Nowa epoka lodowcowa może się rozpocząć już w 2025 roku!

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zjawisko, które może przynieść Europie nową epokę lodowcową już w 2025 roku, budzi coraz większe zaniepokojenie wśród naukowców. Prąd Zatokowy, znany również jako Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (AMOC), jest systemem prądów oceanicznych, który odgrywa kluczową rolę w regulowaniu klimatu na półkuli północnej, przynosząc ciepłe wody z tropików do północnego Atlantyku. Jego potencjalne załamanie mogłoby mieć katastrofalne skutki dla klimatu, ekosystemów i społeczeństw na całym świecie.

 

Naukowcy ostrzegają, że AMOC jest bliski osiągnięcia punktu krytycznego, po przekroczeniu którego jego funkcjonowanie mogłoby zostać nieodwracalnie zaburzone. Zmiany klimatyczne, powodujące topnienie lodowców i zwiększony napływ słodkiej wody do Atlantyku, mogą znacząco osłabić ten system prądów.

 

Topnienie lodu na Grenlandii i napływ świeżej wody do oceanu zmniejsza jego zasolenie, co z kolei zakłóca proces zanurzania się zimnej, solnej wody na głębokościach oceanicznych - kluczowy mechanizm napędzający AMOC.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego, Peter i Susanne Ditlevsen, przeprowadzili badania wskazujące na to, że AMOC może osiągnąć punkt krytyczny już w najbliższych dekadach, potencjalnie między 2025 a 2095 rokiem, z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem około 2057 roku.

 

Ich analiza opierała się na danych dotyczących temperatury powierzchni morza w północnoatlantyckim regionie subpolarnym, sięgających roku 1870. Zauważono, że AMOC staje się coraz bardziej niestabilny, co może wkrótce doprowadzić do jego załamania, jeśli emisje gazów cieplarnianych będą kontynuowane na obecnym poziomie.

 

Załamanie AMOC miałoby poważne konsekwencje dla globalnego klimatu, w tym gwałtowny wzrost poziomu morza w Ameryce Północnej, znaczący spadek temperatur w Europie Północnej oraz zakłócenia monsunów w Azji. Możliwe skutki to również intensyfikacja ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmiany w rozkładzie opadów oraz negatywne wpływy na produkcję żywności na całym świecie.

 

Jednakże, inni naukowcy zachowują ostrożność w interpretacji tych wyników, podkreślając, że bezpośrednie pomiary siły AMOC są stosunkowo nowe i nie dysponujemy wystarczająco długą serią danych, by jednoznacznie przewidzieć moment potencjalnego załamania. Ponadto, istnieją wątpliwości, czy temperatura powierzchni morza może służyć jako bezpośredni wskaźnik stabilności AMOC, ponieważ jest ona wpływana przez wiele innych czynników.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Klimat Ziemi od wielu

Klimat Ziemi od wielu milionów lat określa cykl
wynoszący około 100 tys. lat i działa w następujący sposób: pokrywy lodu rosną przez około 90 tys. lat, a następnie w okresie cieplejszym cofają się przez około 10 tys. lat. Następnie proces się powtarza.

Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnia epoka lodowcowa zakończyła się około 11,7 tys. lat temu, to  nasuwa się oczywisty wniosek jesteśmy w kolejnym okresie zimna ale to jest oczywiście proces
i nie przybiera on formy jak w filmach katastroficznych gdzie wszystko zamarza np. w ciągu pół godziny.

Ciepły klimat w Europie możliwy dzięki prądowi zatokowemu (Golfsztrom) to anomalia pogodowa a nie norma.

Europejskie zimy są znacznie łagodniejsze niż na podobnych szerokościach geograficznych w Ameryce Północnej czy Azji.

Dzięki ciepłym wodom niesionym przez Golfsztrom klimat np. Rzymu czy Ankary jest dużo cieplejszy niż Nowego Jorku (choć wszystkie trzy miasta leżą około 40 stopni na północ od równika), albo np. temperatura w Paryżu jest dużo wyższa niż w Vancouver (odpowiednio 48 i 49 północnej szerokości geograficznej).

Zimą nie zamarza nawet port w Murmańsku położony za kręgiem polarnym, na północy Półwyspu Kolskiego.

Zimowe powietrze nad oceanem na zachód od wybrzeży Norwegii jest przeciętnie o prawie 4,5 stopnia Celsjusza cieplejsze niż powietrze na tych samych szerokościach geograficznych w Ameryce Północnej a 4.5 stopnia to jest bardzo duża różnica.

Dlatego natura cyklicznie koryguje tą anomalię i właśnie jesteśmy już od dłuższego czasu w trakcie tej korekty, bo prąd zatokowy przecież słabnie już od lat i mówimy tutaj o tysiącu czy półtora tysiąca lat kiedy obserwujemy stopniowe osłabianie się Golfsztromu.
I podawanie jakiś konkretnych dat mija się z celem, bo to jest umowne i jeżeli jakieś ustalone/założone warunki zostaną spełnione  to wtedy można podać jakąś datę, która ma się nijak do rzeczywiśtości, bo możemy być już np. od tysiąca lat w epoce lodowcowej a według tej umownej daty to dopiero w nią wkraczamy.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika ba19

A co mówi Biblią :

A co mówi Biblią :

Psalm 72: 16  Mnóstwo zboża będzie na ziemi;+nadmiar będzie na wierzchu gór.+Plonu jego będzie jak na Libanie,+a ci z miasta zakwitną niczym roślinność ziemi.+

Izajasza 29:17 Czyż nie jest tak, że już za bardzo krótką chwilę Liban zostanie zamieniony w sad,a a sad będzie uważany za las?b

A to pokazuje ze klimat ma się ocieplić bo na szczytach gór zboże obecnie nie rośnie !

 

Portret użytkownika jones

a może pomyśl, że to zmiany

a może pomyśl, że to zmiany na ziemi ryją twój mały móżdzeg? xD

admini wrzucają tutaj artykuł z ostatnich stron, dodają zaprzeczające sobie artykuł lub ogólnie tworzą artykuły na swoich durnych wyssanych z d**py przemyśleniach,

 

Skomentuj