Nowa tajemnica nauki - dlaczego Ziemia nagle zmieniła oś obrotu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy znaleźli dowody na to, że nachylenie Ziemi od czasu do czasu ulega znacznym zmianom. Wiemy, że kontynenty poruszają się powoli z powodu tektoniki płyt, ale dryf kontynentów jedynie przesuwa płyty tektoniczne. Od kilkudziesięciu lat toczy się debata, czy zewnętrzna, solidna powłoka Ziemi, może się kołysać, a nawet przechylać względem osi obrotu planety. Takie przesunięcie Ziemi nazywa się „prawdziwą wędrówką polarną”, ale dowody na zachodzenie tego procesu, nie dają jasnej odpowiedzi. Nowe badania na ten temat, zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

 

Ziemia jest uwarstwioną kulą z wewnętrznym jądrem z litego metalu, zewnętrznym jądrem z ciekłego metalu oraz litym płaszczem i nadrzędną skorupą na powierzchni, na której żyjemy. Wszystko to obraca się wokół osi planety raz dziennie. Ponieważ zewnętrzne jądro Ziemi jest płynne, stały płaszcz i skorupa mogą się na nim ślizgać. Ziemskie pole magnetyczne jest generowane przez konwekcję ciekłego metalu zewnętrznego jądra. Wędrówki płaszcza i skorupy nie wpływają na jądro, ponieważ leżące na nich warstwy skalne są przezroczyste dla ziemskiego pola magnetycznego. Wzory konwekcyjne w tym zewnętrznym jądrze, obracają się wokół osi obrotu Ziemi, co oznacza, że ​​ogólny wzór ziemskiego pola magnetycznego jest przewidywalny i rozkłada się w taki sam sposób, jak opiłki żelaza na małym magnesie. 

Wiele skał rejestruje kierunek lokalnego pola magnetycznego podczas powstawania. Maleńkie kryształki mineralnego magnetytu wytwarzanego przez niektóre bakterie, układają się niczym maleńkie igły kompasu i zostają uwięzione w osadach, gdy skała zestala się. Ten „skamieniały” magnetyzm, można wykorzystać do śledzenia osi ruchu obrotowego Ziemi. Jedna z takich próbek, wywołała gorącą debatę w społeczności naukowej. Przedstawiała ona wydarzenia z późnej kredy, około 84 miliony lat temu. Przez ostatnie trzy dekady, geofizycy wielokrotnie dyskutowali, czy w kredzie wystąpiła prawdziwa wędrówka polarna.

 

Dopiero niedawno, międzynarodowy zespół naukowców przedstawił dane paleomagnetyczne, pozyskane z wapieni z Apeninów. Magnetyzm młodszych skał na tym samym obszarze, był badany prawie 50 lat temu i pośrednio doprowadził do odkrycia uderzenia asteroidy, która zabiła dinozaury. Włoskie dane wskazują, że w okresie kredy, doszło do zmiany nachylenia naszej planety, o około 12˚. Zespół odkrył również, że Ziemia samoistnie powróciła do poprawnej osi, zmieniając ja o prawie 25˚w ciągu około pięciu milionów lat. Dzięki tym odkryciom udowodniono, że dotychczasowe modele zakładające, że oś obrotu Ziemi pozostawała stabilna przez ostatnie 100 milionów lat są błędne.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

Nq YouTube pokazywali jak

Nq YouTube pokazywali jak zachowują się obiekty 2 rotacji które nie mają scentralizowanego środka ciężkości. Można śmiało założyć że gdzieś w centralnej części środka ziemi znajduje się masywny obiekt który nie jest położony centralnie i to powoduje te zmiany... mozliwe że obiekt się przemieszcza.

Portret użytkownika młotowiertara

Matisku Matisku nasz kochany,

Matisku Matisku nasz kochany, ziemie jest płaska nawet generał Mirek Hermaszewski o tym mówił. A ty nadal wkręcasz czytelnikom że  się kręci i na dodatek przyśpiesza albo się kiwa jak bojka na wodzie tudzież wańka wstańska xD. Rada od wujka Młotowiertary, po jaraniu wody z bongo się nie pije bo potem właśnie takie fazy do główki przychodzą Smile

Portret użytkownika moon fake

"Dopiero niedawno,

"Dopiero niedawno, międzynarodowy zespół naukowców przedstawił dane paleomagnetyczne, pozyskane z wapieni z Apeninów. Magnetyzm młodszych skał na tym samym obszarze, był badany prawie 50 lat temu i pośrednio doprowadził do odkrycia uderzenia asteroidy, która zabiła dinozaury." -DOMNIEMANIA nie odkrycia. Ziemia nie jest tym czym była przed zderzeniem planet które może ( i powinno) kojarzyć się z biblijnym potopem. Gdyby nie obcy księżyc lądujący wewnątrz Ziemi jako metalowe jądro, to przy obecnej wielkości po utracie masy, nie posiadałaby ona magnetosfery tak jak pozostałe planety o podobnej wielkości. Wcześniej Ziemia była około wielkości Urana - 24 tys km śr. Obecnie wymieszanie rozbitego płaszcza w różnych kierunkach (skośne ułożenie warstw w wielu miejscach), sugeruje być może jakieś zmiany osi ale prawdą jest zmiana średnicy Ziemi na MNIEJSZĄ i zmiana ich położenia. Część z nich jest nawet zanurzona w półpłynnej magmie, co wykryto na podstawie badań sonarograficznych. Dlaczego o tym nie wspominasz? Tak samo jak nie wspominasz o tym że cała powierzchnia "płaszcza" pod Oceanem Spokojnym ma grubość ok. 5km [!!!] przy pozostałych płytach o grubości od 150 do 650 km (azjatycka- będąca po przeciwnej stronie zderzenia). Snujesz wnioski bez wyłuszczenia wszystkich danych jak naukowcy. Bez sensu jest takie przedwczesne wyciągane wniosków . Planeta Ziemia jest POWYPADKOWA i to grubo powypadkowa. Raz wreszcie trzeba to powiedzieć i przestać słuchać pierdół że mały meteorek pyknął w zatokę meksykańską i zagroził całej planecie. Nie ma zmian biegunów itp rzeczy bo jest to kula a już nie rozbita planeta czy wirująca nakrętka motylkowa Janibekova. Zderzenie opisuję na moim blogu. Podejrzewam że Wenus ze swoim specyficznym ruchem wstecznym, temperaturą i w zasadzie zanikiem ruchu dobowego może być ( choć nie musi) poprzednim jądrem Ziemi. Może być nim też Mars a Wenus jednym z dwóch księzyców obcej planety , uderzającym w nią podczas kosmicznego incydentu. Można to odcyfrować badając dokładnie powierzchnię obu towarzyszących Ziemi planet ( ale bezsensem jest snuć teraz dywagacje na ten i pochodne tematy jak to że Mars miał rzeki i jeziora).

