Nowa japońska wyspa wulkaniczna rośnie i emituje trzykilometrową chmurę gazów

Kategorie: 

Nowa japońska wyspa Nishino-shima to ląd, który wyłonił się stosunkowo niedawno. Początkowo spodziewano się, że zatonie w oceanie, ale okazała się być dużo bardziej trwała.

 

Wulkan Nishino-shima, który ją stworzył, cały czas rośnie i jest bardzo aktywny. W dniu 29 czerwca około 22:43 czasu uniwersalnego, doszło do znaczącej erupcji, która skutkowała w emisji chmury pyłu i gazów wulkanicznych sięgających ponad 3 km.

Wyspa Nishino-shima 8 grudnia, 2013. Źródło: NASA / Earth Observatory (ALI - EO-1).

Nishino-shima to wyspa, która jest po prostu szczytem podwodnego wulkanu. Obecnie stożek nad wodą ma już 214 metrów. Obserwacje dokonywane za pomocą śmigłowców regularnie oblatujących tę okolicę, wskazują na to, że aktywność wulkaniczna objawiająca się emisjami pary wodnej, gazów i spływającej lawy, trwa tam niemal nieprzerwanie.

Wyspa Nishino-shima 24 grudnia, 2013. Źródło: NASA / Earth Observatory (ALI - EO-1).

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj