Nowa asteroida trojańska odkryta w pobliżu Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowa asteroida trojańska oficjalnie dołączyła do Ziemi na jej orbicie wokół Słońca. Obiekt nazwany 2020 XL5, jest dopiero drugim tego typu, który kiedykolwiek został ostatecznie zidentyfikowany. Jego odkrycie sugeruje, że być może ziemskie trojany są bardziej powszechne, niż sądziliśmy, i dostarcza nowego wglądu w te tajemnicze kosmiczne skały.

 

Podobnie jak pierwszy trojan, astronomowie przewidują, że 2020 XL5 przetrwa co najmniej 4000 lat, zanim odleci w inne miejsce. Odkrycie drugiej asteroidy trojańskiej względem Ziemi może poszerzyć naszą wiedzę na temat dynamiki tej nieuchwytnej populacji ciał niebieskich.

 

Porównując orbitalną naturę dwóch znanych do tej pory ziemskich trojanów, możemy lepiej zrozumieć mechanizmy zapewniające ich przejściową stabilność.

 

Asteroidy trojańskie to asteroidy, które dzielą orbitę z większymi ciałami planetarnymi w Układzie Słonecznym. Można je znaleźć w dwóch grawitacyjnie stabilnych regionach prowadzących i podążających za planetą, znanych jako punkty Lagrange'a.

 

Są to obszary, w których przyciąganie grawitacyjne planety i Słońca jest doskonale zrównoważone przez siłę dośrodkową dowolnego małego ciała w tym obszarze, co w zasadzie utrzymuje je w miejscu.

 

Między Ziemią a Księżycem jest ich pięć, a między Ziemią a Słońcem jeszcze pięć. Punkty Lagrange'a, w których można wykryć trojany, to regiony wiodące i końcowe L5.

 

Trojany są dobrze znane w Układzie Słonecznym. Naturalnie Jowisz ma ich najwięcej - ponad 11 000, ale znaleźliśmy je również na innych planetach. Neptun ma 32, Mars ma dziewięć, a Uran jednego.

 

Inny ziemski trojan, nazwany 2010 TK7, to kawałek skały o średnicy około 300 metrów, wiszący wokół ziemskiego punktu L4 na chwiejnej, podobnej do kijanki orbicie zwanej libracją. Nie jest to jednak stała lokalizacja; w końcu, po około 15 000 lat, oddziaływania grawitacyjne wyrzucą go z obecnej orbity.

 

2020 XL5 jest bardzo podobny. Okrąża również L4 i będzie tam tylko tymczasowo, a nowe obserwacje ujawnią orbitę tej asteroidy w znacznie dokładniejszych szczegółach.

 

Już teraz widać, że jest ona znacznie większa od poprzedniej. Nowe obserwacje za pomocą Southern Astrophysical Research Telescope (SOAR) pozwoliły astronomom określić, że ma 1180 metrów średnicy. 

„W związku z tym mogą być idealną bazą do zaawansowanej eksploracji Układu Słonecznego, a nawet źródłem zasobów”.

Wyniki badań zespołu zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Powsinoga

Te rewelacje brzmią tak

Te rewelacje brzmią tak wiarygodnie jak ogłoszane nowe warianty COW.ID-19. 

O wiele ciekawszych rzeczy można się dowiedzieć tu w komentarzach. Nawet w ścierwo mediach jest to widoczne. To jakieś celowe działania?

Portret użytkownika Abnegat

kolejna... ? Nic, tylko

Kolejna... ? Nic, tylko latają koło tej planety, a ja doczekać się nie mogę... Odnoszę wrażenie, że prędzej sami sobie krzywdę zrobimy niż coś nas trafi robicie się monotonni. Dajcie no jakiego nowego stracha. Już mi się hurrory w internacie kończą.

Powiem wam prawdę szczerą, że już tylko dla komentarzy tu zaglądam niektórych "artykułów" nawet nie czytam tylko prosto na dół... szanowna redakcjo drodzy administratorzy przemyślcie kwestię wypłacania pensji komentatorom *good*

Nikogo już nie zabijam, ani nie naprawiam 

Portret użytkownika Janek Klekota

"przemyślcie kwestię

"przemyślcie kwestię wypłacania pensji komentatorom" no tak, gdyż twoje wielce zacne komentarze są wyjątkowo cenne. Forsę zarobić można ale podobno jedynie jako bezlitosny kosiarz troli. Jest spore zapotrzebowanie ale już i to automaty przejmują więc to mało przyszłościowe zajęcie.

"że już tylko dla komentarzy tu zaglądam" dla tego mocno komentujemy abyś miał co czytać a i zwyczajowo silnego kopa trolowi mógł dać. 

 

 

Skomentuj