Nowa technologia pozwoli na przechowywanie szczepionek bez lodówek i przyjmowanie ich bez zastrzyków

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Amerykańskim naukowcom udało się ustabilizować kapryśne preparaty szczepionkowe w cienkiej i jadalnej błonce. Takie leki są przechowywane w temperaturze pokojowej i stosowane przez zwykłą resorpcję w jamie ustnej.

 

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć współczesnej medycyny, ratując dziesiątki, jeśli nie setki milionów istnień ludzkich. Składają się jednak z cząsteczek białka, osłabionych cząstek wirusowych, ich fragmentów i poszczególnych białek. Powoduje to, że szczepionki są niestabilne i nietrwałe w odniesieniu do warunków przechowywania. Wymagają użycia lodówek podczas transportu, co komplikuje już i tak złożoną infrastrukturę szczepień. W krajach zachodnich 40 procent kosztów szczepionek to koszt przechowywania i transportu.

 

Nic dziwnego, że naukowcy stale próbują znaleźć sposoby na uzyskanie bardziej stabilnych preparatów szczepionek, np. poprzez liofilizację, „blokowanie” żelu i tym podobne. Nowe opracowanie zespołu Marii Croyle pozwala przechowywać szczepionki w cienkich i jadalnych błonach, które można łatwo utrzymywać w temperaturze pokojowej, co umożliwia uniknięcie wstrzyknięcia poprzez doustne przyjmowanie leku. Autorzy zaprezentowali swoja pracę w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Advances.

 

Według Marii Croyle badania rozpoczęły się w 2007 roku i zostały zainspirowany filmem dokumentalnym o tym, jak DNA starożytnych owadów jest przechowywane w bursztynie. W substancji, jak karmel, naukowcy postanowili umieścić preparaty szczepionek. Rozpoczęto poszukiwania różnych kombinacji roztworów cukrów i soli, których krystalizacja nie spowodowałaby zniszczenia kompleksów białkowych.

 

W sumie przetestowano około 450 różnych opcji, aż do znalezienia tej pożądanej. Takie rozwiązanie nakłada się na cienkie podłoże i wprowadza się do niego antygeny. Ciecz szybko schnie, pozostawiając silną matrycę, w której stabilizowane są antygeny, a dla lepszej ochrony wszystko pokryte jest folią ochronną z jadalnego materiału. Eksperymenty wykazały, że lek można stosować nie tylko poprzez wstrzyknięcia domięśniowe, ale po prostu przez rozpuszczenie błonki w jamie ustnej.

 

„Wprowadzenie żywych wirusów grypy do błonki drogą podjęzykową lub podpoliczkowo (między dziąsłem a policzkiem) stymulowało odpowiedź immunologiczną, a pojawienie się przeciwciał było równie lub nawet bardziej skuteczne niż wstrzyknięcie domięśniowe” – piszą autorzy eksperymentu.

 

Podobno założony przez autorów start-up uzyskał licencję na dalszy rozwój i stosowanie nowej technologii. Projekt ma już początkowe finansowanie, w tym od firmy farmaceutycznej Asklepios BioPharmaceutical Inc.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Tallin...czyś ty na głowę

Tallin...czyś ty na głowę upadł XD? Raz zachwalacie szczepionki jako cud medycyny a za chwilę pojawi się artykuł o tym jak bardzo są szkodliwe. Ustalcie w redakcji jakąś jedną opcję bo takiej elastyczności poglądów to nawet w TVP nie  ma.

Portret użytkownika jtyjty

Zaczynam powoli podejrzewać

Zaczynam powoli podejrzewać że niektóre media tkzw. wolne są tylko kukułczymi jajami, dzisiajesza lista artykułów dowodzi temu że zmianynaziemi wpisują się w narracje rządów na temat koronawirusów meteorytów i innych tragedii grożącym ludziom. Podnoszą poziom strachu, nawet w podświadomości czytających.

Portret użytkownika axell69

Legendarne posty zapodaje ten

Legendarne posty zapodaje ten "Legendarny redaktor portali"  a jego legenda wyprzedza go o kilka  lat  i podobno Talinowski bełkot  będą  wrzucać na Onecie i Wirutalnej - jak mówi się w kuluarach -"podobno  jego posty i arty  nabijają  wyświetlanie reklam"-, co też i  dzieje się tu na ZnZ . Talinnnn a może ty  idź  potrenować na pisakownicę  lub   trzepak  przy bloku.Kuwa  normalnienie nie mam czasu na marnowanie  czasu,dla tego typu ludzkiego mięsa , bez  empatii  ,bez  emocji  i bez opamietania,byle co byle  jak  byle, liczby odnotować  za kliknięcia 

Portret użytkownika APOKALIPSA

Bardzo celnie! …A może tak

Bardzo celnie! …A może tak PORTALik „Podmiany na Planetce małpek” zamiast obwieszczać „Legendarne” Wypociny na temat podniecenia  zwyrodniałych nałukowcóff… zamieścił by bardzo tajną LISTĘ legendarnych CENZORÓW i USUWACZY treści niewygodnych dla OCIOSANEGO SYSTEMA… może by tak na pasku umieszczać licznik USUNIĘTYCH wpisów itd.!!! A może by tak w końcu zacząć pisać PRAWDĘ?!!! Może by w końcu LEGENDARNY pismak jakiś… opisał najbardziej BRAWUROWĄ i KORZERNĄ PROWOKACJĘ plucia na Niedźwiedzia… jak bardzo musiały być straszne wpisy pod artem na ten temat… skoro cały materiał został tajemniczo ZANIKNIĘTY… i co tak bardzo FYQRFFIŁO FŁADZE QNIESIETOWE ze w trybie natychmiastowym akcja została PRZERWANA i UTAJNIONA… /bo prawda mogłaby okazać się bardzo ciekawa/?!!!  … A więc ślad  wszelki po AKCJI zaginął… a jeśli ktoś myśli że wszystkie usunięte materiały i wpisy lądują w dziale BEZCENZURY… to jest baaardzo naiwniutki!!! Czy mógłby więc ktoś łaskawie OŚWIETLIĆ nieszczęsne baranki… na temat ich ogłupiania i wszelkich MANYpulacyji sprytniutkich i korzerniutkich??!!

Strony

Skomentuj