Nowa sztuczna inteligencja przewidziała wyniki wyborów parlamentarnych z niezwykłą precyzją

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jakiekolwiek sondaże zawsze mają to do siebie, że mogą być obarczone dużym błędem. Sondaże przedwyborcze prowadzone są na niewielkiej grupie ludzi i na tej podstawie wnioskuje się, na jakie poparcie mogą liczyć dane partie polityczne. Teraz okazuje się, że sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować badania opinii publicznej.

 

Naukowcy z Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) od kilku lat pracują nad metodami predykcyjnymi, które pozwolą przewidzieć preferencje polityczne w społeczeństwie. Z najnowszych badań wynika, że inteligentne algorytmy potrafią bardzo dobrze przewidzieć wyniki wyborów.

 

W niedawnych wyborach parlamentarnych zwyciężyła partia Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 43,59% głosujących, podczas gdy Koalicja Obywatelska i Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymały w sumie 39,96% głosów. Sondaż przedwyborczy firmy Ibris był bardzo blisko tych wyników – przewidziano bowiem, że PiS uzyska 42% poparcia, a KO i KW SLD 36,3% poparcia. W niektórych przypadkach, sondaże były zupełnie nietrafione.

Tymczasem sztuczna inteligencja, którą opracowali Antoni Sobkowicz i Marek Kozłowski, przewidziała, że PiS zdobędzie 43,76%, a KO i KW SLD – 35,10%. Innymi słowy, algorytm ten potrafił wskazać na zwycięzcę i z niezwykłą precyzją przewidzieć wynik.

 

Sztuczna inteligencja dokonała tego poprzez analizę kilku milionów komentarzy, jakie pojawiły się pod artykułami politycznymi na stronach internetowych. W ten sposób sprawdzono opinię od kilkuset tysięcy do nawet jednego miliona ludzi. Żadne badania nie obejmują tak wielkiej grupy reprezentatywnej, dlatego w przyszłości, sztuczna inteligencja z powodzeniem mogłaby zastąpić sondażownie.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Niezłe narzędzie do

Niezłe narzędzie do manipulacji w przyszłości wynikami wyborów. Przeraża to, ale do tego będzie to dążyć.... Przykładem mogą być wybory we Francji. Podobno kandydatura Macrona został wystawiony na skutek analizy preferencji wyborczych francuskiego społeczeństwa, a za Macronem i La République en marche stoi grupa ludzi, którą ta nowa siła polityczna reprezentuje... z taki poglądem spotkałem się kiedyś w jakiejś audycji radiowej w PR1.

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Obawiam się tego, że w

Obawiam się tego, że w przyszłości sztuczna inteligencja może przejąć władzę i sama decydować o losach obywateli. Wtedy wybory przestaną być w jakikolwiek sposób użyteczne.

Inna sprawa jest taka czy niedługo ponownie nie pójdziemy do run, po to by "wybrać" posłów i senatorów. I nie mówię tu tylko o sytuacji, czy ostatnie wybory zostaną uważne za ważne oraz jak Sąd Najwyższy ustosunkuje się do protestów wyborczych. W grę wchodzą też inne sytuacje np. brak porozumienia się PiS-u z ugrupowaniami Ziobry i Gowina w sprawie sformowania nowego rządu (bo pogłoski mediów wskazują, że są już jakieś zgrzyty w tej sprawie) oraz wzajemne przepychanki między Sejmem a Senatem.

Portret użytkownika osa

Kompletnie bez sensu jest

Kompletnie bez sensu jest porównywanie wielkości próby badań (które z deifinicji mają precyzyjnie znaną ilość różnych skałdników) i komentarze z forum, gdzie wiele z nich jest tworzona przez boty, farmy trolli, a najwięcej z tych tworzonych przez ludzi jest pisana przez ograniczoną ilość najaktywniejszych, często oszołomów, którzy cechują się silnym radykalizmem w jedną czy drugą stronę... Proporcje w komentarzach botów czy farmi trolli są nie do przewidzenia. Może jakaś farma dostanie przykładowo z Moskwy duże zlecenie i przy kolejnych będzie kilkadziesiąt procent więcej jakichś 'opinii'.

Portret użytkownika rocafella

A czy sztuczna inteligencja

A czy sztuczna inteligencja oprócz postów pod artykułami przeczytała też słynne zdanie "nie ważne kto jak głosuje, ważne kto liczy głosy" Dżej Stalina?

Jeżeli ta inteligencja faktycznie jest inteligentna to nie musiała tych innych postów czytać.

Po drugie miliony postów pod artykułami piszą ludzie z młodzieżówek partyjnych a czytanie tego i wyciąganie z tego wniosków nie jest inteligentne.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Brakuje w tekście

Brakuje w tekście najważniejszej informacji. Z jakiego wyznania / ideologii jest ta sztuczna inteligencja? Jezusowego, syjonistycznego, Mojżeszowego, mahometańskiego, diabelskiego, gadziego, LBTQ lub innego.

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Portret użytkownika Nie ekologicznie

Kogo byśmy mnie wybrali - i

Kogo byśmy mnie wybrali - i tak nie będzie reprezentował naszych interesów. Gdyby taki polityk pobierał najniższe wynagrodzenie i nie był chroniony jakimś immunitetem, to jest szansa że bliskie będą takiemu problemy przeciętnych ludzi. Nie da się opisać świata w którym się nie przebywa... A oni opisują piękno otaczającego krajobrazu siedząc na dnie głębokiej studni.

Strony

Skomentuj