Nowa technologia pozwoli na tworzenie węgla z CO2

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Australijscy naukowcy opracowali przełomową technologię, która pozwala zamieniać dwutlenek węgla w węgiel w formie stałej. Nowa metoda jest tania i efektywna i pozwoli w przyszłości ograniczyć obecność CO2 w atmosferze.

 

Współczesne metody polegają zwykle na sprowadzeniu dwutlenku węgla do postaci ciekłej i wtłoczeniu go pod ziemię. Rozwiązania tego typu są jednak ryzykowne, ponieważ może nastąpić wyciek.

Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology postanowili więc zamienić CO2 w ciało stałe – konkretniej w węgiel. Poprzednie próby wymagały zastosowania ekstremalnie wysokich temperatur, co jest po prostu niepraktyczne. Jednak zespół opracował nowe rozwiązanie, które pozwala wytwarzać węgiel z CO2 w temperaturze pokojowej.

 

Naukowcy rozwiązali ten problem, wykorzystując ciekły metal jako katalizator. Konkretniej chodzi o stop galu, indu, cyny i ceru. Badacze rozpuścili dwutlenek węgla w zlewce wypełnionej płynem elektrolitowym i niewielką ilością ciekłego metalu, który następnie poddano działaniu prądu elektrycznego. CO2 powoli przekształcił się w płatki węgla, które same oddzieliły się od ciekłego metalu, umożliwiając ich ciągłą produkcję. Jedyne produkty uboczne tego procesu to płatki węgla i czysty tlen.

 

Jest to pierwszy ważny krok, który pozwoli składować zawarty w atmosferze dwutlenek węgla pod ziemią. Proces jest tani i wydajny, a przechowywanie go w stanie stałym eliminuje ryzyko wycieku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Leszek

CO2 to podstawa życia , w

CO2 to podstawa życia , w Karbonie było 10 razy więcej CO2 i 10 razy większa żywa masa organiczna.Wprowadzcie zakaz usuwania siarki z paliw bo przez jej brak klimat się nie może ochłodzić albo z tysiąca innych powodów których się nie bada, bo na to nie ma kasy, a do tego obowiązkowo gwaranbcje na wszystkie produkty minimum 5-10 lat żeby nie produkować bubli co roku tych samych kosztem środowiska. Niestety od milionów lat węgiel jest akumulowany w skałach węglanowych i coraz trudniej będzie go odzyskać

Portret użytkownika Leszek

Węgiel to pierwiastek życia ,

Węgiel to pierwiastek życia , bez wzrostu ilości CO2 nie może wzrosnąć masa żywych organizmów na Ziemi . W Carbonie było ponad 10 razy wyższe stężenie CO2 w atmosferze i dlatego żywej masy organicznej było ponad 10 razy więcej na Ziemi niż jest dzisiaj , a przez miliony lat BEZPOWRTNIE AKUMULOWANY JEST WĘGIE W SKAŁACH WĘGLANOWYCH !! . Usuwamy siarkę z surowców , a to naturalny choć szkodliwy składnik , z tym że powoduje ochładzanie klimatu znacznie silniej niż CO2 jego ocieplanie!! . Do tego setki procesów odpowiedzialnych za zmiany ciepła i CO2 na Ziemi których się nie bada bo na to już nie ma środków. Możemy  ograniczyć emisję CO2 wprowadzić 5 -10 lat gwarancji żeby nie produkować bubli.!!?

Portret użytkownika euklides

Dlaczego elity tak boją się

Dlaczego elity tak boją się CO2? Przeznaczeniem człowieka jest wydobyć węgiel - pierwiastek życia, który został uwięziony w ziemi na skutek wielkich wymierań. Mamy za zadanie spalić całą ropę, węgiel i gaz. Spalenie tego co zostało zdeponowane, tak, że tylko inteligentna istota jest w stanie to spowrotem wydobyć na powierzchnię jest konieczne dla przetrwania życia na ziemi. Ktoś ewidentnie nie chce do tego z jakiegoś powodu dopuścić.

Portret użytkownika Dr Piotr

Do masowej produkcji węgla

Do masowej produkcji węgla czy grafitu to trochę bez sensu wydatek energetyczny, ale opisana technologia nadaje się świetnie do filtrów CO2 na przykład w łodziach podwodnych czy na stacji kosmicznej czy głębinowej, czy wszędzie tam, gdzie mamy ograniczone zasoby powietrza, które trzeba wzbogacić tlenem, w wyniku jego zużycia przez oddychający personel ludzki.

Portret użytkownika Kroolik

Czyli co żeby zrobić z CO2

Czyli co żeby zrobić z CO2 węgiel będziemy musieli go potraktować ciekłym metalem który trzeba stopić w wysokiej temperaturze, której efektem ubocznym bedzie produkcja CO2 i do tego potraktować go prądem który przy swojej produkcji z węgla także wytwarza CO2. No praktyczne, nie ma co :D 

 

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Bez sensu czysty węgiel pod

Bez sensu czysty węgiel pod ziemię wielkim kosztem tłoczyć i tracić a wydobywać stamtąd potwornie zanieczyszczony naturalny kiedy w wyniku reakcji redukcji mamy dwa wymarzone składnki: czysty węgiel do palenia i tlen do jego podtrzymania!! Chyba że otrzymywany węgiel to... niepalny grafit!

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Podejrzewam że ta niby nowa

Podejrzewam że ta niby nowa metoda ''na około'' będzie tylko kolejnym sposobem na upychanie odpadów atomowych. Tego śmiecia przybywa co miesiąc, stare sztolnie zapchane nie ma gdzie wciskać już odpadów z produkcji. (Odpady są nie tylko po wypaleniu prętów w reaktorze - jest ich znacznie więcej przy produkowaniu tychże prętów paliwowych do reaktora - np fluorki.)

Portret użytkownika Wojox

Powiem tyle:

Powiem tyle:

"Gdyby nie były skrócone owe dni, nie przeżyłoby żadne CIAŁO"

Ciało to wszystko co żyje na Ziemi.

Każdy z nas doskonale zna cykl, do tego nie potrzeba naukowców....

Rośliny magazynują węgiel w swoich pniach, ludzie paląc rośliny uwalniają do atmosfery CO2, które znowu wraca do roślin.

Cykl zaprojektowany i działający od zawsze. I po co nam nauka?? Żeby robiła wodę z mózgów?

Podobne brednie piszą o "ZASOBACH" Ziemi, że jak się skończą to trzeba z asteroid i innych "planet" wydobywać.

A te zasoby które używamy (nie zużywamy), to niby gdzie się ulatniają ? Z tego co wiem to wracają spowrotem do obiegu.

Tak działa Ziemia, jest doskonała. A rządy i naukowcy zrobili ze społeczeństwa debili. Odsuneli prawdziwego Stwórcę od siebie i niszczą ile się da. Ale niszczenie to pikuś, gorsza jest pycha i arogancja wobec Stwórcy. Co od razu sugeruje komu uwierzyli....

Szukajcie a znajdziecie. Prawda nas wyzwoli i da się znaleźć. Bo kłamstwo rozpuszcza tą cywilizację od środka.

Każda dziedzina życia jest obleczona w kłamstwo. To widać to słychać i to czuć...

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Strony

Skomentuj