Nowa metoda umożliwia przekształcanie CO2 i wody w ciekłe paliwo węglowodorowe

Kategorie: 

Źródło: University of Texas at Arlington (UTA)

Zespół chemików i inżynierów z Uniwersytetu w Teksasie w Arlington opracował prostą, tanią i skuteczną metodę produkcji ciekłego paliwa węglowodorowego wyłącznie z wody i dwutlenku węgla. Proces ten wywiera pozytywny wpływ na środowisko i może przyczynić się do ograniczenia globalnego ocieplenia.

 

Naukowcy zademonstrowali, że konwersji CO2 i wody w ciekłe paliwo węglowodorowe można dokonać przy pomocy fototermochemicznego reaktora przepływowego, pracującego przy temperaturach od 180 do 200 stopni Celsjusza i ciśnieniu 6 atmosfer. Wszystko to oczywiście w jednym kroku z korzystnym wpływem na środowisko naturalne, gdyż dwutlenek węgla można pozyskać z powietrza a efektem ubocznym takiej reakcji jest tlen.

"My jako pierwsi wykorzystaliśmy światło i ciepło do syntezy ciekłych węglowodorów w jednoetapowym reaktorze z dwutlenku węgla i wody. Skoncentrowane światło napędza reakcję fotochemiczną, która generuje wysokoenergetyczne półprodukty i ciepło do napędzania termochemicznych reakcji łańcuchowych, tworząc węglowodory w jednoetapowym procesie" - powiedział Brian Dennis, profesor inżynierii mechanicznej i kosmicznej.

Hybrydowy katalizator fotochemiczny i termochemiczny wykorzystany w eksperymencie powstał na bazie tlenku tytanu(IV), białego proszku który nie wchłania pełnego widma światła widzialnego. Naukowcy będą teraz pracować nad fotokatalizatorem, który usprawni cały proces. Praca została opisana na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/przelomowy-proces-pozwolil-przeksztalcic-co2-wode-bezposrednio-w-ciekle-paliwo-weglowodoro

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mirmił

Zamiast zabierać roślinom

Zamiast zabierać roślinom potrzebny im do życia CO2 i wodę całej reszcie , znacznie lepiej i pożyteczniej jest syntetyzować paliwo płynne z odpadów . Tyle mamy ną świecie wysypisk i walających się bezpańsko "plastików" ,że niejedna rafineria by zbankrutowała...  I nie trzeba ich ani myć ani segregować ani nawet przejmować się farbą , którą szczególnie odpady motoryzacyjne są pokryte ! No i wielu ludzi zyskałoby dobrą pożyteczną pracę ,nawet bezrobotni rybacy (!) - bo w oceanach aż roi się od śmieci ,które można odłowić i sprzedać. Wszyscy a szczególnie nasza planeta by na tym skorzystała ! A z powietrza to trzeba odsysać wszelkie inne szkodliwe gazy wytwarzane przez ludzi  np:rozpuszczalniki (farby,perfumy,lakiery ,dezodoranty ,chłodziwa itp. ,itd.) oraz pyły wszelkiego pochodzenia od motoryzacji aż po przemysł ciężki.

Portret użytkownika eva11

polska czy chinska kazda

polska czy chinska kazda technologia powinna przestac istniec,
nauka czyli nasze ludzkie eksperymenty powinny przestac isniec,
nie wazne czy odkryja przemiane kamienia w zloto,
kazda nasza ingerencja i stwarzanie swiat na nasz sposob zaburza rownowage,
od czasu kiedy ktos mi podpowiedzial,ze problem lezy miedzyinnymi jak postrzegamy czas zastanawialam sie czym on jest,
i doszlam do wniosku,ze to ruch poprostu...
nauce zajelo to okolo wieku po wielu eksperymentach na ludziach rowniez z uzyciem wlasnie technologi po wczesniejszych wielu nie dajacych sensu odpowiedziach,
ile pieniedzy i cieprpienia ludzkiego aby stwierdzic,ze czas to ruch
a wystarczylo popatrzec na niebo!!!!!!!!!!!!
ale umysl wielu chorych ludzi nie zadowala sie tym co moze znalezc przy pomocy zmyslow,uczuc czy emocji plynacych z poza egoistycznego umyslu,musi szukac i niszczyc choc wie ,ze nigdy niezadowoli sie bo ego zawsze czuje niedosyt........
 

