Nowa Kaledonia płonie: Zamieszki, napięcia i niepewna przyszłość

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Nowa Kaledonia, terytorium zamorskie Francji położone na Pacyfiku, stała się w 2024 roku areną gwałtownych zamieszek, które wstrząsnęły wyspą. Zmiany w prawie wyborczym, pozwalające francuskim mieszkańcom zamieszkałym w tym terytorium przez co najmniej 10 lat na głosowanie w wyborach prowincjonalnych, wywołały obawy o rozmycie głosu rdzennych mieszkańców, Kanaków.

 

Napięcia w Nowej Kaledonii sięgają jednak dalej niż tylko kwestie wyborcze. Równie istotnym czynnikiem destabilizującym jest tzw. "pakt niklowy", mający na celu ratowanie lokalnego przemysłu niklowego poprzez reformy i współpracę z Francją.

 

Jednak Francja, jako główny partner handlowy, żądała od Nowej Kaledonii szeroko zakrojonych reform, mających uczynić nikiel tańszym i bardziej atrakcyjnym na światowym rynku. Te żądania spotkały się z oporem ze strony lokalnej społeczności, która obawiała się o swoje miejsca pracy i przyszłość całego sektora.

 

Ponadto, zaplanowane protesty i strajki związane z rosnącymi kosztami życia, dodatkowo destabilizują sytuację w regionie. Mieszkańcy Nowej Kaledonii są głęboko podzieleni - z jednej strony ci popierający bliższe związki z Francją, z drugiej - zwolennicy niepodległości. Te polityczne napięcia, w połączeniu z kryzysem w przemyśle niklowym, prowadzą do dalszego pogłębiania konfliktów i niepokojów.

 

W odpowiedzi na te wydarzenia, władze Nowej Kaledonii, wprowadziły stan wyjątkowy, zapowiadając większą obecność sił bezpieczeństwa, zwłaszcza w stolicy, Noumea. Jednak sytuacja w regionie pozostaje napięta, a przyszłość Nowej Kaledonii nadal niepewna.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Tu mam taką piosenkę dla tych

Tu mam taką piosenkę dla tych co myślą, ze na nich świeci słońce tak samo  jak na innych, no  ale nie do końca sie to zgadza jak nadchodzi KRYZYS,wtedy na niektórych świeci mocniej a na innych wcale 

Ciekawe ,że ludzie muszą takie rzeczy dostrzegać i patrzeć jak się ich morduje.To typowo ludzkie, lecz gorsze niż zwierzęce. Czy czlowiek jest na tyle głupi czy to ppprostu zło drzemiące w genach?

Piosenka Boba Marleya "Crisis "

https://youtu.be/ik44vZRROmQ?feature=shared

Portret użytkownika syriues

Dziwne, ze za tłumaczenie

Dziwne, ze za tłumaczenie tekstu piosenki dostaje się minusy w szczególności na temat wszechobecnego kryzysu.

Bob marley i peter tosh mieli niezwykłą formę ekspresji dotyczącej prostoty tekstów. Bo prawda jest prosta,a oni ja idealnie niemalże ubierali w piosenki,które są nadal aktualne. 

Jedni mówią, że prawa sa na zawsze takie same,a ci którzy nie znają prawdy wymyślają kolejne prawa aby nimi rządzić-to juz jest mój tekst.

Plusy i minusy są jak kaktusy.

Portret użytkownika inzynier magister

Kolego  KittySlayer upadłe

Kolego  KittySlayer upadłe państewko zwane "francją" to tykająca bomba zegarowa, która jak wybuchnie to znowu pomordują kilka milionów w ramach rewolucji, tym razem islamskiej ! Z drugiej strony w Polsce dokonano wielkiej akcji która wykosiła kilkaset tysięcy Polaków bo wstrzyknięto im amerykańskiego Nowiczoka, co pokazuje że i u nas mamy polityków którzy są w sekcie depopulacyjnej NWO, zwanej zieloną lożą ordo ab chao ! Trzeba prosić Chrystusa o miłosierdzie !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika KittySlayer

Kogo obchodzi zadupie na

Kogo obchodzi zadupie na końcu świata, na środku oceanu, gdzie mieszka około 250k ludzi, żabojady straciły praktycznie już wszystkie kolonie i teraz czas na ten raj na ziemi, nie ukrywam, że gdybym był młodszy to z miłą chęcią osiedliłbym się na takiej rajskiej wyspie.
Oczywiście jakieś pseudo bzdety prawne w postaci np. terytoria zależne i inne bzdety są ale to nie zmieni faktu, że żabojady są nic nie znaczącym krajem i o niewielkim znaczeniu na świecie, zaś w Europie wydaje im się że coś znaczą dlatego te żałosne zagrywki kmiota macrona i próba wysłania wojsk innych krajów na wojnę z Rosjanami, Francja już w tej chwili nie jest krajem białych Europejczyków, bo sprowadzili do siebie arabusów w ilościach przekraczających możliwość ich wchłonięcia i ich  asymilacji,  obcych kulturowo i nie asymilujących się wrogich Francuzom elementów - oni ich wynaradawiają od środka, poprzez wielokrotnie wyższy wskażnik urodzeń i ciągle wysoki napływ arabusów do Francji.
Mieszkałem, pracowałem w tym pięknym kraju, czyli relacja z pierwszej ręki jakby nie patrzeć.

 

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Skomentuj