Portret użytkownika Quark

Skorupa ziemska ma grubość od

Skorupa ziemska ma grubość od 5 ... do 80 km a nie kilkaset km .

..obcy księżyc lądujący we wnętrzu ziemi ..

Jak księżyc i to w dodatku "obcy" może wylądować we wnętrzu innej planety ? Ten mały "meteorek" posiadał masę a więc i energię kinetyczną , którą przekazał ziemi w momencie zderzenia - wywołując przesunięcie jej osi obrotu , co w tym dziwnego ? Gdybasz i wymyślasz niczym nie potwierdzone konfabulacje - może Wenus , może Mars , może jądro albo księżyc albo coś tam . Jak powstał układ słoneczny tego dokładnie nie wiadomo ale Twoje teorie są znacznie bardziej nie wiarygodne . 

Portret użytkownika moon fake

Wiem że nie ogarniasz bo

Wiem że nie ogarniasz bo żywisz się intelektualnie li tylko z ambony naukowej. Ja w tym świetle jestem innowiercą. Tak! OBCY księżyc bo nie pochodzi z naszego U. S. tak jak jego planeta i jej pozostałe 3 księżyce. "Ten mały "meteorek" posiadał masę a więc i energię kinetyczną , którą przekazał ziemi w momencie zderzenia - wywołując przesunięcie jej osi obrotu"- BZDURA. Nic tak małego nie może wywołać przesunięcia osi obrotu. Ja przynajmniej opieram się na logice , astronomii i przekazach sumeryjskich a ty na czym? Naukowych wydumkach? Włącz wyobraźnię i zobacz propoprcje . Np wrzuć takie dwa obiekty w odpowiedniej proporcji do zbiornika wodnego. Dobierz prędkości ( obrotową i liniową) a sam zobaczysz czy coś się przesunie. Może Wenus może mars- tak, bo tylko nauka nie ma wątpliwsci i wie wszystko kurwa na prerfekt. Poważnie ? Każdy ma prawo mieć zdanie jakie chce a nauce nic do tego wiesz? Poza tym jeśli chodzi o teorie spiskowe to akurat fizyczne nikomu nie szkodzą a jak już chcesz walczyć z ciemnotą to czep się polowań na słonie z powodu przesądu że proszek z kłów działa na libido bo to jest wina nauki i biznesu które razem współpracują i nawet ogarnięty przedszkolak dziś wie że wszystko stoi na kasie. Albo zabobon że jakaś substancja zwana szczepionką jest lepsza niż naturalna odporność. Bo wg mnie to właśnie są teorie spiskowe a od fizyki się odczep bo nauka NIE MA MONOPOLU na wiedzę, pomijając że drastycznie się myli co do natury wszechświata. Wszechświat jest ELEKTRYCZNY u swych fundamentów i taki pozostanie, obojętnie jakie koziołki logiczne będzie fikać nauka uniwersytecka.

Portret użytkownika Quark

Strasznie się "pienisz" a ja

Strasznie się "pienisz" a ja tylko próbowałem z Tobą rozmawiać ... może nie potrzebnie .. 

Nie może przesunąć .. nawet pobudowana wielka tama na rzece Jangcy przesunęła minimalnie oś obrotu ziemi . A jak pocisk uderza w cel to co nie przesuwa go ? Strzel z procy kamyczkiem w puszkę i co nie przesunęła się ? Meteoryt to właśnie pocisk z tym , że wielokrotnie szybszy od tych wystrzeliwanych przez człowieka. Najlepszą obroną jest atak ale nie w przypadku obrony swoich koncepcji i teorii ! Tu sprawdza się tylko przekonywanie za pomocą argumentów a tu właśnie logiki brak . Tak .. słońce też jest "elektryczne" ... tylko dziwnym trafem nie potwierdza tego ani obserwacja bezpośrednia ani spektrografia ani matematyka ani fizyka - nic. Żadnych wyładowań w kosmosie nie widać , żadnych prądów płynących sobie w próżni , ani pól elektrycznych bo nikt ich dotąd nie wykrył a wystarczy sobie porównać zasięg pola elektrycznego by obalić ten koncept jakoby ono miało zastępować "zmyśloną" grawitację . Teorie spiskowe , zabobon , ciemnota ? Sam się zaetykietowałeś . Gdzie tu spisek , gdzie zabobon ? 

Strony

Skomentuj