Nowa Kalifornia ogłosiła niepodległość od Kalifornii. USA mogą zyskać nowy 51. stan

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Håkan Dahlström/CC BY 2.0

W Kalifornii działają ruchy secesyjne, które liczą na oderwanie regionu od reszty Stanów Zjednoczonych celem utworzenia zupełnie nowego państwa. Tymczasem w poniedziałek, inne ugrupowanie ogłosiło niepodległość i chce oderwać większość hrabstw Kalifornii, aby powołać nowy 51. stan.

 

W przeciwieństwie do ugrupowania Calexit, które chce całkowitej niezależności od USA, członkowie New California chcą dokonać podziału stanu Kalifornia. Opublikowano deklarację niepodległości, w której wskazano, że wysokie podatki, regulacje, polityka monopartyjna i "tyrania" powodują, iż stan jest zarządzany w zły sposób. Nowa Kalifornia ma przejąć zdecydowaną większość hrabstw, głównie wiejskich i stać się niezależna od stolicy Sacramento.

Organizacja New California chce oderwać fragment stanu i przyłączyć go do Unii tak jak dokonała tego Wirginia Zachodnia w 1863 roku. Secesjoniści powołują się na Artykuł 4 Sekcję 3 Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która głosi:

Kongres może dopuścić do niniejszej Unii nowe stany, nigdy jednak nie mogą być tworzone lub powstawać nowe stany na obszarze, którym włada już inny stan. Nie można bez zgody ciał ustawodawczych zainteresowanych stanów oraz Kongresu utworzyć stanu przez połączenie dwu lub więcej stanów albo ich części.

Kongres ma prawo rozporządzać terytoriami i inną własnością Stanów Zjednoczonych oraz wydawać w tym przedmiocie potrzebne przepisy i zarządzenia; jednak żadne postanowienie niniejszej konstytucji nie może być rozumiane, aby ograniczało jakiekolwiek roszczenia Stanów Zjednoczonych lub poszczególnego stanu.

Ruch New California wskazuje, że będzie potrzebował do 18 miesięcy czasu, aby przygotować się na faktyczne przejęcie władzy nad przyszłym stanem. Inicjatorzy uzyskania niepodległości będą prowadzić rozmowy z rządem w Sacramento, a następnie złożą uchwałę w Kongresie. Jeśli wszystko pójdzie po ich myśli, Stany Zjednoczone będą posiadały łącznie 51. stanów.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj