Nowa analiza wykazała, że ​​Księżyc jest o 40 milionów lat starszy, niż wcześniej sądzono

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Northwestern University wnieśli wkład w przełomowe badanie, które zweryfikowało szacowany wiek Księżyca. Analizując maleńkie kryształy zebrane podczas lotu Apollo 17 w 1972 roku, naukowcy ustalili, że Księżyc ma około 4,46 miliarda lat, czyli o 40 milionów lat więcej niż poprzednie szacunki.

 

W badaniu, kierowanym przez naukowców z Field Museum i Uniwersytetu w Glasgow, wykorzystano tomografię sondy atomowej North Western University do analizy wieku najstarszych kryształów w próbkach Księżyca. Kryształy te, zwane kryształami cyrkonu, odkryto w pyle zebranym na Księżycu i dostarczyły kluczowych wskazówek na temat czasu powstawania Księżyca.

 

Postęp technologiczny w badaniach kosmicznych odegrał kluczową rolę w tych pionierskich badaniach. Dieter Isheim, adiunkt naukowy w McCormick School of Engineering w Northwestern i dyrektor ośrodka tomografii sondy atomowej w Northwestern, zauważył ogromny postęp, jaki nastąpił od ostatniej misji załogowej na Księżyc w 1972 roku. „Próbki te sprowadzono na Ziemię pół wieku temu, ale dopiero dzisiaj dysponujemy niezbędnymi narzędziami do przeprowadzenia mikroanalizy na wymaganym poziomie, w tym tomografii z sondą atomową”.

 

Analiza atom po atomie pozwoliła badaczom określić, ile atomów w kryształach cyrkonu uległo rozpadowi radioaktywnemu. Mierząc proporcję atomów uranu i ołowiu, naukowcy byli w stanie określić wiek próbek. Proces ten przypomina działanie klepsydry, w której piasek przesypuje się z jednej kolby do drugiej, wskazując upływ czasu. Datowanie radiometryczne działa na podobnej zasadzie, zliczając liczbę atomów macierzystych i potomnych w celu określenia czasu.

 

To przełomowe badanie ma znaczące implikacje dla naszego zrozumienia powstawania i ewolucji Księżyca. Zmieniony wiek dostarcza cennych informacji na temat wczesnego Układu Słonecznego i procesów, które doprowadziły do ​​powstania ciał niebieskich, takich jak Księżyc.

 

Phillip Heck z Field Museum podkreśla: „Księżyc jest skarbnicą informacji o wczesnym Układzie Słonecznym. Analizując te starożytne kryształy cyrkonu, możemy lepiej zrozumieć procesy zachodzące podczas formowania się Księżyca i jego późniejszej ewolucji."

 

Zespół naukowy odpowiedzialny za to badanie składał się z naukowców z Northwestern University, Field Museum, University of Glasgow i University of Chicago. Główna autorka badania, Jennica Greer, która obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie w Glasgow, intensywnie pracowała z sondą atomową, gdy była doktorantką w laboratorium Hecka.

 

Badania te pokazują niesamowity postęp technologiczny i ciągłe zdobywanie wiedzy o naszych niebieskich sąsiadach. W miarę jak ludzkość nieustannie przesuwa granice odkryć naukowych, coraz lepiej rozumiemy nasze miejsce we Wszechświecie i tajemnice, jakie ono kryje.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

„Próbki te sprowadzono na

„Próbki te sprowadzono na Ziemię pół wieku temu

Hehe, na psorów ze specjalnością satyryczną astronomuf zawsze można liczyć. Coś wynajdą, aby wepchać granty do kieszeni, zrobić dorobek nałukofy i rozbawić świadowych.

Oklaski dla tego rozśmieszacza. Biggrin

Portret użytkownika wiktor wektor

Nocą jest ciemno, więc

Nocą jest ciemno, więc skroplonej pary wodnej nie widać z takiej odległości, poza tym żeby ją było widać to musiałoby ją coś oświetlić a co... skoro jest ciemno ? 

Księżyc orbituje wokół ziemi w odległości 384.400 km (30,4 średnic ziemi), Chiny leżą geograficznie niżej niż Polska i w zupełnie innej strefie czasowej, więc gdy u nas widzimy oświetloną "tarczę księżyca, chińczyk widzi go na tle nocy.

Portret użytkownika Bartosz Maski

No właśnie ciekawe...

No właśnie ciekawe...

