Nowa japońska wyspa wulkaniczna urosła 70-krotnie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nowa wyspa, która została utworzona pod koniec listopada przez wybuch podwodnego wulkanu w pobliżu archipelagu Ogasawara w Japonii, po czterech miesiącach erupcji wzrosła o 70 razy.

 

Wyspa jest wynikiem aktywności wulkanicznej na dnie Oceanu Spokojnego i trwającej od 20 listopada emisji wulkanicznego popiołu i magmy. Wymiary tego lądu to obecnie 1150 na 850 metrów, a łączna powierzchnia przekracza 70 ha i tym samym jest ponad 70 razy większa niż bezpośrednio po wyłonieniu się z morza.

 

Początkowo eksperci twierdzili, że takie wysepki często wychodzą ponad powierzchnię wody, ale potem toną i nie można oczekiwać ich trwałości. Okazuje się jednak, że erupcja w pobliżu archipelagu Ogasawara nadal trwa, a tym samym wyspa nadal rośnie.

Jeśli ten trend się utrzyma Japonia może spodziewać się powiększenia swoich wód terytorialnych, które na mocy prawa międzynarodowego rozciągają się na 12 mil morskich (22,2 km) od wybrzeża.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj