawiam.

Portret użytkownika r.abin

A w teorii Rupperta Sheldrake

A w teorii Rupperta Sheldrake'a (uważanego za paranaukowca), świadomość - znajduje się (poza ciałem) w "polu morficznym". Tym tłumaczy, niesamowicie szybkie (i precyzyjne) reakcje osobników w stadach ptaków i ławicach ryb. Prezentowana hipoteza, religijnie - "zbliża nas do Boga". To może denerwować Ateistów

Portret użytkownika TeoriaGoniTeorię

Kolejna teoryjka wyssana z

Kolejna teoryjka wyssana z palca, podobnie jak teoria względności, teoria heliocentryczna, teoria kosmosu,  teoria wielkiego wybuchu, teoria ewolucji ćfoka darwina, a wszystko po to by z serca ludzkiego znikneło słowo Bóg twój to stworzył. A niech wymyślają kolejne bzdety ufo i inne głupoty.

"W przestrzeni nauki teoria nigdy nie przesądza, jaki jest stan faktyczny. Jeśli praktyka dowodzi czegoś innego, wtedy teoria upada albo jej stosowanie zawęża się do określonych warunków. "

 

Strony

Skomentuj