Albo takie pytanie: Jeżeli butla powietrza wystarcza nurkowi na 20 minut oddychania to ile butli zabiera taki astronauta na Księżyc? Albo kwestia temperatury - Księżyc nie emituje żadnego nawet szczątkowego ciepła. Dla kamery termiwizyjnej jest całkowicie niewidzialny. Więc to powietrze z tych butli jakim cudem się wydostaje skoro na rozprężenie potrzebne jest ciepło?

Portret użytkownika wiktor wektor

Ty udajesz głupiego czy to w

Ty udajesz głupiego czy to w gratisie jest ? W butli jest sprężone powietrze tak samo jak w dętce rowerowej.. czy żeby spuścić powietrze z koła musisz je ogrzać ? Ciepło potrzebne jest tylko do ODPAROWYWANIA czegoś skroplonego. Różnica między nurkowaniem a spacerem na księżycu jest taka, że podczas nurkowania oddycha się SPRĘŻONYM powietrzem (o innym składzie w zależności od głębokości zanurzenia). Nurek wdycha powietrze pod ciśnieniem WIĘKSZYM niż te które wywiera woda na jego klatkę piersiową, to dlatego rurka do "nurkowania" ma tylko 40 cm głębokości bo zanurzajac się głębiej nie zaciągnąłbyś już powietrza atmosferycznego. Na księżycu i w przestrzeni kosmicznej jest próżnia, więc astronauta oddycha powietrzem pod normalnym atmosferycznym ciśnieniem, więc takich samych rozmiarów butla z taką samą ilością powietrza na księżycu wystarcza na wielokrotnie dłuższy spacer. Poza tym przy niższym ciążeniu (6 razy !) obciążenie organizmu jest minimalne a więc i zapotrzebowanie na tlen również. Czy teraz już rozumiesz ?

Portret użytkownika wiktor wektor

Przecież napisałem wyraźnie,

Przecież napisałem wyraźnie, że w kosmosie w tym samym czasie astronauta zużyje ZNACZNIE MNIEJ powietrza niż nurek, więc jedna i to mniejsza butla tam wystarcza. Poza tym nikt nie kręci się godzinami w kosmosie (tylko robi co musi i wraca) a w lądowniku mają zapas tlenu (główna butla statku/rakiety) do napełniania tej samej butli, bo zabierają ze sobą tylko czysty tlen którego ubytek w kabinie się uzupełnia. Azot krąży w obiegu a CO2 się odfiltrowywuje. 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika inzynier magister

Księżyc jest zamieszkały

Księżyc jest zamieszkały przez obce inteligencje ! to pewne bo się tam nagrywa pełno ufo istot i ufo pojazdów ! niestety agencje rządowe marksistów i leninistów razem z lożami bafometa ukrywająte fakty !!!

"Od dziesięcioleci z Księżyca docierają na Ziemię dziwne błyski. Naukowcy są w stanie je zaobserwować, ale nie mają pojęcia, czym one są i skąd się biorą, większość wierzy w małpę więc szukają wyjaśnienia typowo materialistycznego. Powierzchnia Księżyca w dziwny sposób rozświetla się kilka razy w tygodniu.

Obserwują szybkie i krótkie błyski, a czasem światło widać przez kilka godzin. Czasami widać coś innego, mianowicie na Księżycu zapadają tajemnicze ciemności, jakaś „ciemna materia” zasłania dane obszary ! Przykładem jest poniższe zdjęie, pokazane również w filmie, na którym widać „ciemną geometryczną masę”, całkowicie nieprzeniknioną !"

Tak jak na księżycu są obce inteligencje tak samo kosmos stworzył Bóg YHWH który jest Ojcem Jezusa Chrystusa i Duch Święty !!! dlatego trzeba wierzyć w Ewangelie i naukę Zbawiciela żeby się wydostać z diabelskiego koła samsary !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika spokoluz

Łatwiej przełknąć setę a

Łatwiej przełknąć setę a nawet pięć niż ten bełkot.

Idąć tropem tego gniota to yhawuha stworzył kosmos zatem stworzył też księżyc i obcą inteligencję na nim. Jak te nałkofce zez nasa przeanalizują ten bełkot i uwierzą to zwołają konferencję prasową.

Duch świnty przeniósł nasienie yhawuha niepokalnie i stała się brzemienna - zatem to była ręczna robota i ktoś w pipetce zrobił inseminację a jabłonka nie pękła bo guma choć cieńka to nie pęka - teraz zagadka : joszka miał strszego brata .

Ciemna materia to puenta tego całego gniota.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj