Nowa planeta karłowata skryta za Neptunem!

Kategorie: 

Źródło: http://www.cfht.hawaii.edu/en/news/NewDwarfPlanet/

2015 RR245 – Takie urocze imię otrzymała nowoodkryta planeta karłowata. Ciało niebieskie znalezione za Neptunem przez międzynarodową grupę astronomów o wielkości około 700 km posiada jedną z większych orbit w tego typu obiektach.

 

Znalezisko to świat skuty lodem – co akurat nie należy do niespodzianek, czy nowości. Za Neptunem jest ich wiele, a naukowcy często korzystają z nich by uczyć się historii Układu Słonecznego – dzięki ich trasie poruszania, orbitom i wielu innym elementom. Większość z nich to drobinki – tym właśnie odznacza się 2015 RR245 – monstrualną, jak na standardy tamtych obiektów, wielkością.

 

Po raz pierwszy odkryto ją we wrześniu 2015 roku, dzięki działaniu OSSOS (Outer Solar System Origin Survey – Badania Genezy Dalszego Układu Słonecznego), było to zresztą pierwsze znalezienie obiektu karłowatego w historii instytucji. Większość planet karłowatych zostało zniszczonych lub wystrzelonych daleko poza nasz fragment galaktyki, podczas ustalania pozycji większych ciał niebieskich. Tylko nieliczne, największe zdołały przetrwać – jak Pluton, Eris i nowa 2015 RR245.

 

Późne rozpoznanie planety nie wydaje się wielką niespodzianką – jej czas podróży dookoła słońca to 700 lat! Nie została jeszcze ona doprecyzowana i konkretna trasa zostanie ustalona w ciągu kilku lat. Podobnie jak nazwa – na jaki pomysł wpadnie International Astronomical Union? Po raz kolejny zaczerpnie z wachlarza greckich lub rzymskich bogów?

 

Więcej artykułów związanych z astronomią można znaleźć na portalu Tylkoastronomia.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: DoritosNachoCheese
Portret użytkownika DoritosNachoCheese

Komentarze

Portret użytkownika keri

Na tej planecie nie ma lodu

Na tej planecie nie ma lodu ani ludu Smile

Coś trza było wymyśleć, to nałukofo wymyślili. Przez kolejne 700 lat mogą żyć z grantów, gdyż nikt im nie udowodni, ze nie ma tego, co odkryli.

Ci, co nie znają ortografii nie biorą za to pieniędzy, a nałukofce biorą pieniądze za coś, o czym nie mają pojęcia, co jest sprzeczne z doświadczeniami i ma za zadanie utrzymanie ludzi w hipnozie.

Portret użytkownika keri

He, he, w marcu 2016

He, he, w marcu 2016 nałukofcy odkryli planetę za Plutonem, która jest tak wielka, że "spowodowała masowe wymieranie gatunków na Ziemi" i po obwołaniu sukcesu do dzisiaj planety nikt nie widział. To, co z niej zostało to OSSOS?

Znaczy mamy dwa odkrycia, każde za nagrody, tytuły i granty:

odkrycie wielkiej planety za Plutonem,

odkrycie tej samej planety tym razem jako karłowatej za Plutonem.

Trzecie odkrycie, że obie planety to to samo nie zostanie nagłośnione.

Skomentuj