Portret użytkownika olikjlkj

z tym CO2 to już

z tym CO2 to już przesadzacie. przypominam ze CO2 to rośliny pochłaniają nocą gdy nie ma slońca i nie fotosyntezuja. bez tego roślina nie przetrwała by. macie na sumieniu ubój pszczół, to może zniszczyć bardzo mocno ekosystem.
macie na sumieniu skażenie rzek, jezior, oceanów, obecnie terenu przez atomy i wybuchy nuklearne oraz wybuchy reaktorów, jeszcze wam mało? to może po prostu wysadźcie ziemię w powietrze. :/
notabene - fajnie że jest nowy sposób tyle że tych sposobów na napędzanie maszyn jest cała masa tyle że nie są stosowane bo lobby, polityka itp
w polsce nawaet zaczeły powstawać swego czasu producenci biopaliw produkowanych z resztek, kompostu a nawet z siana pamiętam było... no ale co z tego jak rząd ustawami zabronił tego stosowania.
nie da się ale to nie dlatego że nie można tylko dlatego że nie można Wink

Portret użytkownika wendry

Amerykanie byli pierwsi,

Amerykanie byli pierwsi, ale…
To jest  znów  kradzież  polskich  badan  ta metodę opracował Profesor Dobiesław Nazimek z Wydziału Chemii UMCS sztucznej fotosyntezie poświęcił kilka lat.
Zainteresował się tym wicepremier gospodarki Waldemar Pawlak .
Nad sztuczną fotosyntezą od lat pracuje wiele zespołów badawczych na całym świecie. Pierwszą instalację MTG (methanol to gasoline, czyli "metanol w benzynę”) wybudowano w Nowej Zelandii już w 1985 roku. Kolejne planuje się m.in. w Chinach. Ale wszystko wskazuje na to, że to Polacy wprowadzą metodę przeróbki CO2 na paliwo jako pierwsi.

Zaczęło się sześć lat temu. Najpierw lublinianie robili to samo, co Amerykanie czy Japończycy. Przez pięć lat nie wymyślili jednak niczego nowego. Aż do zeszłego roku. Wtedy Nazimkowi i jego współpracownikom udało się stworzyć warunki do jak najefektywniejszego przebiegu sztucznej fotosyntezy i znaleźć odpowiedni katalizator. A to klucz do sukcesu. - Wtedy już wiedziałem, że musi się udać - podkreśla profesor.
Przyjechali  amerykanie z MIT  i zajebali projekt:(

Portret użytkownika keri

Pięknie, że w tej technologii

Pięknie, że w tej technologii może byc produkowany tlen jako produkt uboczny. Nie sposób jednak nie zauważyć, ze do bujnego życia roślin i zwierząt potrzeba dużo tlenu i dużo dwutlenku węgla. Teraz mamy dwutlenku węgla strasznie mało w porównaniu z poziomami, które były w okresie paproci drzewiastych.
Ścierwa narzekające na za duża ilość dwutlenku węgla (i zgarniajace forsę za produkcję dwutlenku węgla) nie mają pojęcia o funkcjonowaniu człowieka. Każdy ratownik medyczny wie, że niedotlenienie narządów wewnętrznych najczęściej jest spowodowane za małą iloscią dwutlenku węgla! Zbyt mała ilośc dwutlenku wegla powoduje, że organizm stara się go zatrzymać kurcząc naczynia krwionośne (w tym naczynia krwionośne mózgu), to prowadzi do trudnosci  w dostarczaniu tlenu. CO2 jest katalizatorem chemicznego uwolnienia tlenu od komórek hemoglobiny, dzięki któremu tlen jest w stanie dotrzeć do komórek organizmu.
Te rozmyslania o fałszu, jakim smrodzą globalni ocipieńcy, nie podważa wielkiego znaczenia znalezienia alternatywy dla ropy. Gratuluję naukowcom i życzę dalszych sukcesów dla zdrowia planety i jej stworzeń.

Portret użytkownika And

Uważaj, bo nie zauważysz i

Uważaj, bo nie zauważysz i jeszcze ugryziesz rękę Boską, jeżeli zechce Ci coś dać.
Nagrodę też uznasz jako omaienie? Jeżeli tak to już jesteś wrakiem człowieka Sad
Tak samo nie rozpoznali Boga w Jezusie bo pisma mówiły im co innego.
 

Portret użytkownika DIus

Świat już dawno został

Świat już dawno został omamiony przez żydo-chrześcijan ,przez 'islamistów' i przez inne więszke sekty  !
Ja dobrze pamiętam jak geniusz słowianin Serb sto lat temu chciał nam dać 'wolną' energia i przenosić ją bez przewodowo ale tacy jak ty go zniszczyli.Przestań gloryfikować tych którzy wymordowali milony ludzi...

Strony

Skomentuj