Nowa silna erupcja wulkanu Etna. Ogłoszono czerwony alarm dla lotnictwa

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

W nocy z czwartku na piątek nastąpiła spora erupcja wulkan Etna. Aktywność rozpoczęła się z południowo-wschodniego krateru wulkanu. Pióropusz pyłu i gazów wulkanicznych dotarł do wysokości około 4 km nad kraterem.

 

Etna znajduje się na Sycylii. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata i najaktywniejszy wulkan w Europie. Stożek wulkanu Etna mierzy 3340 m wysokości. 

 

Wulkan ten posiada kilka kraterów i każdy z nich okresowo wykazuje aktywność. Stanowi to spory problem dla lokalnego ruchu lotniczego, który często jest zawieszany z powodu emisji wulkanicznych. Po piątkowej erupcji z tego powodu ogłoszono zresztą czerwony alarm dla lotnictwa.

Najnowsza erupcja wulkanu Etna nie wygląda na bardzo intensywną, ale z pewnością jest spektakularna. Na skutek wypływu lawy z pęknięć w okolicach krateru, który tak nagle wznowił aktywność, nocą można obserwować piękne widoki, gdy czerwona lawa spływa po zboczach wulkanu.

Niedawno naukowcy wykryli, że wulkan Etna zsuwa się do morza.Proces ten postępuje od 2 do 3 cm rocznie.Jednak niedawno wykryto, że zaledwie w ciągu 8 dni w maju 2017 roku południowo wschodnia część Etny zsunęła się o 4 cm w kierunku morza. Obecna aktywność odbywa się właśnie w tym obszarze. Być może tym razem Etna znowu się zsunie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj