Nowa bateria litowo - siarkowa podwoi zasięg pojazdów elektrycznych

Kategorie: 

Źródło: tg

W ramach badań nad technologią akumulatorów nowej generacji amerykańscy inżynierowie opracowują akumulatory, które mogą działać w ekstremalnych temperaturach. Ich najnowsze badania to bateria litowa, która może nie tylko pracować w chłodne i upalne dni, ale także akumuluje dwa razy więcej energii niż współczesne odpowiedniki.

 

W zeszłym roku ta sama grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego znalazła sposób na kontrolowanie ruchu jonów w bateriach litowych. W tym celu opracowali nowy związek elektrolitu ze słabszymi wiązaniami między jonami litu, co pozwoliło na bardziej równomierne ich rozłożenie podczas ładowania. Elektrolit ten został następnie połączony z eksperymentalną baterią litową z anodą metalową o dużej gęstości i katodą na bazie siarki. W rezultacie system mógł działać w temperaturach poniżej zera, zachowując większość swojej wydajności.

 

Kontynuując eksperymenty z elektrolitem, naukowcy stworzyli nową wersję baterii litowo - siarkowej, tym razem do gorących klimatów. Nowy elektrolit zawiera sole litu i eter dibutylowy, skład chemiczny o temperaturze wrzenia 141°C. Dzięki niemu elektrolit pozostaje w postaci płynnej w wysokiej temperaturze.

 

Testy elektrolitów wykazały, że akumulator zachowuje 87,5% pojemności w temperaturze -40°C i 115,9% w temperaturze 50°C. Ponadto sprawność kulombowska w tych temperaturach, która odpowiada za liczbę cykli ładowania przed końcem żywotności, wyniosła ponad 98% procent. Odporność na mróz zwiększa zasięg pojazdów elektrycznych, a wysoka wydajność temperaturowa zapobiega przegrzewaniu się akumulatora, który zwykle znajduje się w dolnej części samochodu.

 

Ponownie, elektrolit jest kompatybilny z anodami litowo - metalowymi o dużej pojemności i katodami siarkowymi. Ten rodzaj baterii może pomieścić dwa razy więcej energii niż nowoczesne baterie litowe. Innymi słowy, zasięg pojazdów elektrycznych mógłby się podwoić. Ponadto wydobycie siarki jest łatwiejsze i tańsze niż stosunkowo drogi kobalt.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Q

Zapomnijcie o bateriach

Zapomnijcie o bateriach (akumulatorach) do samochodów, bo są ciężkie drogie i trudne w utylizacji. Jedyną receptą na "elektromobilność" jest wodór gromadzony w zbiorniku i ogniwo paliwowe którym zasilany jest silnik napędowy. Zapasy wodoru NIGDY się nie wyczerpią, tankowanie takiego samochodu trwa tylko kilka minut a dodatkowo samochód z ogniwem paliwowym OCZYSZCZA powietrze filtrując je przed "zassaniem" do ogniwa paliwowego (wypuszcza już oczyszczone z pyłów) a z rury "wydechowej" wydobywa się czyściuteńka woda destylowana, która sobie kapie na drogę. Auto jedzie cicho, czysto i tanio - czego więcej chcieć ?

Portret użytkownika Q

Na jednym litrze wodoru

Na jednym litrze wodoru samochód osobowy przejedzie 100 km, zatem jest to cena porównywalna z benzyną... ale o cenie decyduje ilość odbiorców czyli produkcja a tej narazie prawie nie ma.
Toyota mirai.. samochód wodorowy zużywa 0.85 L/100 km 

Toyota Mirai (2022). Opis wersji i cennik

Cena wodoru obecnie to ok. 40zł/Litr ale cena spada wraz z produkcją.

 

Portret użytkownika BG-OG

SUPER. CZEKAM Z

SUPER. CZEKAM Z NIECIERPLIWOŚCIĄ. O BATERIACH LITOWO -SIARKOWYCH CZYTAM JUŻ OD 2-3 LAT I NIC. I KTO I GDZIE BĘDZIE SIĘ ZAJMOWAŁ RECYCLINGIEM ZUŻYTEJ BATERII ?, SKORO LIT JEST UZNANY ZA SZKODLIWY W UE ???

Portret użytkownika Trup

a co z tą grafenową która

a co z tą grafenową która zamiast jeździć w samochodach krąży w żyłach wyszczepów i szatkuje ich od środka? Po czym organizm próbuje się leczyć wszędzie na raz i tworzy ciało bliznowate w żyłach i zapycha je wszędzie na raz po czym następuje śmierć... 

  1. 2022.07.06 Bacologia Szybkie Wieści… 34 (czytaj opis pod filmem)
    2022.07.06 Bacologia Szybkie Wieści… 34 (czytaj opis pod filmem)

     

  2. PUSTYNIA POLSKA. 6.7.2022r. Środa. Wojciech Olszański, Marcin Osadowski. NPTV 2022r.
    PUSTYNIA POLSKA. 6.7.2022r. Środa. Wojciech Olszański, Marcin Osadowski. NPTV 2022r.

     

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika yogi

Czekam na elektryczne

Czekam na elektryczne śmieciarki, TIRy (szczególnie chłodnie), duże dostawczaki, wywrotki budowlane. Dlaczego nic nie robi się w sprawie motocykli elektrycznych? Dwusuwy do kasacji! EU powinna nałożyć sankcje na wszyskie kraje południowo-wschodniej Azji za używanie motorków. Chyba nie dożyję ele,trycznych: koparek, kontenerowców, samolotów pasażerskich i w końcu czołgów i myśliwców?

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj