Nowa era w eksploracji kosmosu, start pierwszego prywatnego statku kosmicznego

Kategorie: 

NASA

Dzisiejszy start rakiety Falcon 9 ze statkiem kosmicznym Dragon jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w eksploracji kosmosu. Skuteczne wyniesienie rakiety z ładunkiem oraz dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powinno nastąpić w ciągu najbliższych godzin. Sukces będzie oznaczał nową erę w podboju kosmosu.

 

Po zaprzestaniu eksploatacji promów kosmicznych Amerykanie utracili zdolność do wynoszenia ludzi w przestrzeń kosmiczną. W tej chwili cały trud transportowy w kierunku ISS i z powrotem biorą na siebie Rosjanie używający swoich sprawdzonych Sojuzów. Za wyniesienie ludzi każą sobie słono płacić a programy NASA, których celem było zastąpienie wahadłowców nowym pojazdem zostały przejęte przez wojsko albo anulowane. Agencji wskazano nowy model finansowania, jakim ma być prywatyzacja lotów w kosmos.

 

Beneficjentem takiej długofalowej polityki stała się firma SpaceX, która podpisała z NASA kontrakt na 12 dostaw za pomocą modułu transportowego Dragon. Kontrakt nie obejmuje tego testowego wystrzelenia i dokowania a koszt tych 12 wypraw oszacowano na 1,6 miliarda dolarów. Za każdym razem Dragon będzie w stanie dostarczyć 6 ton zaopatrzenia na ISS.

 

Gdyby udało się przeprowadzić skutecznie lot tej misji demonstracyjnej następnym etapem będzie uczynienie z kapsuły Dragon załogowego statku kosmicznego zdolnego do zabrania na pokład nawet 7 osób. Dla porównania rosyjski Sojuz TMA nie jest w stanie zabrać więcej niż 3 osoby.

 

Start rakiety Falcon 9 i modułu Dragon odbędzie się około godziny 9:00 UTC. Będzie go można obserwować za pośrednictwem strony internetowej www.spacex.com. Jeśli misja stanie się sukcesem wtedy nie będzie przesady w stwierdzeniu, że na dobre rozpoczęła się era komercjalizacji kosmosu.

 

Aktualizacja:

Start się nie udał i jak twierdzi kierownictwo firmy SpaceX dzisiaj już się nie odbędzie. Odliczanie zakończyło się prawidłowo i zdawało się, że wszystkie systemy pracują normalnie. Jednak zamiast uruchomienia rakiety Falcon 9 przeszła ona w tryb awaryjny. To oznacza, że następne okienko startowe nastąpi 22 maja 2012. W tej chwili wiadomo tylko, że nastąpiły jakieś problemy techniczne, które wywołały przejście w tak zwany safety mode.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika black

niech sobie lecą,jako nic

niech sobie lecą,jako nic "nic nie mający" wali mnie to bo i tak nie będzie mnie stać na lot w kosmos...nie stac mnie nawet na lot do Warszawy..a poza tym w czym będą lepsi ode mnie???To kolejna reklama typu "biedaku czy Ci nie żal"...żenada

Portret użytkownika pies

wszedzie czlowiek sie pcha i

wszedzie czlowiek sie pcha i niszczy,smieci  . biedna masoneria  cos szykuje juz wiedza ze schronyn im gu....pomoga jak zuca nam niespodzianke i zwiac niezdazy .bo ktos tego dopilnuje ,tak jak zaczynaja im wylanczac sprzet naziemny co niektorzy wiedza o co mi chodzi......dobrze ze im sie nieudalo tym smrodem z rakiety zabili by nastepne tysiace ptakow ,pozdr,

Portret użytkownika Gość

Hehehe.. ale to brzmi "wciąż

Hehehe.. ale to brzmi "wciąż jesteśmy niedoskonali". Powiedzmy sobie otwarcie... wciąż zaczynamy raczkować na tym polu.Dobrzy (a nie doskonali) będziemy wówczas, gdy lot w kosmos będzie takim samym problemem, jak odpalenie autka osobowego i wycieczka do marketu czy do lasu na grilla. Ot tak, jak w Gwiezdnych Wojnach - wsiadasz i lecisz, bo masz sprawę do załatwienia w sąsiednim układzie plamnetarnym.. no i jutro wracasz, bo jest ważne spotkanie, tu na Ziemi. :) Do tego momentu jesteśmy nikim.

Portret użytkownika tropheus

powitac -- :) smok = szatan

powitac -- Smile smok = szatan Smile znaczy sie lucyfer Smile a to dopiero sie bedzie dzialo 5 czerwca jak nastapi tranzyt wenus alias lucifer z rzymska  Smile lub jak modla sie chrzescijanie do gwiazdy porannej kojarzonej z Jezusem Smile to w koncu jak Lucifer= Jezus ? a moze to jedno i drugie skoro i dobro i zlo jest w nas Smile zbyt jednostronnie niektorzy patrza na pewne zjawiska Smile Widzisz podobno byly smmoki dobre i zle :)pozdrawiam :) 

Strony

Skomentuj