Nowa fala epidemii wirusa małpiej ospy w Afryce

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Wirus małpiej ospy (Mpox) rozprzestrzenia się na kolejne kraje kontynentu. Po raz pierwszy odnotowano przypadki zakażenia w Ugandzie, a sytuacja epidemiologiczna w Demokratycznej Republice Konga (DRK) wciąż pozostaje poważna.

 

Według doniesień Agencji Francepresse (AFP), w Ugandzie stwierdzono dwa potwierdzone przypadki infekcji wirusem Mpox. Zakażenia wykryto w miastach Kasese i Mpondwe, a ministerstwo zdrowia poinformowało, że źródłem wirusa jest sąsiednia DRK. W związku z tym dziewięć osób zostało objętych obserwacją lekarską z powodu kontaktu z zakażonymi.

 

To nie pierwsze ognisko Mpox w Afryce w ostatnim czasie. Wcześniej pojedyncze przypadki odnotowano także w Kenii i Burundi. Jednak to Uganda jest najnowszym krajem, który dołączył do listy państw dotkniętych tą epidemią.

 

Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga jest szczególnie niepokojąca. Według danych z 20 lipca, w tym kraju stwierdzono ponad 11 000 podejrzanych przypadków ospy małpiej oraz 450 związanych z nią zgonów. To ogromna skala problemu, który wymaga pilnej reakcji.

 

W związku z narastającym zagrożeniem, Unia Afrykańska podjęła zdecydowane działania. Organizacja przeznaczyła 10 milionów dolarów na walkę z epidemią na kontynencie afrykańskim. Plany obejmują poprawę śledzenia wirusów, testów laboratoryjnych, gromadzenia danych oraz zwiększenie dostępności szczepionek.

 

Wirus małpiej ospy, znany również jako Mpox, po raz pierwszy został odkryty u ludzi w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Przez długi czas choroba występowała głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej. Jednak w maju 2022 roku sytuacja uległa zmianie - odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na całym świecie, związany z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu wirusa.

 

Objawy Mpox są podobne do objawów ospy prawdziwej, choć zwykle mniej nasilone. Należą do nich gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, zmęczenie, wysypka i pęcherze na skórze. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

 

Rozprzestrzenianie się wirusa Mpox w Afryce jest szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę ograniczone zasoby i możliwości tamtejszych systemów opieki zdrowotnej. Kraje borykają się z niedoborami personelu medycznego, sprzętu ochronnego oraz środków dezynfekcyjnych. Dodatkowo, dostęp do szczepionek przeciwko ospie małpiej jest bardzo ograniczony.

 

Eksperci podkreślają, że kluczowe w walce z epidemią jest wczesne wykrywanie przypadków, śledzenie kontaktów oraz izolacja osób zakażonych. Ważne jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat objawów choroby i sposobów zapobiegania transmisji.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj