Nowa technologia pozwoli na hodowanie narządów z komórek macierzystych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy opracowali nowy rodzaj komórek macierzystych, które dosłownie w ciągu jednego dnia są zdolne odtwarzać komórki i tkanki prawie każdego narządu organizmu ludzkiego. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże uratować życie tysięcy pacjentów oczekujących na dawców.

 

Odkrycie zostało dokonane przez naukowców z Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii. Udało im się tam uzyskać tzw. pluripotencjalne komórki macierzyste, które występują zwykle na bardzo wczesnym okresie życia płodowego i mogą odtworzyć żądane narządy i tkanki.

 

Zwykle, komórki macierzyste wykorzystywane w eksperymentach naukowych, są już dość dobrze rozwinięte, ale tym razem naukowcy byli w stanie rozpocząć proces tworzenia komórek macierzystych tkanki, które są na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Oznacza to, że takie komórki mogą być później specjalnie prowadzone w celu osiągnięcia konkretnych celów.

 

Profesor Juan Carlos Izpisua Belmonte z Salk Institute powiedział, że komórki te mogą zapoczątkować nowe metody leczenia. Poznanie potencjału tych komórek jeszcze zajmie troche czasu, ale z pewnością może to dać początek medycynie regeneracyjnej nowej generacji. Może to wpłynąć na wszystkie branże medyczne od onkologii po chirurgię plastyczną.

 

W celu uzyskania pluripotencjalnych komórek macierzystych i potwierdzenia, w jaki sposób działają, naukowcy musieli stymulować komórki macierzyste, które następnie wprowadzano do ciał myszy, oraz hodowano je tam przez 36 godzin. W tym samym czasie do ciał innej grupy myszy wprowadzono normalne komórki. Wkrótce stało się jasne, że normalne komórki nie rozwijają się, a tamte zaczęły się integrować do nowego ciała. Komórki na tym poziomie przechodzą dynamiczne zmiany dzięki temu mogą przybrać postać wszystkich tkanek i narządów.

 

Takie komórki mogą być teoretycznie stosowane do wytworzenia dowolnego ludzkiego narządu. Ewentualnie, jako inkubatory wzrostu można wykorzystać zwierzęta, takie jak świnie. Z tego rozwoju można będzie uratować życie dziesiątek tysięcy pacjentów na całym świecie.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu medycznego:

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Piotr36

To jest piękne jak medycyna

To jest piękne jak medycyna się rozwija, żyjemy coraz dłużej i lepiej,nie rozumiem skąd te bóle tyłka i narzekania. Tak jak napisał kolega wyżej, z czasem będzie ogolno dostępne, przecież nie zaczną rozdawać na ulicy talonow na komórki macierzyste. 

Portret użytkownika xx

"Ewentualnie, jako inkubatory

"Ewentualnie, jako inkubatory wzrostu można wykorzystać zwierzęta"

Tak, tak. Wystarczy, że do szczepionek wykorzystują małpy, kurczaki, płody ludzkie. To jeszcze teraz chodowla komórke i narządów w zwierzętach.
Oznacza to nową erę w medycynie. Nowe choroby, o których nikt nigdy wcześniej nie słyszał. Nowy biznes na leczenie tychże.

Kolejna ślepa uliczka w medycynie.

Skomentuj