Nowa choroba plastikowych śmieci wykryta u ptaków morskich

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Brytyjscy naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej udokumentowali pierwszy przypadek zwłóknienia przewodu pokarmowego u dzikich zwierząt spowodowanego spożyciem plastiku. Eksperci uważają, że ta choroba może dotknąć różne rodzaje ptaków.

 

 

Zoolodzy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie ogłosili nową chorobę, która atakuje ptaki morskie poprzez spożywanie plastikowych odpadów. Chorobę nazwano plastycznością. Charakteryzuje się bliznowaceniem (zwłóknieniem) w przewodzie pokarmowym. Naukowcy twierdzą, że jest to pierwszy zgłoszony przypadek zwłóknienia wywołanego przez tworzywa sztuczne u dzikich zwierząt.

 

Według badania zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi stało się tak powszechne, że bliznowacenie przełyku jest powszechne u ptaków w każdym wieku. Autorzy raportu zauważyli, że plastyleza u piskląt była prawdopodobnie spowodowana odpadami z tworzyw sztucznych w żywności otrzymanej od rodziców. Z biegiem czasu uporczywy stan zapalny powoduje bliznowacenie i zniekształcenie tkanek, co wpływa na trawienie, wzrost i przeżycie ptaków.

Eksperci stwierdzili, że choroba może prowadzić do stopniowego niszczenia gruczołów kanalikowych w prążkowiu. Utrata tych gruczołów może sprawić, że ptaki będą bardziej podatne na infekcje i pasożyty, a także wpłynie na ich zdolność do trawienia pokarmu i wchłaniania niektórych witamin.

 

Chociaż naukowcy badali tylko jeden gatunek ptaka w jednej części świata, uważają, że plastyczność prawdopodobnie dotknęła więcej gatunków ptaków. Autorzy badania zauważyli, że potrzebne są dalsze analizy, aby dowiedzieć się, jak rozpowszechniona jest nowa choroba.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

NO I CO , EKOTERRORYŚCI.

NO I CO , EKOTERRORYŚCI. PAMIĘTAM JAK 40 LAT TEMU, DARLIŚCIE RYJE, ŻE PLASTIK URATUJE WYCINANE LASY NA TORBY PAPIEROWE. DZIŚ TORBY PAPIEROWE SĄ EKO , A PLASTIK ZABIJA.

I TAK SAMO BĘDZIE Z WIATRAKAMI ( ZMIENIAJA PRADY POWIETRZA I PŁYWY MORSKIE NA PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ, SĄ JUŻ BADANIA)  I BATERIAMI DO AUT . KWESTIA 3 -4 DEKAD.

PODDAJCIE SIĘ EUTANAZJI , ŚWIAT BĘDZIE CZYSTSZY O WASZE WYDYCHANE MITYCZNE CO2, A RESZTA NORMALNIE BĘDZIE ŻYĆ.

 

Portret użytkownika Ezop

Musicie więc szybko

Musicie więc szybko poinformować rządy i producentów plastiku! Odkąd się przeprowadziłem do domu mam 1/2 worka czarnych śmieci i 3 żółtych oraz worek niebieskich. Nadal też nie mam gdzie oddać żużytego oleju silnikowego a włożenie kosiarki do serwisu wydaje mi się przegięciem!

Portret użytkownika jones

co tam dalej zero informacji

co tam dalej zero informacji o partyzantce na Białorusi? nic?

o wycieku informacji i planach putinka w sprawie Polski? też nic, ani słowa?

a może jako ciekawostkę wrzucicie dokument nagrany przez bezplanu?

czemu nawet nigdy nie wspomnieliście o prawdziwych powodach ataku rosji na ukrainę tylko siejecie propagande kremla? albo o fabrykach botów i trolli? przecież to wszystko prawda jest, juz dawno dziennikarze pokazywali cały system działania tego ruskiego gówna.

jestescie po prostu ruskie kurwy i tyle, zgadza się, prawda? no prawda.