Nowa metoda toruje drogę przełomowym terapiom przeciwko chorobom Alzheimera i Parkinsona

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji dokonali znaczącego postępu w badaniach nad złożonymi chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak ALS, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Zespół, pod kierownictwem profesora Andreasa Dahlina, opracował nową metodę wychwytywania wielu białek w nanopułapkach, co zapewnia bezprecedensowy wgląd w ich zachowanie i interakcje.

 

Białka tworzące zlepki w organizmie są kluczowe w rozwoju wielu chorób neurodegeneracyjnych. Dzięki nowej metodzie możliwe jest lepsze zrozumienie procesów prowadzących do tworzenia tych zlepków i opracowanie skuteczniejszych metod leczenia.

 

Naukowcy z Chalmers opisują swoje odkrycie jako „najmniejszą bramę na świecie”, która może być otwierana i zamykana za pomocą impulsów elektrycznych. Dzięki temu białka są zatrzymywane w nanokomorach, co umożliwia obserwację ich zachowania przez dłuższy czas, nawet do jednej godziny, w przeciwieństwie do standardowych milisekund.

 

Profesor Dahlin zauważa, że kluczowe dla badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi jest wychwytywanie dużych ilości białek, ponieważ grudki związane z tymi chorobami składają się z setek białek. Nowa metoda pozwala na wysokie stężenie białek w małej objętości, co ułatwia obserwację ich naturalnych interakcji.

 

Pułapki te są obecnie dostosowywane do przyciągania białek specyficznych dla konkretnych chorób. Bramy, wykonane ze szczotek polimerowych, umożliwiają precyzyjne przyciąganie białek do ścianek komór. Po zamknięciu bramy białka są uwolnione i mogą swobodnie oddziaływać, co pozwala na badanie pojedynczych skupisk białek.

 

Ta przełomowa metoda daje naukowcom nowe narzędzie do badania wczesnych etapów rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Poznanie mechanizmów tworzenia się zlepków białkowych może doprowadzić do opracowania celowanych terapii, które będą skutecznie przeciwdziałać tym procesom. Zrozumienie wczesnych etapów choroby daje nadzieję na opracowanie leków, które będą w stanie zatrzymać lub odwrócić postęp choroby.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika OjciecDyrektor

Terapiom .... tym terapiom i

Terapiom .... tym terapiom i z tą terapią...

ps.

ja pierdolę, 12 razy klikałem capcha "motocykle, samochody osobowe, sygnalizacja świetlna, mosty, huje, dziwki, sld, prl, lsd, konfederacja, pis, po ...

Wszystko tak pomieszane, że nie wiesz co kliknąć .

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Portret użytkownika keri

ja pierdolę, 12 razy klikałem

ja pierdolę, 12 razy klikałem capcha "motocykle, samochody osobowe, sygnalizacja świetlna, mosty, huje, dziwki, sld, prl, lsd, konfederacja, pis, po ...

ROFL ROFL ROFL

Kapcza to parszywe gówno szpiegujące i dlatego admin je wpierdolił? Nawet tym, którzy mają konta na znz.

Skomentuj